Trwa ładowanie...
05-03-2006 21:05

To, co najważniejsze dla Andrzeja Wajdy

To, co najważniejsze dla Andrzeja Wajdy
dzkcaqw
dzkcaqw

Obchodzący w poniedziałek 6 marca 80. urodziny Andrzej Wajda podkreślił, że chciał, by jego filmy wspierały przemiany w Polsce.

- Tylko tą drogą mogłem, uczestnicząc w życiu naszego kraju, trafić na ważne wydarzenia polityczne, którym moje filmy mogły towarzyszyć, wspierając przemiany - wyjaśnił reżyser.

Zaznaczył jednocześnie, że unikał udziału w codziennym życiu politycznym:

- Rozumiałem, że każdy podpis pod listem protestacyjnym, jakie wtedy były jedyną formą społecznego oporu, byłby wystarczającym powodem do zatrzymania produkcji lub wycofania mojego filmu z kin.

dzkcaqw

Wajda, który jest laureatem m.in. Oscara i Złotego Niedźwiedzia, którym uhonorowano go na festiwalu Berlinale, za najwartościowsze wyróżnienie uważa Złotą Palmę za film "Człowiek z żelaza".

- Nie tylko zdołałem zrobić film w tych miesiącach "karnawału" Solidarności, ale jeszcze pokazać go w Cannes. Oczywiście dokonałem tego nie sam, lecz dzięki Związkowi, który stanął w mojej obronie i wielu przyjaciołom, wśród których był nieodżałowanej pamięci Bolesław Michałek - podkreślił reżyser.

Artysta przyznał, że istnieje w jego dorobku film, który - oceniając go po latach - wyreżyserowałby inaczej.

- Może nie lepiej, ale inaczej wyreżyserowałbym dziś film "Lotna", który w tamtym czasie nie miał szans na realizację tej wizji, którą dziś umiałbym mu nadać - wyjawił.

dzkcaqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzkcaqw