Trwa ładowanie...
d2akhzu

Ropojady

Najnowsze informacje
2.4
(18 głosów)
Oceń:
d2akhzu

Fantazja o tematyce ekologicznej, zrealizowana w konwencji zmistyfikowanego filmu oświatowego. Film wyświetlany jest w ramach seansu „Mistrzowskie debiuty”. Razem z nim pokazywany jest inny słynny debiut: "Mnaga - Happy End" Petera Zelenki.

Grupa naukowców postanawia rozpocząć prace badawcze w okolicy kopalni odkrywkowych w poszukiwaniu tajemniczych stworów, które żywią się toksycznymi odpadami. Ten nieopisany jeszcze gatunek to budzący żywe dyskusje w prasie specjalistycznej Petroleus Mostensis czyli Ropojad błotolubny. Wśród badaczy znajduje się między innymi Dr Soukup – zoolog, który jako jeden z niewielu ludzi widział Ropojada na własne oczy. Naukowcom towarzyszy ekipa filmowa, która dokumentuje przebieg badań. W końcu udaje się znaleźć martwego Ropojada. Badacze przystępują do sekcji zwłok. W żołądku zwierzęcia znaleziono olej silnikowy i kawałki białego polietylenu. Wnikliwe i długie badania wykazują, że żadna z tych substancji nie spowodowała szkód w organizmie zwierzęcia. Jako jednoznaczną przyczynę śmierci doktor Soukup podaje zatrucie tlenem z powietrza. Prognoza na przyszłość wydaje się oczywista: Ropojadom z pewnością nie grozi wyginięcie. Warunki ich życia mogą się tylko polepszyć...

Ropojady to bardzo ciekawy zapis młodzieńczych zabaw z formą błyskotliwego studenta dokumentalistyki, który już w swoich krótkometrażowych obrazach przejawiał tendencję do przekraczania granic gatunku i poszukiwania własnego języka filmowego. Film zdobył między innymi Nagrodę Specjalną „Złotego Smoka” na MFFK w Krakowie w 1988 r. oraz Studenckiego Oscara. Był to początek międzynarodowej kariery Jana Svěráka i definitywne potwierdzenie jego reżyserskich zdolności.

Ropojady
Tytuł oryginalny

Ropaci

Gatunek

dokumentalny, krótkometrażowy

Kraj produkcji

Czechosłowacja

Rok produkcji

1988

Data światowej premiery

02.05.2008

Czas trwania

20 min.

Obsada

Podziel się opinią

d2akhzu

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2akhzu
d2akhzu
d2akhzu