Trwa ładowanie...
d46dee1

Tofifest 2017. Na jakie seanse zdecydować się w tym roku?

Rozpoczął się 15. toruński Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Impreza potrwa do 29 października. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plakat promujący Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest
Plakat promujący Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest (Materiały prasowe)
d46dee1

Nic dziwnego, że Tofifest 2017 trwa dziewięć dni. Wyświetlenie aż 175 filmów w krótszym czasie zwyczajnie nie byłoby możliwe.

Lubicie polskie kino? To dobrze, bo macie okazję albo nadrobić sporo ważnych filmów, albo zobaczyć produkcje, które dopiero czekają na swoją premierę. W tym pierwszym przypadku chodzi między innymi o retrospektywę twórczości Marka Koterskiego, nie tylko "Dzień świra” i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, ale też nieco mniej znane "Dom wariatów”, czy "Życie wewnętrzne”.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

W programie znalazł się także polski kandydat do Oscara "Pokot” Agnieszki Holland, "Sztuka kochania. Historię Michaliny Wisłockiej” Marii Sadowskiej oraz "Gwiazdy” (film) Jana Kidawy Błońskiego i będziecie mogli mówić, że mniej więcej wiecie, co dzieje się w polskim kinie.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Dla widzów czekających na nowości organizatorzy przygotowali pokazy "Najlepszego” Łukasza Palkowskiego (reżysera "Bogów”), opowieści o Jerzym Górskim, walczącym ze słabościami rekordziście triathlonu, jak również "Ataku paniki” Pawła Maślony, komedii przyglądającej się coraz większej paranoi, w którą zagłębia się polskie społeczeństwo.

d46dee1

W programie znalazło się miejsce dla produkcji z Francji, Gruzji, Turcji, Włoch, Stanów Zjednoczonych… Cieszyć powinni się zwłaszcza miłośnicy kinematografii trzech bliższych i dalszych państw. Organizatorzy przygotowali bowiem przeglądy dzieł z Finlandii, Indii oraz Japonii. W tym ostatnim przypadku na widzów czekają nie tylko najnowsze produkcje z kraju kwitnącej wiśni, ale też sekcja japońskich horrorów, na czele z najbardziej znanym, kultowym już "The Ring - Krąg” Hideo Nakaty.

Nie obędzie się bez pokazów słynnych dzieł fimowych. Festiwal daje rzadką możliwość obejrzenia na wielkim ekranie takich arcydzieł, jak "Leon zawodowiec” Luca Bessona, opowieści o płatnym zabójcy, który dowie się czym są uczucia dzięki uratowanej pod wpływem impulsu nastolatce, a także "Taksówkarz” Martina Scorsese, historia weterana wojny w Wietnamie, który próbuje wyplenić obecne w Nowym Jorku zło, z wielką rolą Roberta De Niro.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

A to nie wszystko, bo w sekcji "Muzyka jest kobietą” można obejrzeć inne wspaniałe produkcje, między innymi "Tańcząc w ciemnościach” - psychodeliczny musical Larsa von Triera, "Goło i wesoło” - brytyjski komediodramat ze społecznym zacięciem Petera Cattaneo oraz "Czekolada” = rozgrzewający film o akceptacji Lasse Hallstroma.

d46dee1

Organizatorzy przygotowali też blok dla miłłośników seriali. Podczas festiwalu goście mają szansę, by zobaczyć w kinie nagrodzone aż ośmioma nagrodami Emmy"Wielkie kłamstewka”, kilka odcinków kolejnego dzieła Davida Simona, twórcy być może najlepszego serialu w historii "The Wire”, czyli "Kroniki Times Square” oraz pierwsze dwa epizody drugiego sezonu polskiej "Watahy”

Oprócz seansów w kinie, festiwal zaprasza gości na dwa koncerty muzyki filmowej oraz spotkania z gwiazdami. Wśród nich między innymi Jan Englert, Marek Koterski, Wiktor Zborowski, Maciej Stuhr, Olga Bołądź i Jakub Gierszał. Tofifest 2017 to impreza, której nie można przegapić!

Sprawdź, co #dziejesiewkulturze:

d46dee1

Podziel się opinią

Share
d46dee1
d46dee1