Tim Robbins
Popularny aktor amerykański; także reżyser i scenarzysta. Urodził się 16 października 1958 roku w West Covina w Kalifornii, jednak dorastał w Nowym Jorku.
W wieku 12 lat, podążając w ślad za starszą siostrą zapisał się do Theater for the New City – awangardowego stowarzyszenia teatrów ulicznych. W 1981 roku, tuż po ukończeniu studiów teatralnych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, współzałożył trupę teatralną „Gang Aktorów”, która funkcjonowała aż do 1997 roku. Robins pisał część tekstów do spektakli.
Przygodę z filmem rozpoczął od debiutu telewizyjnego. Miał on miejsce w 1983 roku, produkcja nosiła tytuł „Quarterback Princess”. Rok później zadebiutował na dużym ekranie rolą w filmie „Wielkie uczucie” (1984). W latach 80-tych gościnnie pojawił się w serialach: „Santa Barbara”, „Na wariackich papierach”, czy „Niesamowite historie” (epizod reżyserowany przez Martina Scorsese).
W 1986 roku wystąpił w roli Merlina w popularnym filmie „Top Gun” z Tomem Cruisem i Valem Kilmerem. Pierwszą główną rolę zagrał rok później w „Dzielnicy pięciu narożników” (1987), obok Jodie Foster i Johna Turturro.
Pierwsza połowa lat 90-tych była dla aktora wyjątkowo udana. Po pierwsze miał on okazję trzykrotnie wystąpić u mistrza Roberta Altmana - najpierw w „Graczu” (1992, Nagroda dla Najlepszego Aktora w Cannes, Złoty Glob oraz nominacja do BAFTA dla Najlepszego Aktora), później w arcydziele „Na skróty” (1993, Złoty Glob oraz Puchar Volpi w Wenecji dla całej obsady aktorskiej), wreszcie w „Prêt-à-porter” (1994).
W 1992 roku zadebiutował również jako reżyser i scenarzysta oraz zagrał główną rolę w filmie „Bob Roberts” (nominacja do Złotego Globu za Najlepszy Występ, nagroda na MFF w Tokio). W 1994 roku wystąpił w głośnym obrazie „Skazani na Shawshank” oraz pojawił się u braci Coen w „The Hudsucker Proxy”.
W 1995 roku po raz kolejny stanął – z dużym sukcesem – po drugiej stronie kamery, realizując „Przed egzekucją” z Susan Sarandon. Otrzymał nominację do Oscara za reżyserię, nominację do Złotego Niedźwiedzia, nagrodę Jury Ekumenicznego na Berlinale oraz nominację do Złotego Globu za scenariusz.
Na przełomie wieków pojawił się w takich obrazach jak „Austin Powers 2” (1999), „Przeboje i podboje” i „Misja na Marsa” (2000), czy „Wojna plemników” (2001). W 1999 wyreżyserował (również scenariusz i produkcja) film „Cradle Will Rock”, który nominowany był do Złotej Palmy w Cannes.
W 2003 roku zdobył Oscara, Złoty Glob, nominację do BAFTA oraz liczne nagrody krytyków za drugoplanową rolę w kryminalnym dramacie Clinta Eastwooda „Rzeka tajemnic”. W tym samym roku wyreżyserował też kolejny obraz, zatytułowany „Sędziowie z Queens”.
Rok 2005 to udział w superprodukcji Stevena Spielberga „Wojna światów” z Tomem Cruisem oraz występ w filmie „Życie ukryte w słowach”. W 1997 roku Robins otrzymał Independent Vision Award na festiwalu w Sundance.
W 2007 roku zagrał Davida w filmie "Hałas". Rok później pojawił się w obrazach "Szczęśliwy powrót" oraz "Miasto Cienia". Rok 2011 to rola Hammonda w filmie "Green Lantern".
Od 1986 do 2009 związany był z aktorką Susan Sarandon, z którą ma dwóch synów.
Komentarze