Trwa ładowanie...
dgjwgpi

Terrence Malick

Najnowsze informacje
5.0
(7 głosów)
Oceń:
dgjwgpi

Amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. W swojej prawie 30-letniej karierze wyreżyserował tylko 4 filmy pełnometrażowe, ale uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców amerykańskiego kina.

* Terrence Frederick Malick urodził się 30 listopada 1943 roku w Ottawie w Illinois*, w Stanach Zjednoczonych. Dorastał w Oklahomie i Teksasie. Uczęszczał do Centrum Studiów Filmowych dla Zaawansowanych przy Amerykańskim Instytucie Filmowym, gdzie po raz pierwszy spotkał producentów George'a Stevensa, Jr. i Mike'a Medavoya, który został jego pierwszym agentem.

Po ukończeniu AIF zadebiutował głośnym, nagradzanym na międzynarodowych festiwalach, filmem "Badlands" (1973) z udziałem Sissy Spacek i Martina Sheena, po czym zrealizował słynne "Niebiańskie dni" (1978) z Richardem Gere, Brooke Adams i Samem Shepardem, które zdobyły Oscara za zdjęcia Nestora Almendrosa oraz nagrodę na festiwalu w Cannes i Nagrody Nowojorskich Krytyków Filmowych i Stowarzyszenia Amerykańskich Krytyków Filmowych za reżyserię.

Filmem "Cienka czerwona linia" (1998) powrócił na ekrany po dwudziestu latach milczenia. Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1999 roku zdobył Złotego Niedźwiedzia, był także nominowany do Oscara w 7 kategoriach, ale nie zdobył ani jednej statuetki. Sam Malick zdobył nominacje w kategoriach: reżyseria i najlepszy scenariusz adaptowany. Później był mocno przemilczany film "Podróż do Nowej Ziemi" (2005) z Colinem Farrellem.

Jednak wszyscy są zgodni, że jego największe dzieło dopiero przed nami. A będzie to film o niezwykłym tytule "The Tree of Life" (2011), z Bradem Pittem i Seanem Pennem w rolach głównych.

Malick na co dzień mieszka w Austin w stanie Teksas. Jest z wykształcenia filozofem. Pracował także jako dziennikarz.

Terrence Malick był trzykrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Jill Jakes (do 1978 roku), drugą Michele Morette (5.07.1985 - 16.12.1998, rozwód), natomiast trzecią i aktualną jest Alexandra Wallace (od 1998 roku).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgjwgpi
dgjwgpi
dgjwgpi