Trwa ładowanie...
22-12-2006 22:42

Rusza 62. Festiwal Filmowy w Wenecji

Rusza 62. Festiwal Filmowy w Wenecji
d1bufl8
d1bufl8

20 filmów weźmie udział w konkursie o nagrodę Złotego Lwa podczas rozpoczynającego się 31 sierpnia 62. festiwalu filmowego w Wenecji. Wśród konkursowych obrazów jest Persona non grata Krzysztofa Zanussiego.

PRZECZYTAJ PIERWSZĄ RECENZJĘ WYSŁANEGO NA KONKURS POLSKIEGO FILMU Tegoroczną imprezę otacza aura tajemniczości, gdyż nieznany jest tytuł ostatniego, dwudziestego filmu, który został zakwalifikowany do głównego konkursu. Ta informacja ma być ogłoszona w środę.

O polsko-rosyjsko-włoskiej produkcji w reżyserii znanego świetnie w Italii Zanussiego krytycy piszą, że to interesująca historia dyplomatycznej intrygi, w którą zaplątany jest były muzyk, kandydujący na stanowisko ambasadora. Już wiadomo, że odtwórca jednej z ról, Jerzy Stuhr, otrzyma w Wenecji prestiżową katolicką nagrodę imienia Roberta Bressona.

Największe zainteresowanie włoskich mediów budzi czarno-biały film "Good Night, and Good Luck" w reżyserii uwielbianego, rezydującego często we Włoszech George'a Clooneya. Prasa pisze, że ta historia pioniera amerykańskiego dziennikarstwa Edwarda R. Murrowa z CBS, któremu w latach pięćdziesiątych senator Joseph McCarthy zarzucił głoszenie komunistycznych przekonań, jest jednocześnie wielkim oskarżeniem pod adresem świata mediów i Ameryki za prezydentury George'a Busha.

d1bufl8

Sensację wzbudza już teraz także dzieło byłego członka słynnej brytyjskiej grupy Monty Pytona Terry'ego Gilliama pod tytułem "Bracia Grimm". Reżyser przenosi słynnych autorów do zaczarowanego lasu, który jest scenerią ich bajek.

"Romance and Cigarettes" Johna Turturro z USA z Susan Sarandon, Kate Winslet i Christopherem Walkenem jest zapowiadany jako "proletariacki musical" o zdradzie, pojednaniu i pokusach... Angielsko-amerykański film "Proof" ("Dowód" ) Johna Maddena to opowieść o młodej kobiecie (granej przez Gwyneth Paltrow), która w dniu swych urodzin dowiaduje się, że jej ojciec (Anthony Hopkins) dokonał bardzo ważnego odkrycia matematycznego.

"Brokeback Mountain" Anga Lee z USA przedstawia historię zakochanych w sobie dwóch kowbojów.

W amerykańsko-włoskiej "Mary" w reżyserii Abla Ferrary Juliette Binoche wciela się w postać aktorki, grającej Marię Magdalenę. Opętana myślą o tej postaci jedzie z pielgrzymką do Jerozolimy.

d1bufl8

W konkursie startują także trzy włoskie filmy o kobietach: "La Bestia Nel Cuore" ("Bestia w sercu") Cristiny Comencini o prześladowanej przez wspomnienia kobiecie w ciąży, "I Giorni dell'Abbandono" ("Dni porzucenia") Roberto Faenzy o kobiecie pozostawionej przez męża oraz "La Seconda Notte di Nozze" ("Druga noc poślubna") w reżyserii weterana kina Pupiego Avatiego - historia młodej wdowy.

"Gabrielle" Patrice'a Chereau (Francja/Włochy) jest luźną adaptacją "Powrotu " Josepha Conrada z Isabelle Huppert w roli głównej. "Les Amants RÚguliers" Philippe'a Garrela (Francja/Włochy) to historia miłosna, której tłem jest rewolta w Paryżu w 1968 roku.

Z kolei "The Constant Gardener" Fernando Meirellesa (produkcja brytyjsko-niemiecko-kenijska) to miłosny thriller, którego bohater, dyplomata (Ralph Fiennes), próbuje się dowiedzieć, dlaczego jego żona została zamordowana. Krytycy zwracają uwagę na interesujący wątek filmu, przedstawiający nielegalne interesy międzynarodowych koncernów farmaceutycznych w Afryce.

d1bufl8

"Fatalista" Portugalczyka Joao Botelho jest współczesną adaptacją "Kubusia fatalisty" Denisa Diderota. Drugi portugalski film w konkursie, "Espelho Magico" nestora światowego kina Manoela de Oliveiry, przedstawia historię właścicielki farmy, która pragnie doznać objawienia maryjnego.

Kanadyjsko-francuski dramat "Vers le Sud" Laurenta Canteta z Charlotte Rampling opowiada o dramatycznych wakacjach bogatych Amerykanek na Haiti w czasach reżimu Jean-Claude'a Duvaliera... Rosyjski "Garpastum" Aleksieja Germana juniora, którego akcja dzieje się w Petersburgu przed rewolucją październikową, jest opowieścią o sierotach, które zakładają drużynę piłkarską. "Changhen Ge" Stanleya Kwana (Chiny/Hongkong) przedstawia 50 lat najnowszej historii Chin do 1981 roku.

"Chin-jeol-han Geum-ja-ssi" ("Współczucie dla Pani Zemsty") to ostatnia część trylogii znanego reżysera z Korei Południowej Parka Chan-wook. Wciąż nieznany jest dwudziesty film, zakwalifikowany do konkursu o Złotego Lwa. Jego tytuł - co jeszcze nigdy nie zdarzyło się na festiwalu w Wenecji - zostanie ogłoszony dopiero w dniu rozpoczęcia imprezy.

Poza konkursem, w ramach innych przeglądów zostanie zaprezentowanych na Lido jeszcze 40 filmów z całego świata. Festiwal potrwa do 10 września.

d1bufl8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bufl8