TOP 10: Wybraliście najlepszy polski film 2013
31.12.2013 | aktual.: 20.03.2018 14:22
W ankiecie opublikowanej w naszym serwisie przez ostatnie dwa tygodnie mogliście głosować na waszym zdaniem najlepszy polski film mijającego roku. Jaka produkcja zajęła miejsce pierwsze?
Przed wami ostatnie - ale za to chyba najważniejsze - filmowe podsumowanie 2013 roku. Niedawno publikowaliśmy ranking najlepszych (więcej tutaj)
i najgorszych (więcej tutaj)
produkcji zagranicznych. Przyszedł zatem czas na nasze podwórko!
To był wyjątkowo udany rok dla polskiej kinematografii. Minione miesiące pokazały, że nasze kino budzi się z letargu. Pojawili się młodzi, wyjątkowo utalentowani twórcy, których doceniono nie tylko w kraju, ale również za granicą, a starzy mistrzowie pokazali, że mają jeszcze dużo do powiedzenia.
W ankiecie opublikowanej w naszym serwisie przez ostatnie dwa tygodnie mogliście głosować na waszym zdaniem najlepszy polski film mijającego roku. Która produkcja zajęła miejsce pierwsze?
10. ''Dziewczyna z szafy'' i...
Na dziesiątym miejscu naszego rankingu *znalazły się ex aequo cztery produkcje. * Są to „Dziewczyna z szafy” weterana kina offowego, Bodo Koxa, „Dzień kobiet” – debiut Marii Sadowskiej, „Last minute”, czyli komedia Patryka Vegi oraz „Syberiada polska”, wracającego po kilkuletniej przerwie Janusza Zaorskiego.
9. ''Ambassada'' i...
Na miejscu dziewiątym również tłok. Równorzędną ilość głosów zdobyło aż pięć filmów.
Wśród nich znalazły się – „AmbaSSada”, czyli szalona komedia Juliusza Machulskiego, „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" będące hołdem dla warszawskich powstańców, dokument „Miłość” o prekursorach yassu, oparte na prawdziwych wydarzeniach „Oszukane” oraz komediowy debiut Anny Wilczur-Bluszcz pt. „Być jak Kazimierz Deyna”.
8. ''Podejrzani zakochani'', reż. Sławomir Kryński
Nieśmiały Albert (Bartek Kasprzykowski)
szuka miłości w internecie. Surfując w sieci, natrafia na równie spragnioną bliskości Barbarę (Sonia Bohosiewicz)
. Oboje przyjmują podobną strategię – ona podaje się za tajemniczą Simonę, on za przystojnego francuskiego amanta.
Gdy wreszcie umawiają się na spotkanie w realu, kontynuują maskaradę, wysyłając na randkę atrakcyjnych zastępców (Weronika Książkiewicz, Rafał Królikowski)
. W efekcie wszyscy trafiają do hotelu, gdzie grasuje groteskowa szajka przestępców, polująca na bezcenną kolekcję diamentów.
7. ''W imię…'' i...
Miejsce siódme przypadło w udziale ex aequo czterem filmom, ale za to jakim!
Chodzi o obsypane nagrodami„W imię…” Małgorzaty Szumowskiej, „Papuszę” Krauzów, uhonorowaną Złotymi Lwami „Idę” Pawła Pawlikowskiego oraz oparty na biografii Jaśka Meli „Mój Biegun” z Maciejem Musiałem w roli głównej.
6. ''Wałęsa. Człowiek z nadziei'', reż. Andrzej Wajda
Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty.
Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę.
To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.
5. ''Chce się żyć'', reż. Maciej Pieprzyca
Oparta na prawdziwych wydarzeniach, wzruszająca historia Mateusza (w tej roli Dawid Ogrodnik)
, który wbrew poważnej chorobie podejmuje poruszającą walkę o godność i szczęście.
W pełnej ciepła i humoru opowieści, przywodzącej na myśl francuski hit "Nietykalni" i oscarowe arcydzieło "Moja lewa stopa", wystąpiła plejada aktorskich znakomitości.
4. ''Płynące wieżowce'', reż. Tomasz Wasilewski
Młody zawodowy pływak mieszka w jednym domu z matką i swoją dziewczyną. Wszystko zmieni się jednak,* gdy na imprezie pozna chłopaka i zakocha się w nim.* Bardzo osobista opowieść o samotności i pasji.
"Płynące wieżowce" to współczesna, uniwersalna historia o dojrzewaniu,* poszukiwaniu własnej tożsamości oraz akceptacji siebie i innych.* Film o bardzo mocnym ładunku emocjonalnym. Porusza temat, który przełamuje tabu i budzi kontrowersje.
3. ''Układ zamknięty'', reż. Ryszard Bugajski
Thriller reżysera "Przesłuchania" i scenarzystów "Czarnego czwartku. Janek Wiśniewski padł" z popisową rolą Janusza Gajosa.
Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora i naczelnika urzędu skarbowego - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.
2. ''Sęp'', reż. Eugeniusz Korin
Thriller w reżyserii debiutującego na dużym ekranie Eugeniusza Korina z prawdziwie gwiazdorską obsadą.
W centrum Europy nagle, bez śladu zaczynają znikać ludzie. Śledztwo trafia w ręce Sępa (Michał Żebrowski)
- policjanta, który wydaje się być pozbawiony uczuć. Twardy, nieprzekupny, bez zobowiązań i przysług do wyświadczenia innym. Do czasu, aż poznaje Nataszę (Anna Przybylska)
- kobietę inną niż te, które spotykał do tej pory.
Sęp rozpocznie niebezpieczną grę z przeciwnikiem wyprzedzającym go wciąż o krok. Odkryje świat, w którym ludzie prowadzą podwójne życie. Pierwszy raz logiczne myślenie wpędzi go w pułapkę bez wyjścia. Nagle z łowcy zamieni się w zwierzynę.
Balansując na granicy namiętności i rozumu, świata logiki i sprytnej manipulacji, będzie musiał odpowiedzieć na pytanie: czy jest coś ważniejszego niż życie?
1. ''Drogówka'', reż. Wojciech Smarzowski
Tym sposobem dotarliśmy do miejsca pierwszego. Zdaniem internautów Wirtualnej Polski najlepszym filmem 2013 roku jest „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego.
- Smarzowski znów łączy w całość tragizm i komizm, piękno oraz brzydotę i jak na mistrza przystało, przekuwa niejednorodność stylistyczną w największy atut swojego dzieła- pisała o filmie Anna Bielak (więcej tutaj)
.
"Drogówka" to historia siedmiu policjantów, których, poza pracą,* łączy przyjaźń, imprezy, sportowe samochody i wspólne interesy.* Ich mały, zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król (Bartłomiej Topa)
. Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy.