Trwa ładowanie...
d3425gw
Aktualności

Uroczysta premiera "Tryptyku rzymskiego"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uroczysta premiera "Tryptyku rzymskiego"
d3425gw

Uroczysta premiera filmu "Tryptyk rzymski" opartego na poemacie Jana Pawła II pod tym samym tytułem odbyła się w niedzielę wieczorem w kinie Kijów w Krakowie. Obraz trafi na ekrany polskich kin w najbliższy piątek.

W pokazie filmu według scenariusza i wyreżyserowanego przez Marka Luzara uczestniczył m.in. metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz i ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy. W swoim przesłaniu kardynał Dziwisz gorąco zachęcał wiernych do sięgnięcia po "Tryptyk rzymski" w rozpoczynającym się właśnie czasie Wielkiego Postu, który jest dla każdego chrześcijanina wezwaniem do wzmożonej refleksji nad sobą i swoim życiem.

- Medytacje Ojca Świętego pomogą nam wejrzeć w siebie samych, będą doskonałym wsparciem w odnowieniu relacji z drugim bliźnim, ale nade wszystko pomogą w głębszym zrozumieniu Boga Stwórcy i Odkupiciela oraz przebaczeniu człowieka - podkreślił metropolita krakowski.

d3425gw

Kardynał Dziwisz powiedział dziennikarzom, że "Tryptyk rzymski" jest tekstem trudnym dla czytelnika, dlatego nie spodziewał się, iż ktoś spróbuje przenieść go na ekran. - To jest głęboka medytacja teologiczna i filozoficzna, zwieńczenie myśli Ojca Świętego o Stwórcy i o człowieku. Trzeba było mieć dużo odwagi, żeby podjąć się tego zadania, dlatego bardzo gratuluję twórcom, że podjęli ten trud - dodał hierarcha.

Przyznał, że film oglądał z głębokim zainteresowaniem. - Mam nadzieję, że ułatwi on poznanie treści, będziemy mogli wspólnie przeżyć ten testament Ojca Świętego, bo tak czytelnicy nazywają "Tryptyk rzymski" - ocenił kard. Dziwisz.

Jak wyjaśnia reżyser Marek Luzar, film "Tryptyk rzymski" wymyka się konwencjom i trudno zaklasyfikować go do jakiegoś konkretnego gatunku. Obraz, podobnie jak jego literacki pierwowzór, składa się z trzech części. Znalazły się w nim zarówno obrazy animowane inspirowane freskami Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej, fragmenty aktorskie poddane obróbce komputerowej, a także zdjęcia plenerów oraz archiwalne fotografie Karola Wojtyły: z okresu przed jego pontyfikatem - od lat 50., oraz z okresu, gdy był już papieżem. Zdjęcia przedstawiają m.in. Karola Wojtyłę wędrującego po górach czy spotykającego się z wiernymi podczas swoich papieskich pielgrzymek.

Film trwa 65 minut i jest trzy razy dłuższy, niż na początku prac nad nim zakładał reżyser; w pierwotnej formie miał to być obraz krótkometrażowy. Narratorem jest Krzysztof Kolberger, który czyta fragmenty poematu Jana Pawła II. "Tryptyk rzymski" powstawał przez trzy lata w studiu filmowym Anima Media w Bielsko-Białej, działającym przy kurii diecezji bielsko-żywieckiej. Autorem muzyki jest Rafał Rozmus.

d3425gw

Marek Luzar (ur. 1962 w Krakowie) zajmuje się malarstwem, grafiką, scenografią, fotografią, filmem i animacją. Jest reżyserem filmów animowanych, realizatorem programów telewizyjnych, dokumentalistą i reżyserem teatralnym.

Poemat Jana Pawła II "Tryptyk rzymski. Medytacje" ukazał się w roku 2003. Złożone z trzech części dzieło jest refleksją nad pięknem, przemijaniem świata i człowieka oraz nad tajemnicą stworzenia. Książkę wydała w Polsce niewielka oficyna krakowskiej Kurii Metropolitalnej - Wydawnictwo św. Stanisława. - "Tryptyk rzymski" jest pełen treści i można go czytać bez przerwy, ciągle znajdując nowe znaczenia. Pozwala przy tym zapomnieć o formie, co jest cechą prawdziwej poezji - mówił po ukazaniu się tego poematu Czesław Miłosz.

d3425gw

Podziel się opinią

Share
d3425gw
d3425gw