Trwa ładowanie...
29-06-2016 17:50

"The BFG: Bardzo fajny gigant": Powrót oscarowego tandemu [WIDEO]

"The BFG: Bardzo fajny gigant": Powrót oscarowego tandemu [WIDEO]Źródło: Getty Images
d1s2v12
d1s2v12

Pierwszego lipca w polskich kinach debiutuje najnowszy film naczelnego magika Hollywood, Stevena Spielberga. Wśród twórców jego "BFG: Bardzo Fajnego Giganta" i tym razem nie zabrakło słynnego Polaka, Janusza Kamińskiego. Amerykańska ikona i polski operator od lat współtworzą tandem odpowiedzialny za w sumie 17 filmów. Smaczku filmowi dodają również gwiazdy dubbingu jego polskiej wersji. Zobaczcie, co mówią one o tej intrygującej produkcji.

„BFG: Bardzo Fajny Gigant” to porywająca opowieść o małej dziewczynce i tajemniczym Olbrzymie, który odkrywa przed nią cuda i sekrety magicznej krainy. Ekranizacja uwielbianej powieści Roalda Dahla, która od dnia swej premiery w 1982 roku wciąż zachwyca czytelników w każdym wieku. Książki Dahla, do których zaliczają się takie tytuły jak „Charlie i fabryka czekolady”, „Kuba i ogromna brzoskwinia”, „Matylda” oraz „Fantastyczny pan lis”, są obecnie dostępne w 58 językach, a ich łączny nakład przekroczył 200 milionów egzemplarzy.

Zdjęcia do filmu stworzył Janusza Kamińskiego, który stał się nadwornym współpracownikiem Stevena Spielberga. Polsko-amerykański duet za kamerą stworzył aż 17 projektów filmowych w tym m.in. „Most szpiegów”, „Lincolna”, „Terminal”, „Raport mniejszości”, „Zaginiony świat: Jurassic Park”. Autor zdjęć był sześciokrotnie nominowany do Oscara i dwukrotnie odebrał statuetkę za najlepsze ujęcia za „Szeregowca Ryana” i „Listę Schindlera”. 1 lipca tandem powróci z kolejnym wspólnie zrealizowanym filmem: „BFG: Bardzo Fajnym Gigantem”.

Spielberg w wywiadzie Yoli Czaderskiej-Hayek tak opowiadał o współpracy z Januszem Kamińskim: „Spośród wszystkich autorów zdjęć, z którymi pracowałem, Janusz jest z pewnością najlepszy. (…) Gdy go poznałem uświadomiłem sobie, że oto stoi przede mną prawdziwy artysta. Przy pomocy odpowiedniego oświetlenia jednego dnia tworzy obrazy niczym Chagall, kiedy indziej niczym Goya czy Monet. Pomyślałem: 'Muszę zatrzymać tego faceta przy sobie'. I tak na razie zostało.” Przełomem w karierze Janusza Kamińskiego okazała się Diane Keaton – a dokładniej krótki metraż „Dziki kwiat” z nią w roli głównej. To na tamte zdjęcia Kamińskiego zwrócił uwagę Spielberg. Od tamtego momentu tworzą jeden z najzdolniejszych duetów świata filmowego.

Książka "BFG: Bardzo Fajny Gigant" wyd. Znak już w sprzedaży.

"BFG: Bardzo Fajny Gigant" na polskich ekranach od 1 lipca.

d1s2v12
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s2v12