Trwa ładowanie...
18-05-2006 12:19

Sydney Poitier otworzył 59. Festiwal filmowy w Cannes

Sydney Poitier otworzył 59. Festiwal filmowy w Cannes
d489z8j
d489z8j

Amerykański aktor Sydney Poitier otworzył 59. Festiwal filmowy w Cannes. Na uroczystości inauguracji obecna była cała ekipa filmu Kod da Vinci, którego projekcja rozpoczęła festiwal.

Festiwal potrwa do 28 maja. O Złotą Palmę walczyć będzie 20 obrazów: 11 europejskich, trzy amerykańskie, dwa meksykańskie oraz po jednym z Argentyny, Chin, Algierii i Turcji. O główną nagrodę festiwalu rywalizować będą m.in. "Kajman" w reżyserii Nanniego Morettiego, "Volver" Pedro Almodovara, "Maria Antonina" Sofii Coppoli. ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ z GALI OTWARCIA FESTIWALU W czwartek konkurs główny otworzą dwa filmy: "Zrywa się wiatr" brytyjskiego reżysera Kena Loacha i "Letni Pałac" chińskiego twórcy Lu Ye.

W konkursie pt. "Pewne spojrzenia" tego dnia zostaną zaprezentowane: zbiorowe dzieło plejady reżyserów o międzynarodowej renomie "Paryżu, kocham cię" i "Hamaca Paraguaya" Paza Enciny.

W ramach "Dwóch tygodni reżyserów" w czwartek będzie wyświetlony duński film "Księżniczka" Andersa Morgenthalera i amerykański "Strefa Śmierci" Davida Cronenberga.

d489z8j

"Międzynarodowy tydzień krytyki" rozpoczną "Feralne przyjaźnie" Emmanuela Bourdieu i "Wymarzona ekipa" Rene Letzgusa. PIĘKNE PANIE I PRZYSTOJNI PANOWIE NA CZERWONYM DYWANIE Przewodniczący festiwalu Gilles Jacob powiedział we wtorek, że 27 maja kapituła konkursu chce oddać hołd francuskiej aktorce Anouk Aimee, uznanej za "jedno z najpiękniejszych wcieleń kobiecości w kinematografii". Aimee, znana z nagrodzonego Złotą Palmą w 1996 roku filmu Claude'a Leloucha "Mężczyzna i Kobieta", w sobotę odbierze nagrodę specjalną.

Na francuską Riwierę ściągnęły już tłumy wielbicieli kina, dziennikarze i gwiazdy filmowe z całego świata, m.in. Audrey Tautou, Tom Hanks i Jean Reno, którzy wystąpili w Kodzie Da Vinci.

Do zapewnienia bezpieczeństwa na festiwalu zmobilizowano tysiące policjantów. Każdego roku podczas festiwalu liczba ludności Cannes potraja się z 70 tys. do ponad 200 tys. Jury będzie przewodniczyć chiński reżyser Wong Kar Wai. W gronie jurorów znajdą się m.in. reżyserzy Patric Leconte i Elia Suleiman oraz aktorzy Monica Bellucci, Helena Bonham Carter, Zhang Ziyi, Tim Roth i Samuel L. Jackson. W jury zasiądzie także polski kompozytor muzyki filmowej Zbigniew Preisner.

Polskim akcentem podczas tegorocznego festiwalu będą dwa filmy: "Z odzysku" w reżyserii Sławomira Fabickiego i "Chłopiec na galopującym koniu" Adama Guzińskiego.

d489z8j

W ramach mającego promować młode talenty festiwalowego przeglądu "European Showcase for New Talents" zaprezentowany zostanie krótkometrażowy film Macieja Majchrzaka pod tytułem "Pętla".

Polskim akcentem festiwalu będzie także rola Jerzego Stuhra w "Kajmanie" Morettiego. Tematem filmu jest kariera finansowa i polityczna premiera Włoch Silvio Berlusconiego, wytoczone mu procesy oraz największe skandale towarzyszące jego rządom.

Polskie filmy są prezentowane w Cannes po raz pierwszy od dziesięciu lat. Ostatnim polskim obrazem pokazywanym na tym festiwalu był "Cwał" Krzysztofa Zanussiego (1996).

d489z8j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d489z8j