Trwa ładowanie...
d296fjb
16-10-2007 12:09

Sława niemieckiej reżyserii w Warszawie

d296fjb
d296fjb

Słynny niemiecki reżyser Volker Schlöndorff przyjechał do Polski, by wziąć udział w pokazie swego filmu „Ulzhan” na 23. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

O swoim nowym filmie Schlöndorff mówi, że jest to hymn na temat życia.

Poniedziałkowe rozmowy z dziennikarzami w Warszawie to pierwsze wywiady, jakich udzielił po canneńskim pokazie filmu.

„Ulzhan” jest koprodukcją Kazachstanu, Niemiec i Francji. Główny bohater, młody Francuz, chce dotrzeć w kazachskie góry, gdzie w minionych wiekach przybywali szamani. Jego opiekunką zostaje Ulzhan – młoda nauczycielka z klanu koczowników.

Schlöndorf jest nie tylko reżyserem tego filmu, ale również jednym z autorów scenariusza. Drugi to Francuz Jean-Claude Carriere. Carriere jest bardzo znanym scenarzystą – był autorem scenariuszy m.in. do filmów Luisa Bunuela: „Piękność dnia” (1967), „Dyskretny urok burżuazji” (1972) i „Mroczny przedmiot pożądania” (1977), oraz do „Blaszanego bębenka? (1979) Schlöndorf według powieści Guentera Grassa, i „Nieznośnej lekkości bytu” (1988) Philipa Kaufmana według powieści Milana Kundery.

d296fjb

To właśnie Carriere wpadł na pomysł, by zrealizować film w Kazachstanie. – Po powrocie z podróży do Azji Środkowej Jean-Claude zadzwonił do mnie i powiedział, że ma trzystronicowy zarys scenariusza. Potem ja pojechałem do Kazachstanu. Wreszcie spotkaliśmy się z Carrierem i razem napisaliśmy scenariusz tego filmu – opowiadał Schlöndorf. Zdjęcia do filmu ruszyły jesienią 2006 r.

"– Ta historia wydaje się bardzo archaiczna. Ale moim zdaniem jest to jakby kino odkrywane na nowo. Żadnej literatury, żadnej polityki. Po prostu piękny pejzaż i dwoje ludzi" – tłumaczył Schlöndorff.

Schlöndorff powiedział, że kończy prace nad książką – swoją autobiografią. Najprawdopodobniej trafi ona do sprzedaży w 2008 r.

Reżyser gościł ostatnio w Warszawie w lutym, gdy na polskie ekrany wchodził jego dramat "Strajk", inspirowany biografią Anny Walentynowicz. Film wywołał kontrowersje. Współtworząca „Solidarność” Joanna Gwiazda oceniła, że twórca „Strajku” obraził Walentynowicz i uderzył w etos stoczniowej „Solidarności ”, ukazując jej uczestników jako prostaków i alkoholików.

  1. WMFF rozpoczął się w piątek, potrwa do 21 października. Projekcje filmów odbywają się w trzech kinach – Kinotece, Lunie i Palladium.
d296fjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d296fjb