Trwa ładowanie...
d110imb

Pułapki rozwoju

Najnowsze informacje
2.9
(19 głosów)
Oceń:
d110imb

„Pułapki rozwoju” (ang. Surviving Progress) to kanadyjski film dokumentalny z 2011 roku w reżyserii Mathieu Roy’a i Harolda Crooksa, którzy są również autorami scenariusza. Obraz został oparty na książce Ronalda Wrighta pt. "Krótka historia rozwoju", a wyprodukowany przez tych samych producentów, którzy stworzyli "Korporację".

Film mówi o tym, że zbliżamy się do punktu, w którym postęp techniczny, rozwój gospodarki i wzrost liczby osób na świecie zagrażają istnieniu ludzkości. Od rewolucji przemysłowej, czyli od ponad dwustu lat, tkwimy w pułapce myślenia, że postęp to „więcej czegoś”, że trzeba robić lepsze maszyny i w większej liczbie. Ludzki mózg pracuje na tym samym oprogramowaniu od 50 000 lat, czy nie czas zatem na update?

Film „Pułapki rozwoju” ostrzega, że człowiek jest na granicy zniszczenia Ziemi. Odwołując się do historii cywilizacji, reżyserzy filmu pokazują pułapki rozwoju, w które wpadały kolejne cywilizacje na Ziemi, a nasza – jak się okazuje – wcale nie jest w tym procesie wyjątkiem.

Przytaczając mocne naukowe argumenty teoretyków i praktyków ekonomii, w tym: Stephena Hawkinga, Jane Goodall, Margaret Atwood, Vaclava Smila, Daniela Povinelliego, Gary’ego Marcusa, czy Mariny Silvy, reżyserzy wzywają do zmiany orientacji myślenia, jednak bez wzbudzania histerii, czy szukania wroga.

Pułapki rozwoju
Tytuł oryginalny

Surviving Progress

Gatunek

dokumentalny

Kraj produkcji

Kanada

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

11.05.2012

Czas trwania

86 min.

Obsada

Podziel się opinią

d110imb

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d110imb
d110imb
d110imb