Trwa ładowanie...
19-05-2006 15:46

Sukces Polaka w Cannes

Sukces Polaka w Cannes
d2xrc7x
d2xrc7x

W Cannes, 18 maja przyznano nagrody w Międzynarodowym Finale Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill. Scenariusz pt. „Zdjęcie” Macieja Adamka zdobył Trzecią Nagrodę. Wcześniej Adamek zwyciężył w Polskiej Edycji Konkursu. Konkurs wsparł finansowo Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W Międzynarodowym Finale Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill biorą udział scenariusze, które wygrały krajowe edycje konkursu – w tym roku organizowane w 23 państwach. Po wstępnej selekcji konkursu międzynarodowego scenariusz Macieja Adamka znalazł się w ścisłym finale, razem z trzema innymi tekstami – z Anglii, Jamajki i Szkocji. ZOBACZ, CO DZIŚ DZIAŁO SIĘ W CANNES Nagroda Główna (5 tys. dolarów) przypadła Jamajczykowi Christopherowi Browne za tekst „Ghetta' Life”, drugą nagrodę (3500 USD) zdobyli Anglicy, Peter Straughan i Bridget O’Connor, za scenariusz „Ms. Ratcliffe's Revolution” a trzecią (1500 USD) – Maciej Adamek za tekst „Zdjęcie”.

Scenariusz Macieja Adamka opowiada historię 16-letniego Adama, który podejrzewa, ze ojciec nie jest jego prawdziwym ojcem i wyrusza w podróż by dotrzeć do prawdy. Motywem, który skłania go do poszukiwań jest zdjęcie jego matki w ciąży oraz obcego mężczyzny. To także historia przyjaźni ze starszym o dwa lata Przemkiem oraz pierwszej miłości, która może tę przyjaźń zniszczyć. Zdjęcia do filmu mają się rozpocząć w czerwcu 2007 roku.

Organizatorem Polskiej Edycji Konkursu Hartley-Merrill była w tym roku po raz pierwszy Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Partnerem-współorganizatorem było HBO Polska, a wsparcie finansowe zapewnił Polski Instytut Sztuki Filmowej.

d2xrc7x

Scenariusz Macieja Adamka był jednym z 84 tekstów przysłanych na konkurs. Wyboru dokonało Jury w składzie: Edward Żebrowski, Feliks Falk, Jacek Fuksiewicz, Jacek Kondracki, Magdalena Piekorz, Krzysztof Rak.

Polskie scenariusze dwukrotnie zwyciężały w Konkursie Hartley-Merrill. W edycji 1993/94 wygrała praca Cezarego Harasimowicza „Bandyta”, zaś w edycji 1998/99 scenariusz Piotra Wereśniaka „Stacja”. Na wysokich miejscach w finale międzynarodowym uplasowały się także teksty Tomasza Wiszniewskiego i Roberta Bruttera „Emigrant”, Henryka Dederko „Bajland” i Agnieszki Krakowiak „Cyganka”. ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI OTWARCIA FESTIWALU

d2xrc7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj