TOP 10: Filmy biograficzne

TOP 10: Filmy biograficzne
Źródło zdjęć: © East news

Życie znanych osób od zawsze ciekawiło opinię publiczną. Skandale gwiazd oraz ich bogate życiorysy elektryzują nas każdego dnia, a kolejne smaczki i niuanse są dla wielu bardzo łakomym kąskiem. Nic zatem dziwnego, że reżyserowie tak chętnie biorą się tworzenie filmów biograficznych. Losy różnych znanych person zazwyczaj stanowią doskonały materiał na filmowy scenariusz. Aby jednak filmowa biografia okazała się sukcesem, musi przyciągnąć widzów czymś więcej, niż samą ciekawą historią. Które filmy biograficzne są zatem najlepsze?

Na ekrany kin wchodzi właśnie najnowsza produkcja Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej zatytułowana "Aktorka". Produkcja poświęcona jest życiu Elżbiety Czyżewskiej – jednej z największych gwiazd polskiego filmu. Z tej okazji prezentujemy dziesięć, najlepszych naszym zdaniem, filmów biograficznych wszech czasów. Przypomnijmy sobie obrazy, które często rzucały zupełnie nowe światło na życiorysy znanych nam osób.

1 / 10

Jak zostać królem

Obraz
© East news

Ranking „Filmy biograficzne – TOP 10” otwiera „Jak zostać królem” w reżyserii Toma Hoopera.Głównym bohaterem filmu jest książę Albert (Colin Firth)
, który od najmłodszych lat zmaga się z uciążliwym jąkaniem.. Mimo pomocy najlepszych specjalistów, arystokracie przez lata nie udało się wyleczyć z tej przykrej i niegodnej przyszłego króla przypadłości. Ostatnią deską ratunku dla Alberta wydaje się być lokalny logopeda Lionel Logue (Geoffrey Rush)
. Mimo niekonwencjonalnych metod leczenia i początkowych nieporozumień, bohaterowie stają się dla siebie bliskimi przyjaciółmi.

„Jak zostać królem” to prawdziwy aktorski majstersztyk. Firth i Rush tworzą razem niezwykły duet, który stanowi największy atut tego filmu. Obraz Hoopera jest nie tylko historyczną ciekawostką przeniesioną na wielki ekran, ale też barwną (i nieco humorystyczną) opowieścią o przekraczaniu wewnętrznych barier.

2 / 10

Fighter

Obraz
© East news

Miejsce dziewiąte zestawienia najlepszych filmów biograficznych w historii zajmuje „FighterDavida O. Russella. To opowieść o amerykańskim bokserze Micky’m Wardzie (Mark Wahlberg)
, którego zawodowa kariera znalazła się na poważnym zakręcie. Ostatnie walki bohatera skończyły się spektakularnymi porażkami, które znacząco wpłynęły na jego reputację w sportowym środowisku. Micky kierowany jest przez despotyczną matkę oraz starszego brata Dicky’ego (Christian Bale)
. Ten drugi przed laty uznawany był za jeden z największych talentów amerykańskiego boksu, jednak pociąg do narkotyków uniemożliwił mu zrobienie ogromnej kariery. Choć Micky widzi, że treningi pod okiem brata nie przynoszą rezultatów, nie potrafi zrezygnować z jego pomocy. Wszystko zmienia się, gdy młody sportowiec spotyka na swojej drodze śliczną Charlene (Amy Adams)

„Fighter” to widowiskowy dramat sportowy okraszony wspaniałą grą aktorską i świetną muzyką. Film w doskonały sposób podkreśla toksyczne relacje rodzinne głównego bohatera, będące główną przyczyną jego porażek w ringu. Mocne kino, przeznaczone nie tylko dla fanów boksu!

3 / 10

Całkowite zaćmienie

Obraz
© East news

Całkowite zaćmienieAgnieszki Holland to historia burzliwego romansu dwóch XIX-wiecznych francuskich poetów – Arthura Rimbauda i Paula Verlaine’a. Główne role w filmie zagrali Leonardo DiCaprio i David Thewlis.

Paul Verlaine jest szanowanym i znanym twórcom poezji, który na co dzień wiedzie spokojne życie u boku swojej kochającej żony. Wszystko zmienia się, gdy artysta poznaje twórczość młodego i zbuntowanego Arthura Rimbauda. Verlaine dostrzega w jego poezji niezwykłe wizjonerstwo i rękę samego geniusza. Postanawia więc osobiście poznać młodego literata. Ten okazuje się być skandalistą, dla którego nie liczą się żadne normy społeczne. Fascynacja Verlaine’a postawą Rimabauda szybko przeradza się w homoseksualne pożądanie. Przyjaźń między dwojgiem artystów nieoczekiwanie przybiera postać gorącego romansu.

4 / 10

Chaplin

Obraz
© East news

Siódma lokata zestawienia najlepszych filmów biograficznych przypadła „Chaplinowi” w reżyserii Richarda Attenborougha. W rolę najsłynniejszego komika w dziejach kina wcielił się rewelacyjny Robert Downey Jr. Krytycy dość zgodnie przyznają, że film ten stanowi największe artystyczne dokonanie aktora w jego burzliwej karierze.

Będący już poczciwym staruszkiem Charlie Chaplin przygotowuje się wydania autobiografii. W swej szwajcarskiej posiadłości przyjmuje on pracownika wydawnictwa, który chce ugadać ze słynnym gwiazdorem szczegóły dotyczące ostatecznego kształtu książki. Chaplin rozpoczyna długą opowieść o swoim bogatym życiu. Okazuje się, że bohater, choć odnosił szereg zawodowych sukcesów, prywatnie zmagał się z wieloma problemami.

