ycipk-2dacar
ycipk-2dacar

Sergio Leone - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
ycipk-2dacar

Włoski reżyser, scenarzysta i producent, tworzący przede wszystkim w USA, mistrz spaghetti westernu, twórca, który wypromował Clinta Eastwooda. Autor „trylogii dolara” oraz głośnego filmu gangsterskiego „Dawno temu w Ameryce” z Robertem De Niro.

Urodził się 3 stycznia 1929 roku w Rzymie, jako syn reżysera Roberto Robertiego i aktorki Bice Waleran, dzięki czemu miał szansę zająć się filmem już od wczesnego wieku.

Początkowo był związany z głośną włoską wytwórnią Cinecittà, gdzie asystował m.in. przy realizacji filmu Vittoria De Siki „Złodzieje rowerów” (1948), a także amerykańskich produkcji Melvyna LeRoya i Willama Wylera.

Na przełomie lat 50-tych i 60-tych był współreżyserem wielkich historycznych widowisk: „Ostatnie dni Pompei” (1959) i „Ostatnie dni Sodomy i Gomory” (1962, razem z Robertem Aldrichem).

* Samodzielnym debiutem reżyserskim Leone był utrzymany w podobnym tonie „Kolos z Rodos” (1961).*

ycipk-2dacar

* Sławę i status mistrza spaghetii - westernu (określanego też mianem „gun-and-sun opera”) zyskał dzięki realizacji trzech filmów z udziałem początkującego wówczas Clinta Eastwooda jako Człowieka bez imienia/ Samotnego Jeźdźca, oraz z muzyką Ennio Morricone: „Za garść dolarów” (1964), „Za kilka dolarów więcej” (1965), „Dobry, zły i brzydki” (1966), składających się na tzw. „trylogię dolara”.*

W latach 1966-73 zrealizował – już bez Eastwooda, za to z udziałem całej plejady międzynarodowych gwiazd – trzy filmy utrzymane w podobnym tonie i konwencji, jednak nie powtórzyły one sukcesu poprzedników.

Były to: „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” (1968) z Claudią Cardinale, Henrym Fondą i Charlesem Bronsonem, „Garść dynamitu” (1971, David) z Rodem Steigerem i Klausem Kinskim i „Nazywam się Nobody” (1973) z Henrym Fondą.

* Po 11 latach przerwy powrócił wielkim, epickim dziełem, będącym hołdem złożonym kinu gangsterskiemu – „Dawno temu w Ameryce” (1984) z udziałem Roberta De Niro, Joe Pesciego i Jennifer Connelly oraz z niezapomnianą muzyką Ennio Morricone.*

Film uznawany jest za najwybitniejsze dzieło reżysera. Otrzymał dwie nagrody i trzy nominacje do BAFTA (w tym dla Najlepszego Reżysera), dwie nominacje do Złotego Globu (w tym za reżyserię) oraz pięć włoskich nagród Srebrnej Taśmy (jedna dla Leone za reżyserię).

ycipk-2dacar

Zmarł na atak serca, 30 kwietnia 1989 roku.

Nagła śmierć przeszkodziła w ukończeniu produkcji odnoszącej się do jednego z wydarzeń II wojny światowej – bitwy o Leningrad.

ycipk-2dacar
ycipk-2dacar
ycipk-2dacar