Submarino

Submarino – opis

Submarino
Źródło zdjęć: © WP Film
Edyta Maciejczak

Submarino jest duńskim filmem dramatycznym w reżyserii Tomasza Vinterberga z udziałem Jakoba Cedergrena i Petera Plaugborga. Opiera się na powieści Submarino z 2007 r. autorstwa Jonasa T. Bengtssona i koncentruje się na dwóch braciach z nizin społeczeństwa duńskiego, których życie naznaczone jest przemocą i narkomanią. Film Submarino został wyprodukowany przez Nimbus Film. Submarino miał swoją premierę podczas głównego konkursu 60. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.** Bohaterami filmu Submarino** są Nick (Jakob Cedergren) i jego brat (Peter Plaugborg). Mieli oni bardzo trudne dzieciństwo. Ich matka była uzależniona od alkoholu i nie poświęcała uwagi ich najmłodszemu bratu. Obowiązki rodzicielskie spadły więc na starszych braci. Chętnie opiekowali się braciszkiem, jednak dziecko zmarło w niewyjaśnionych okolicznościach, a rodzeństwo obwiniało siebie za to. Nick ma trzydzieści trzy lata i właśnie opuszcza więzienie. Jest mężczyzną, który wie, czego chce: ciężko trenować i pić mocno, aby stawić czoła trudnemu światu. To kulturysta, mieszkający w zniszczonym hostelu na obrzeżach Kopenhagi. Jego brat jest ćpunem i samotnym ojcem, dla którego liczy się tylko dwie rzeczy: jego codzienna dawka narkotyku i lepsze życie dla jego sześcioletniego syna, Martina. Powód wystarczający, aby handlować heroiną. Bracia żyją osobno w ponurej Kopenhadze, ale w jakichś sposób szukają siebie nawzajem. Od czasu do czasu ich ścieżki krzyżują się, ale spotykają się tylko w więzieniu.

Submarino – ciekawostki

Zdjęcia do filmu Submarino kręcono w Kopenhadze (Dania).

W czerwcu 2008 r. ogłoszono, że Thomas Vinterberg zaadaptuje powieść Jonasa T. Bengtssona, która rok wcześniej została dobrze przyjęta przez duńskie media. Film Submarino został zrealizowany bez wsparcia ze strony duńskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zamiast tego otrzymał finansowanie ze środków publicznych za pośrednictwem stacji nadawczej TV 2, której warunkiem otrzymania pieniędzy było założenie, że połowa ekipy castingowej i produkcyjnej będzie nowicjuszami. Vinterberg uważał, że ten warunek pomógł filmowi utrzymać autentyczność i porównać z doświadczeniem z jego najwcześniejszych dzieł. Wśród debiutantów znalazła się operator Charlotte Bruus Christensen, scenarzysta Tobias Lindholm oraz aktor sceniczny Peter Plaugborg, który grał brata Nicka.

Tytuł filmu Submarino jest nazwą powszechnej metody tortur w więzieniach. Więzień zostaje powieszony do góry nogami z głową wewnątrz zbiornika pełnego wody, odchodów, moczu. Film traktuje to jako metaforę, ponieważ wszystkie postacie są zatopione w przemocy, alkoholizmie, uzależnieniu od narkotyków, a w takich sytuacjach bardzo trudno „oddychać”.

Submarino – nagrody i wyróżnienia

Film Submarino zdobył wiele nagród i wyróżnień. W 2010 roku reżyser Thomas Vinterberg został nominowany do nagrody Złoty Niedźwiedź podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Z kolei Jakob Cedergren został nominowany do kategorii Najlepszy Europejski Aktor podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych. 2011 rok był dla filmu Submarino obfity w nagrody. Podczas Bodil Awards był laureatem w kategoriach: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Patricia Schumann), Najlepszy film (Thomas Vinterberg). Podczas festiwalu Robert Festival film Submarino zwyciężył w następujących kategoriach: Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Peter Plaugborg), Najlepsze kostiumy (Margrethe Rasmussen), Najlepsza scenografia (Torben Stig Nielsen), Najlepsza muzyka (Thomas Blachman, Kristian Eidnes Andersen), Najlepsza piosenka (Agnes Obel za piosenkę “Riverside”), Najlepszy film (Thomas Vinterberg – reżyser, Morten Kaufmann – producent), Najlepszy Aktor (Jakob Cedergren), Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Gustav Fischer Kjærulff), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Patricia Schumann). Tego samego roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Titanic reżyser Thomas Vinterberg został nagrodzony Nagrodą Publiczności.

Submarino

Tytuł originalnySubmarino
Gatunekdramat
Kraj produkcjiDania, Szwecja
Rok produkcji2010
Czas trwania110 min.
Obsada
Reżyseria
Muzyka
Źródło artykułu:WP Film
thomas vinterbergnajlepsze dramatydobry film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)