TK: Instytut Sztuki Filmowej ma prawo pobierać opłaty od nadawców

Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) ma prawo pobierać opłaty od nadawców telewizyjnych - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

TK uznał, że zapisy w ustawie o kinematografii, dotyczące przyznania dyrektorowi Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej uprawnienia organu podatkowego oraz obowiązku odprowadzania opłat przez nadawców telewizyjnych na rzecz PISF są zgodne z konstytucją.

TK: Instytut Sztuki Filmowej ma prawo pobierać opłaty od nadawców
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

To orzeczenie stwierdza, iż stosowane przez operatorów kablowych pomówienia, że to jest niezgodne z polską konstytucją i prawem unijnym, okazały się bezprzedmiotowe - powiedziała dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

Jako Instytut nie możemy z opłat pochodzących od nadawców wykorzystać na własną działalność ani jednej złotówki. Możemy te środki wyłącznie przekazać w formie dotacji beneficjentom, na przykład dystrybutorom filmów, kinom, organizatorom festiwali filmowych czy szkołom filmowym - zaznaczyła Odorowicz.

Trybunał rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, który zakwestionował te zapisy.

Ustawa o kinematografii zobowiązuje nadawców prywatnych do płacenia podatku w wysokości 1,5% przychodów z reklam oraz operatorów telewizji kablowych do płacenia 1,5% przychodu uzyskanego z opłat za dostęp do reemitowanych programów telewizyjnych. Pieniądze te mają służyć finansowaniu produkcji polskich filmów przez PISF. Telewizje państwowe zobowiązane są natomiast do przeznaczania nie mniej niż 1,5% rocznych wpływów z abonamentu na produkcję filmów.

Wniosek Kochanowskiego dotyczył ustalenia zgodności artykułu 19 ust. 9 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o kinematografii z artykułem 2 Konstytucji RP (na mocy którego "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej").

Rzecznik nie kwestionował celowości przekazywania przez nadawców części swoich dochodów na rzecz PISF. Jak wyjaśnił, jego sprzeciw wzbudziły nieprecyzyjne i kolizyjne z innymi ustawami przepisy dotyczące nowego podatku i nowego organu podatkowego, zawarte w ustawie o kinematografii.

Artykuł 19 ust. 9 ustawy o kinematografii - który wzbudził niepokój RPO - przyznaje Dyrektorowi PISF uprawnienia organu podatkowego w związku z obowiązkiem odprowadzenia na rzecz Instytutu 1,5% przychodu przez nadawców telewizyjnych.

foto PISF

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)