Trwa ładowanie...
30-03-2006 14:38

Skarby Polskiego Kina na dvd

Skarby Polskiego Kina na dvd
d23t1qo
d23t1qo

Od 14 marca w nowej serii „Skarby Polskiego Kina" na DVD można kupić „kamienie milowe" polskiej kinematografii - dzieła ważne, popularne, lubiane, filmy z dawnych lat, ale w odświeżonej wersji, po mozolnej renowacji obrazu i dźwięku.

Cykl otwierają dwa filmy Leonarda Buczkowskiego Zakazane piosenki, pierwszy polski film powojenny, oraz Skarb, pierwsza powojenna komedia. Zaraz po nich „Zemsta” Antoniego Bohdziewicza, Janosik Jerzego Passendorfera i Nikodem Dyzma Jana Rybkowskiego.

W planach ogromna liczba tytułów prezentujących bogaty dorobek najlepszych polskich filmowców.

Znajdą się wśród nich porywające i wyciskające łzy melodramaty, zabawne, „szampańskie" - jak się ongiś mówiło - farsowe i muzyczne komedie („Manewry muzyczne" czy „Co mój mąż robi w nocy"), filmy ambitne, będące na ogół adaptacjami utworów literackich („Zaklęte rewiry", „Zmory”), filmy dla młodzieży („Szatan z VII klasy"), ale także takie przeboje jak „Janosik" z niezapomnianą rolą Marka Perepeczki.

Większość filmów to prawdziwe arcydzieła, które warto przypomnieć choćby dla samych walorów artystycznych, inne to obrazy zapomniane przez widzów (często niesłusznie) lub odrzucone przez socjalistyczną cenzurę. Jeszcze inne po prostu nie miały szczęścia w siermiężnych czasach braku reklamy i kulejącej dystrybucji - dzieła, które nie trafiły w swój czas.

d23t1qo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23t1qo