Trwa ładowanie...
tofifest
03-11-2010 13:33

Toruń: Filmowe odkrycie sprzed 70 lat!

Share
Toruń: Filmowe odkrycie sprzed 70 lat!
d20n3ff

Oryginalne filmy, nakręcone w Toruniu tuż przed wybuchem wojny w 1939 roku, zostały odkryte dzięki staraniom dziennikarza Szymona Spandowskiego. Ich autorem jest Bogusław Magiera, aktor jedynej przedwojennej, toruńskiej wytwórni filmowej. 13 listopada odbędzie się w Kinie Centrum w Toruniu uroczysty pokaz odnalezionych taśm.

Toruń na chwilę przed Wojną. Cudowna pogoda, radosne taplanie się w wodzie, żaglówki. Ta sielanka zniknie za chwilę. Za kilka tygodni wybuchnie II wojna światowa i pancerne armie Hitlera spowodują śmierć wielu spośród ludzi, których oglądamy na filmie...

Unikatowy film dokumentalny odkrył dziennikarz toruńskiego dziennika "Nowości", Szymon Spandowski. Odkrycie to efekt artykułów Spandowskiego, mówiących o przedwojennej wytwórni Marwin Film z Torunia. Wytwórnia ta na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku zrealizowała jeden film, "Panienkę z chmur" i niedługo po premierze zbankrutowała. Ale jeden z aktorów grających w tym filmie - Bogusław Magiera - tak zafascynował się kinem, że przez wiele lat odkładał pieniądze i w 1938 roku kupił kamerę.

Nakręcone tą kamerą filmy przekazała dziennikarzowi wnuczka filmowca - Jadwiga Tokarska. Okazało się, że krucha taśma celuloidowa nie nadaje się do odtworzenia. Dzięki inicjatywie dziennikarza z pomocą przyszła Biblioteka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, której pracownicy zeskanowali taśmę. Dzieki temu, 13 listopada w Kinie Centrum Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu będziemy mogli obejrzeć ten fascynujący obraz filmowy. Współorganizatorem pokazu jest festiwal filmowy Tofifest prowadzący od 8 lat inicjatywę promocji i archwizowania kina z regionu kujawsko - pomorksiego "Lokalizacje".

d20n3ff

To kolejne odkrycie Spandowskiego. Dzięki jego badaniom, historii filmu regionalnego przywrócono pamięć o wspomnianej wytwórni Marwin Film. W 2009, we współpracy z festiwalem Tofifest, uczczono też wywodzącą się z Torunia gwiazdę kina przedwojennego - Helenę Grossównę. Pokaz połączony będzie z projekcją "Ludzi Wisły" - przedwojennego filmu twórcy "Krzyżaków", Aleksandra Forda nakręconego w Toruniu.

"Toruń. Lato'39." Odnaleziony dokument Bogusława Magiery. 13 listopada, g. 19:00, Kino Centrum, CSW w Toruniu, ul. Wały Gen Sikorskiego 13. Wstęp wolny.

Zobacz także:

**[

JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE ]( http://film.wp.pl/jaskolka-lata-w-bieliznie-6025278372508801g ) * *[

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * *[

TAK ZARABIAJĄ DZIECI POLSKICH GWIAZD ]( http://film.wp.pl/nowa-generacja-najlepszych-polskich-aktorow-6025279244911745g ) * *[

JAK DZIŚ WYGLĄDA KEVIN Z "CUDOWNYCH LAT"? ]( http://aleseriale.pl/gid,7111,img,243835,fototemat.html )**

d20n3ff
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20n3ff
d20n3ff