Trwa ładowanie...
diyqsvx
Aktualności

Tofifest 2015: Kanadyjsko - afgański film z nagrodą publiczności

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tofifest 2015: Kanadyjsko - afgański film z nagrodą publiczności
(East news)
diyqsvx

Po ostatecznym zliczeniu wszystkich głosów, możemy ogłosić, że kanadyjsko – afgański film Mina Walking w reżyserii Yosefa Baraki, zdobył nagrodę widzów 13 edycji MFF Tofifest. Piękny film o 12-letniej dziewczynce z Kabulu zauroczył publiczność toruńskiego festiwalu.

Tofifest zakończył się w niedzielę, ale dzisiaj skończyliśmy weryfikację wszystkich głosów publiczności. Startująca w konkursie głównym ON AIR, Mina Walking wyprzedziła nieznacznie Karbalę Krzysztofa Łukaszewicza i Bones (Ossos) w reżyserii portugalskiego mistrza Pedro Costy. Afgański reżyser, mieszkający i pracujacy w kanadyjskim Toronto, był gościem Tofifest.

Prezentowany na tegorocznym Berlinale, nominowany do Kryształowego Niedźwiedzia film Yosefa Barakiego to historia 12-letniej Miny, afgańskiej dziewczynki zajmującej się handlem ulicznym. Jako główna żywicielka rodziny musi ona stawić czoło wyzwaniu, jakim jest pogodzenie edukacji z pracą zarobkową. Kanadyjsko-afgańska produkcja została stworzona na bazie inspiracji reżysera spotkaniem z grupą dzieci-handlarzy ulicznych, jakie miało miejsce w Kabulu. Jak mówi sam Baraki, czymś zupełnie fascynującym i niespotykanym w Afganistanie jest kobieta zarabiająca więcej niż mężczyzna (a więc też będąca w stanie pozostać niezależną). Surowe, utrzymane w chłodnej kolorystyce zdjęcia eksponują tragizm przedwczesnego wchodzenia w dorosłość i walkę o przetrwanie w świecie pełnym niesprawiedliwości i ryzyka. Film został nakręcony przez kameralną ekipę filmową liczącą kilka osób. Pojawia się w nim jedynie garstka profesjonalnych aktorów.

diyqsvx

Dodajmy, że druga w plebiscycie polska Karbala, wygrała konkurs polski FROM POLAND, zdobywając Złotego Anioła Tofifest. Bones było elementem pasma Forward, prezentującego fascynujących mistrzów kina współczesnego, którego w bohaterem był w tym roku właśnie Pedro Costa. Spis nagród Tofifest 2015 znajdziecie Państwo tutaj.

Toruński Tofifest, zwany „niepokornym festiwalem”, pokazał w tym roku znakomity program filmowy i zapewnił widzom oraz gościom świetną, festiwalową atmosferę. Skwitowano to nawet nazwaniem toruńskiej imprezy „najfajniejszym festiwalem filmowym”. Tofifest pokazał ponad 150 filmów w 14 pasmach, pośród których znalazło się wiele polskich premier filmowych. Wśród gości znaleźli się Joe Pantoliano (Matrix, Rodzina Soprano), Julian Sands (Pokój z widokiem, Pola śmierci), Robert Więckiewicz, Katarzyna Figura i wielu innych. 14. edycja toruńskiej imprezy — w październiku 2016 roku.

diyqsvx

Podziel się opinią

Share

diyqsvx

diyqsvx