Sylwester Latkowski o generale Papale
Reżyser Sylwester Latkowski zaprezentował w sobotę na festiwalu filmowym w Gdyni swój film dokumentalny "Zabić Papałę", dotyczący okoliczności śmierci byłego Komendanta Głównego Policji gen. Marka Papały.
Minęło 10 lat od zabójstwa generała Papały. Myślę, że po dziesięciu latach śledztwa można zadawać pytania, których po roku pierwszym, drugim czy trzecim zadawać nie powinno się - powiedział Latkowski przed projekcją filmu w gdyńskim kinie Silver Screen.
Marek Papała - były Komendant Główny Policji zginął 25 czerwca 1998 r. w Warszawie. Zastrzelono go z pistoletu, gdy wsiadł na parkingu do swego samochodu. Poszukiwania zabójcy trwają do dziś.
Film Latkowskiego trwa 91 minut. Reżyser pracował nad nim przez ostatnie dwa lata. W dokumencie znalazło się wiele rozmów nt. Papały prowadzonych przez Latkowskiego, m.in. z b. premierem Leszkiem Millerem, byłym ministrem zdrowia Mariuszem Łapińskim oraz emerytowanym pułkownikiem SB Hipolitem Starszakiem.
Ludzie, którzy znali Papałę, zastanawiają się np. dlaczego w ostatnich dniach przed śmiercią były Komendant Główny Policji zachowywał się dziwnie, sprawiał wrażenie zdenerwowanego.
W opowieściach dotyczących okoliczności śmierci Papały pojawia się konsekwentnie nazwisko polonijnego przedsiębiorcy Edwarda Mazura.
Latkowski uważa, że śledztwo w sprawie śmierci Papały "to wielka mgła". Jeden z "rozdziałów" jego filmu nosi tytuł "Zadeptano ślady". - To nie jest film z tezą - zapewnia Latkowski. - Nie szukałem zabójcy - dodał. Przyznał jednocześnie, że chciał pokazać, iż w śledztwie dotyczącym zabójstwa Papały popełniono błędy.
Latkowski nie wie jeszcze, jakie będą dalsze losy dokumentu "Zabić Papałę". W rozmowie z powiedział tylko, że w Gdyni zamierza odbyć rozmowy z firmami zajmującymi się w Polsce dystrybucją filmów kinowych.
Filmowi "Zabić Papałę" towarzyszy książka Latkowskiego pod tym samym tytułem, opublikowana nakładem wydawnictwa Rosner & Wspólnicy.
- Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni trwa od poniedziałku, zakończy się w sobotę późnym wieczorem. Festiwalowe nagrody, wśród nich Grand Prix - Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu fabularnego, a także nagrody za najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora i aktorki, zostaną przyznane podczas gali w Teatrze Muzycznym.
Film Latkowskiego nie startował w żadnym z festiwalowych konkursów.