Trwa ładowanie...
01-07-2010 15:19

ScripTeast dla doświadczonych scenarzystów: nabór do 31 lipca

ScripTeast dla doświadczonych scenarzystów: nabór do 31 lipcaŹródło: Niezależna Fundacja Filmowa
d3gikqz
d3gikqz

To już ostatnie tygodnie na zgłaszanie projektów do programu ScripTeast adresowanego do scenarzystów ze Środkowej i Wschodniej Europy, najbardziej skutecznego i cenionego za wysoką jakość programu szkoleniowego. Scenariusze można zgłaszać do końca lipca 2010.

ScripTeast został stworzony w oparciu o najlepsze wzory i doświadczenie wieloletniej współpracy z Sundance Institute Roberta Redforda w ramach Central European Scriptwriters Lab. Cztery dotychczas przeprowadzone edycje potwierdziły nie tylko potrzebę istnienia programu stworzonego specjalnie dla naszego regionu, lecz również jego bardzo wysoki poziom. Potwierdziły również największą skuteczność wśród europejskich programów treningowych. Po trzech edycjach ScripTeast do chwili obecnej zostało zrealizowanych 7 filmów.

ScripTeast to program szkoleniowy, którego zadaniem jest pomóc doświadczonym scenarzystom z Europy Centralnej i Wschodniej pokonać bariery jakie napotykają, zwiększyć konkurencyjność napisanych już scenariuszy i promować je wśród najlepszych europejskich producentów. Program nie uczy jak pisać scenariusz, ale umożliwia prace nad gotowym projektem, by zwiększyć szanse jego realizacji. Uczestnicy podczas trwania programu pracują pod kierunkiem wybitnych ekspertów z branży filmowej, mają możliwość spotkań i konsultacji z czołowymi producentami filmowymi podczas festiwali w Berlinie i Cannes.

Jak dotrzeć do światowej widowni najlepiej wiedzą ci, którym to się udało. Z tego powodu uczestnikom programu radą i pomocą służą filmowcy, którzy osiągnęli sukces wykraczający poza granice ich krajów.

ScripTeast to tydzień indywidualnych spotkań każdego uczestnika na temat scenariusza z Doradcami - znanymi scenarzystami i producentami pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych, sesje on line trwające 5 miesięcy, oraz dwie sesje podczas najważniejszych europejskich festiwali – w Berlinie i Cannes Jak dotąd Doradcami Kreatywnymi ScripTeast byli m.in: Andrew Birkin (scenarzysta filmów "Imię Róży", "Pachnidło", "Joanna d'Arc"), Monte Hellman (producent m.in. "Wściekłych Psów"), Cedomir Kolar (producent m.in. filmów "Ziemia niczyja" oraz "Zanim spadnie deszcz"), Lynda Myles (producent m.in. "The Commitments"), George Sluizer (reżyser m.in. "Zniknięcie", "UTZ"), Peter Webber (reżyser m.in. "Dziewczyna z perłą"), Marc Caro (scenarzysta i reżyser m.in.„Delikatesy”, „Miasto zaginionych dzieci”), Robert Jones (producent m.in. „Podejrzani”, „Gosford Park”, „Wierny ogrodnik”) oraz Licia Eminenti (ekspert ds. scenariuszy, związana z Arte, Eurimages, Media Fund, a także specjalistka ds. sprzedaży w Gemini Films).

d3gikqz

Ogromne znaczenie dla promocji projektów uczestniczących w programie ma współpraca ScripTeast z dwoma największymi organizacjami skupiającymi producentów: Producers Network - skupiająca ok. 650 producentów z całego świata, obecnych na festiwalu w Cannes oraz ACE - sieć najlepszych producentów europejskich.

Do programu co roku zostaje zakwalifikowanych nie więcej niż 10-12 scenariuszy ze wszystkich zgłoszeń z naszego regionu. Na zakończenie każdej edycji, międzynarodowa Rada Artystyczna ScripTeast (m.in. Sandy Lieberson, Antonio Saura, Manfred Schmidt) przyznaje jednemu ze scenariuszy biorących udział w programie Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza Europy Środkowej i Wschodniej, oznaczającą 10.000 euro dla autora/ów, wręczaną na ceremonii podczas festiwalu w Cannes.

Autorzy chcący wziąć udział w warsztatach muszą przedstawić przetłumaczony na język angielski scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego. Język angielski jest roboczym językiem warsztatów, dlatego ważna jest umiejętność posługiwania się nim w stopniu komunikatywnym.

Aplikujący scenarzyści powinni mieć w swoim dorobku przynajmniej jeden zrealizowany scenariusz do filmu fabularnego lub legitymować się doświadczeniem telewizyjnym, dziennikarskim, pisarskim lub reżyserskim.

d3gikqz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gikqz