Trwa ładowanie...
d3g1nov

Tomasz Mędrzak

Najnowsze informacje
3.8
(78 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Łódź, Polska

Filmografia:
d3g1nov

Aktor i reżyser teatralny, odtwórca pamiętnego Stasia Tarkowskiego w nakręconej w 1973 roku filmowej adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy".

Tomasz Mędrzak urodził się 18 grudnia 1954 roku w Łodzi. Zadebiutował w słynnej ekranizacji „W pustyni i w puszczy”, której premiera miała miejsce w 1973 roku. Nastolatek znakomicie wcielił się w postać Stasia Tarkowskiego i z miejsca podbił serca tysięcy Polaków. Jak sam wspominał po latach w jednym z wywiadów, na casting do „W pustyni i w puszczy” trafił z ciekawości.

W wieku 17 lat chciał zobaczyć, jak wygląda wytwórnia filmowa. Pół roku po przyjściu na casting reżyser Władysław Ślesicki poinformował Mędrzaka, że chce go w swoim filmie. Początkowo 17-latek chciał zrezygnować, ale uległ namowom żony reżysera. Dla młodego aktora zaczął się kilkuletni okres ciężkiej pracy. Film kręcono trzy lata w różnych, często egzotycznych lokalizacjach – m.in. w Egipcie i Sudanie, gdzie Mędrzak, Monika Rosca (Nel) oraz reszta ekipy musieli stawić czoła bardzo trudnym, wręcz polowym warunkom.

Premiera filmu Władysława Ślesickiego odbyła się w 1973 roku. Odtwórca roli Stasia miał wtedy 19 lat.Film spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem – figuruje na drugim miejscu polskiego box office’u wszech czasów.

Mędrzak następnie poświęcił swoje życie aktorstwu. W 1979 roku aktor ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Dwa lata później obronił pracę dyplomową. Pierwszym filmem po „W pustyni i w puszczy” był dramat wojenny „...Droga daleka przed nami...”, którego wyreżyserowania również podjął się Ślesicki. Mędrzak wcielił się w postać Piotra, jednego z dwóch braci - głównych bohaterów filmu.

Filmografia Mędrzaka obejmuje zaledwie osiem produkcji. Ostatni raz na wielkim ekranie pojawił się w 1991 roku, w filmie „V.I.P” Juliusza Machulskiego. Aktor nigdy nie wykreował jednak roli, na miarę swojego kinowego debiutu, jednak z sukcesami występował w telewizji i w teatrze. Widzowie znają go na pewno dzięki roli w kultowym serialu „Dom”, gdzie wystąpił w roli Leszka Talara, brata Andrzeja. Aktor pojawił się również w produkcjach telewizyjnych, takich jak „Polonia Restituta” czy „Wow”.

Prawdziwą życiową pasją Tomasza Mędrzaka od zawsze był teatr.* Swoją zawodową karierę związał z warszawskim Teatrem Ochoty, gdzie występował przez prawie 30 lat.*Był również reżyserem. W tym samym teatrze piastował również stanowisko dyrektora, z którego musiał ustąpić w 2008 roku po ponad 10 latach pracy.

Ostatnio wspólnie z Agnieszką Sitek, Cezarym Morawskim, Witoldem Pyrkoszem, Katarzyną Łaniewską i Waldemarem Barwińskim współtworzy stowarzyszenie "teatr tm".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g1nov
d3g1nov
d3g1nov