TOP 5: polskie filmy o miłości
Bez wątpienia miłość jest tym motywem filmowym, z którego reżyserowie korzystają wyjątkowo często. Sercowe perypetie bohaterów można obserwować nawet w produkcjach, których gatunkowe ramy nie przewidują romantycznych wątków. Miłość bardzo często pojawia się także w polskich obrazach. Niektóre z nich okazały się nawet filmami ponadczasowymi.
22 lipca do kin wchodzi najnowsza produkcja Witolda Orzechowskiego – "Kobiety bez wstydu". Komedia ta przedstawia historię młodego mężczyzny, który decyduje się otworzyć praktykę psychoanalityka. W mgnieniu oka jego stałymi klientkami stają się piękne kobiety. Osobisty urok głównego bohatera sprawia, że przychodzące pacjentki zdradzają mu nawet najbardziej osobiste sekrety. Zakochane w psychoanalityku niewiasty zaczynają być dla mężczyzny prawdziwym utrapieniem. Z okazji premiery filmu „Kobiety bez wstydu” przypominamy pięć najbardziej pamiętnych polskich filmów o miłości. W naszym zestawieniu znalazły się zarówno produkcje poważne, jak i te ukazujące rzeczywistość z lekkim przymrużeniem oka. We wszystkich poniższych filmach miłosne uczucia między bohaterami były natomiast na tyle mocne, że obrazy te na stałe zapisały się w historii polskiej kinematografii.
"Kogel-mogel"
"Kogel-mogel" w reżyserii Romana Załuskiego to nie tylko jeden z najbardziej znanych polskich filmów z miłością w tle, ale także jedna z naszych ulubionych komedii. Obraz przedstawia historię Kasi Solskiej, która ma zostać wydana za mąż a bogatego sąsiada. Dziewczyna w tajemnicy przed rodzicami złożyła podanie o przyjęcie na studia. Gdy bohaterka dowiaduje się, że dostała się na uczelnię, ucieka z rodzinnej wsi do Warszawy. Tam zatrzymuje się w domu państwa Wolańskich, gdzie dorabia do swojego studenckiego budżetu jako opiekunka niesfornego Piotrusia. Cała rodzina bardzo lubi Kasię oprócz zazdrosnej żony – Barbary Wolańskiej. Wkrótce na drodze urodziwej bohaterki staje przystojny Paweł Zawada. Mężczyzna wyciągnie do studentki pomocną dłoń, gdy ta znajdzie się w małych tarapatach. Znajomość między tym dwojgiem zaczyna przeradzać się w miłosne uczucie… Film Załuskiego zalicza się do klasyków polskiej komedii romantycznej. Niewymuszony humor, ciekawy scenariusz oraz świetna gra aktorska sprawiły, że
„Kogel-mogel” ogląda się z przyjemnością nawet dziś. W rolach głównych Grażyna Błęcka-Kolska, Ewa Kasprzyk, Zdzisław Wardejn i Dariusz Siatkowski.
"Zakochany Anioł"
Wyjątkowym polskim filmem o miłości jest z pewnością „Zakochany Anioł” Artura Więcka. Komedia ta stanowi kontynuację dobrze przyjętego przez widzów oraz krytykę obrazu „Anioł w Krakowie”. Film opowiada historię zesłanego z niebios Giordano, który zdołał już przystosować się do życia w Polsce. Zadanie to ułatwiała pomoc aniołów, którzy w pewnym momencie podejmują decyzję o tym, by główny bohater zaczął być zdany sam na siebie. Wszystko po to, by mógł zaznać typowych dla śmiertelników uczuć. Pozbawiony mocy Giordano przeżywa szok. Wkrótce zaczyna odkrywać także swoje męskie oblicze. Główny bohater spotyka urodziwą panią psycholog Romę. Były anioł niemal natychmiast zakochuje się w kobiecie. Nie zdaje on sobie jednak sprawy, że zdobycie serca niewiasty wymaga wysiłku i poświęceń. „Zakochany Anioł” uwodzi widzów swoją lekkością oraz wyjątkową atmosferą. Film ten stanowi żywy dowód na to, że miłosny wątek wciąż można pokazać w oryginalny i ciekawy sposób. W rolach głównych występują Krzysztof Globisz, Jerzy Trela
i Anna Radwan.
"Historie miłosne"
W gronie najlepszych polskich filmów o miłości nie mogło zabraknąć wyjątkowego obrazu w reżyserii Jerzego Stuhra – „Historii miłosnych”. Dramat ten przedstawia losy czterech mężczyzn – złodzieja, pracownika naukowego, pułkownika oraz księdza. Każdy z nich posiada różne doświadczenia sercowe. Bohaterowie odpowiadają na pytania tajemniczego ankietera. Mężczyźni przedstawiają kulisy swoich życiowych wyborów. Po wyjściu z biura zostają poddani istotnej próbie. Muszą oni dowieść wierności osób, które skrycie kochają. „Historie miłosne” to niezwykle subtelne kino z ogromnym ładunkiem moralizatorskim. Reżyser udowadnia, że miłość potrafi przynieść wiele niespodzianek każdemu z nas, niezależnie od wykonywanego zawodu oraz statusu społecznego. Obraz warto zapamiętać także ze względu na rewelacyjną grę aktorską Jerzego Stuhra, wcielającego się w postaci wszystkich czterech głównych bohaterów.
"Sara"
„Sara” Macieja Ślesickiego zapisała w historii polskiego kina ekranowym romansem, który wywołał liczne kontrowersje. Wszystko za sprawą odważnych rozbieranych scen z udziałem 17-letniej odtwórczyni głównej roli – Agnieszki Włodarczyk oraz Bogusława Lindy. Obraz przedstawia historię byłego komandosa - Leona, który nie potrafi otrząsnąć się po rodzinnym wypadku. Pewnego dnia dostaje on propozycję pracy w charakterze ochroniarza dla córki lokalnego szefa mafii. Ojciec tytułowej Sary boi się, że nastolatka może stać się celem bandytów, z którymi jest w konflikcie. Leon bierze dziewczynę pod swoją opiekę. Wkrótce między dwojgiem bohaterów zradza się zakazane uczucie. „Sara” zaliczana jest do najlepszych polskich filmów wyprodukowanych w latach 90. Inspirowany słynnym „Leonem Zawodowcem” obraz przyniósł jeden z najciekawszych ekranowych duetów rodzimej kinematografii.
"Planeta Singli"
W naszym zestawieniu najlepszych polskich filmów o miłości znalazł się tegoroczny kinowy hit Mitji Okorna – „Planeta Singli”. Obraz ten przedstawia perypetię młodej nauczycielki Anny, która dostaje propozycje wzięcia udziały w nowym telewizyjnym show. Jej zadaniem ma być romansowanie z mężczyznami na portalach randkowych i ukazywanie ich prawdziwego oblicza. Program bardzo szybko staje się telewizyjnym przebojem. Anna nie spodziewa się, że w trakcie internetowej przygody natknie się na swój ideał faceta. „Planeta Singli” to niezwykle zabawna, a przy tym świetnie zrealizowana komedia romantyczna, która udowadnia, że ten gatunek filmowy wcale nie musi być kojarzony z produkcjami najniższych lotów. W rolach głównych wystąpili Maciej Stuhr oraz rewelacyjna Agnieszka Więdłocha.
W. Chentkiewicz
Zobacz: Filmy o miłości