Trwa ładowanie...
27-09-2007 12:50

Szokujące "Mydło z ludzi"

Szokujące "Mydło z ludzi"
dtalbp6
dtalbp6

"Mydło z ludzi" - wstrząsający dokumentalny film o nazistowskich eksperymentach medycznych na więźniach w czasie II wojny światowej obejrzeli w środę mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego. Projekcja nie odbyła się w kinie, lecz w miejscowym ratuszu.

Film jest dokumentem o nazistowskich eksperymentach prowadzonych w Gdańsku. Niemcy wykorzystywali tam tłuszcz z ciał zabitych więźniów i produkowali z niego mydło.

Jednym ze świadków rezultatów tych szokujących praktyk był mieszkaniec Ostrowa Wacław Bernard, na relacjach którego oparto w dużej mierze cały, trwający prawie dwie godziny, film.

Producentami filmu są mieszkający od dawna w USA bracia Mariusz i Jarosław Olbrychowscy.

dtalbp6

"- Wspomnienia ludzi o przeżyciach sprzed 60 lat są wzruszające i szokujące. Film pokazuje historię dla ludzi młodych i w wieku średnim. Jest to cenne, ponieważ świadkowie tamtych strasznych dni umierają, a opinie niektórych środowisk niwelują całą prawdę o tamtych zbrodniach" - mówił po projekcji pan Jarosław Olbrychowski.

Wacław Bernard wspomina, że to co zobaczył w Gdańsku w pierwszych dniach kwietnia 1945 r. było szokujące.

"- Postanowiłem, że muszę zadbać, aby te zbrodnie nie poszły w zapomnienie" - mówi. Zapytany przez dziennikarzy o tamte czasy opowiadał, że w Gdańsku widział betonowe kadzie w podziemiach tzw. Instytutu Anatomii Patologicznej, a w nich zalane jakąś cieczą poćwiartowane ludzkie zwłoki.

Dyrektor muzeum w ostrowskim ratuszu Witold Banach powiedział po filmie, że w czasach swoistej rewizji historii i przypominania się sprawców jako ofiar, trzeba przypominać takimi filmami, jak to było w rzeczywistości.

"- Bracia Olbrychowscy przypomnieli nam o tych zbrodniach, a to jest dziś bardzo potrzebne" - powiedział dyrektor.

dtalbp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtalbp6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj