Trwa ładowanie...
d2oln1r
27-04-2007 07:00

Twórca Scooby-Doo nie żyje

d2oln1r
d2oln1r

Iwao Takamoto, twórca legendarnej kreskówki "Scooby-Doo", zmarł w wieku 81 lat. Przyczyną śmierci była niewydolność serca.

Przez ponad 60 lat Takamoto współpracował z Williamem Hanną i Josephem Barberą a także Waltem Disneyem, biorąc udział w tworzeniu najpopularniejszych rysunkowych postaci. Owocem wspólnych działań były m.in. animacje "Piotruś Pan", "101 Dalmatyńczyków", "Kopciuszek", "Jetsonowie" i "Flintstonowie".

Własnym dziełem Takamoto jest Scooby-Doo, tchórzliwy pies o wielkim sercu. Twórca wymyślił postać po rozmowie z hodowcą dogów niemieckich. - Znawca tej rasy poinstruował mnie, jak powinien wyglądać jej typowy przedstawiciel - opowiadał w wywiadach artysta. - Musiał mieć małą brodę, prosty grzbiet i nogi. Ja postanowiłem stworzyć postać Scooby'ego na podstawie przeciwieństwa - dałem mu dużą brodę, garbaty grzbiet i wykrzywione nogi.

Iwao Takamoto jest także autorem innych psich bohaterów kreskówek: Astro z "Jetsonów" czy Muttleya, który występował w kilku krótkich produkcjach Hanna-Barbera. W 1973 roku Takamoto wyreżyserował klasyka animacji, "Pajęczynę Szarloty".

Zostawił żonę Barbarę i osierocił dwójkę dzieci - syna Michaela i pasierbicę Leslie. Obecnie trwają przygotowania do pogrzebu.

d2oln1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oln1r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj