Trwa ładowanie...
d2vfu11

Sonny Chiba

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Fukuoka, Japonia

Filmografia:
d2vfu11

Japoński aktor, jedna z najbardziej znanych i popularnych gwiazd japońskiego kina i telewizji. W swojej ponad 40-letniej karierze udało mu się również zdobyć rozgłos poza granicami swojego kraju. Aktor ma na swoim koncie ponad 125 filmów nakręconych przez Toei Studios. Wielokrotnie za swoje osiągnięcia artystyczne nagradzany był w rodzimej Japonii prestiżowymi nagrodami.

Sonny Chiba (znany także jako Shinichi Chiba) urodził się 23 stycznia 1939 roku w Fukuoka, na wyspie Kiusiu w Japonii. Jego prawdziwe nazwisko to Sadao Maeda. Chiba od najmłodszych lat interesował się tradycyjną sztuką japońską, teatrem, gimnastyką oraz karate. W tej ostatniej dziedzinie miał spore osiągnięcia. Uczęszczając na Nippon Taiiku University trenował pod okiem mistrza Mas Oyama Koncho, miał nawet wystąpić jako zawodnik Japonii na olimpiadzie, jednak plany te pokrzyżowała mu kontuzja.

Z przemysłem filmowym Chiba związany jest od 1961 roku, kiedy to wygrał konkurs dla młodych filmowych talentów zorganizowany przez Studio Toei. Japoński film akcji z 1970 roku „The Bodyguard”, z dużym udziałem sekwencji walk był pierwszym wielkim przebojem aktora. Od tego czasu do końca lat 80-tych specjalizował się właściwie w rolach amoralnych, brutalnych zabijaków, zażartością walki przyćmiewając nawet samego Bruce’a Lee. W tym czasie wystąpił między innymi w serialach: „Gambler Cop”, „Golgo 13”, „Lone Wolf Gambler”; oraz „Street Fighter”.

Światową sławę przyniósł mu obraz z 1975 roku, znany w Japonii pod tytułem „Sudden Attack: The Killing Fist”, a międzynarodowej publiczności jako „Uliczny wojownik” /The Street Fighter/. W filmie tym Chiba zagrał bezwzględnego najemnego mordercę – Terry’ego Surugi. Po wejściu na ekrany w Stanach Zjednoczonych film szybko zdobył sobie status obrazu kultowego, chociaż wyświetlany był z dużymi ograniczeniami z uwagi na brutalne sceny walki i przemocy.

Amerykańskiej publiczności, oprócz wspomnianych wcześniej projektów filmowych, Sonny Chiba kojarzy się najbardziej z rolą kapitana załogi kosmicznej w filmie „Message From Space” (1978), w reżyserii Kinji Fukasaku, japońskiej przeróbki „Gwiezdnych wojen”.

Od końca lat 80-tych ekranowy image Chiby nieco złagodniał. Subtelniejsze role zagrał między innymi w „Shogun’s Nina”, „Dragon Princess”, „Virus” oraz „Legend of the Eight Samurai”. W 2003 i 2004 roku wcielił się w Hattori Hanzo w filmach Quentina Tarantino z serii „Kill Bill”. Z kolei w 2006 roku widzieliśmy go w roli Kamata w obrazie „Szybcy i wściekli: Tokio Drift”.

Sonny Chiba był dwukrotnie żonaty. W latach 1967-1994 jego żoną była Yôko Nogiwa, z którą się rozwiódł. Para ma córkę Juri Manase. Od 1995 roku żoną aktora jest Tamami, małżeństwo ma dwóch synów: Godona i Makkenyu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vfu11
d2vfu11
d2vfu11