5 / 10

Człowiek słoń

Obraz
© East news

W zestawieniu najlepszych filmów biograficznych w historii kina nie mogło zabraknąć miejsca dla ponadczasowej produkcji Davida Lyncha – „Człowieka słonia”. Jest to historia Johna (a w zasadzie Josepha) Merricka – mężczyzny znanego w czasach epoki wiktoriańskiej głównie za sprawą charakterystycznej deformacji całego ciała. Film Lyncha jest przerażającym, ale równocześnie przejmującym dramatem człowieka, który ze względu na swój wygląd, stracił szansę na normalne życie.

Merrick (John Hurt)
jest jedną z atrakcji objazdowego cyrku. Wodzirej określa go jako „człowieka słonia” i zapowiada, że wygląd mężczyzny należy do najstraszniejszych rzeczy stworzonych przez naturę.
Przypadek Merricka przyciąga uwagę doktora Fredericka Trevesa (Anthony Hopkins)
. Lekarz zaczyna prowadzić badania nad rzekomym „człowiekiem słoniem”, starając się znaleźć przyczynę jego rozległej deformacji ciała. Z czasem okazuje się, że Merrick, mimo swego wyglądu, jest wrażliwym i inteligentnym człowiekiem.

6 / 10

Blow

Obraz
© East news

Dokładnie w połowie naszego rankingu „Filmy biograficzne – TOP 10” ulokował się „BlowTeda Demme'a. To historia George’a Junga – słynnego amerykańskiego przemytnika, który dorobił się fortuny na handlu narkotykami. W rolach głównych filmu zagrali Johnny Depp i Penelope Cruz.

Akcja „Blow” rozgrywa się w latach 70. XX wieku. Pochodzący z ubogiej rodziny George Jung zajmuje się lokalną sprzedażą marihuany.Z czasem staje się on pierwszorzędnym źródłem dojścia do narkotyku dla miejscowych grup hipisowskich. Jung wykorzystuje okazje i postanawia ze swoją przyjaciółką Barbarą stworzyć narkotykową sieć, która swym zasięgiem obejmie całe wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Plany bohatera niweczy interwencja policji i wyrok skazujący na pobyt w więzieniu. Po wyjściu na wolność Jung powraca do dawnego zajęcia. Dzięki znajomości z Pablo Escobarem dorabia się na handlu narkotykami ogromnej fortuny.

7 / 10

Control

Obraz
© East news

Ian Curtis (w jego rolę wcielił się Sam Riley)
to młody i zamknięty w sobie chłopak z angielskiego Macclesfield.
Wiedzie on zwyczajne i nudne życie, które nabiera rozpędu po tym, gdy jego zespół rockowy zaczyna odnosić pierwsze sukcesy. Bohater nie radzi sobie jednak z rosnącą sławą. Szereg narastających problemów powoduje, że decyduje się on na niezwykle drastyczny krok.

8 / 10

Gandhi

Obraz
© East news

"Gandhi" to obsypany nagrodami (m.in. osiem Oscarów i dwa Złote Globy) film Richarda Attenborougha opowiadający o życiu legendarnego Mahatmy Gandhiego.Trwająca ponad trzy godziny produkcja jest wyjątkową i ponadczasową opowieścią o niezwykłym człowieku, który zmienił oblicze świata. Film ten to również aktorski popis Bena Kingsleya, wcielającego się w tytułową rolę hinduskiego pacyfisty.

"Gandhi" rozpoczyna się od sceny zabójstwa głównego bohatera. Wydarzenie to rozpoczyna retrospektywną opowieść o życiu duchowego i politycznego przywódcy, walczącego o niepodległość Indii. Oczom widza zaprezentowana zostaje jedyna w swoim rodzaju historia tworzenia się prawdziwej legendy osoby, która już za życia cieszyła się wręcz kultem świętości.

9 / 10

Wszystko za życie

Obraz
© East news

''Wszystko za życie'' Seana Penna udowadnia, że doskonały film biograficzny nie musi wcale opowiadać o losach gwiazdy kina, estrady lub sportu. Obraz ten to historia młodego Christophera McCandlessa (Emile Hirsch)
, który po ukończeniu renomowanej uczelni, postanawia wyruszyć w wymarzoną podróż na Alaskę. Bohater przemierza kolejne kilometry, by dotrzeć wreszcie do miejsca, gdzie rozpocznie nowe życie, zgodne z prawami natury i pozbawione ludzkiej fikcji.

„Wszystko za życie” to metafizyczna podróż w głąb własnej osobowości. Film szybko zyskał uznanie krytyków, którzy chwalili umiejętne połączenie atrakcyjnego przygodowego kina drogi z poruszającym dramatem. Pełna pasji i być może nieco naiwnych idei opowieść o istocie indywidualizmu i spełniania własnych marzeń.

10 / 10

Amaduesz

Obraz
© East news

Miejsce pierwsze rankingu najlepszych filmów biograficznych wszech czasów zajmuje „Amadeusz” w reżyserii Milosa Formana.Monumentalne i niezwykle przebojowe arcydzieło sztuki kinematograficznej, ukazujące kulisy sławy słynnego austriackiego kompozytora – Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Dwudziestosześcioletni Mozart (Tom Hulce)
zostaje okrzyknięty największym kompozytorem wszech czasów. Jednak jego osobowość wzbudza wśród wielu osób skrajne emocje.
Muzyk znany jest bowiem z prostackiego zachowania, niegodnego wielkiego artysty. Szczególną irytację wzbudza on u nadwornego kompozytora Cesarza Józefa II - Antonio Salleriego (F. Murray Abraham)
. Ten zaczyna z zazdrości myśleć o skompromitowaniu Mozarta.
(W. Chentkiewicz/gb)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)