Trwa ładowanie...
Aktualności

Uroczysta premiera "Tryptyku rzymskiego"

Share
Uroczysta premiera "Tryptyku rzymskiego"
dd2025e

Uroczysta premiera filmu "Tryptyk rzymski" opartego na poemacie Jana Pawła II pod tym samym tytułem odbyła się w niedzielę wieczorem w kinie Kijów w Krakowie. Obraz trafi na ekrany polskich kin w najbliższy piątek.

W pokazie filmu według scenariusza i wyreżyserowanego przez Marka Luzara uczestniczył m.in. metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz i ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy. W swoim przesłaniu kardynał Dziwisz gorąco zachęcał wiernych do sięgnięcia po "Tryptyk rzymski" w rozpoczynającym się właśnie czasie Wielkiego Postu, który jest dla każdego chrześcijanina wezwaniem do wzmożonej refleksji nad sobą i swoim życiem.

- Medytacje Ojca Świętego pomogą nam wejrzeć w siebie samych, będą doskonałym wsparciem w odnowieniu relacji z drugim bliźnim, ale nade wszystko pomogą w głębszym zrozumieniu Boga Stwórcy i Odkupiciela oraz przebaczeniu człowieka - podkreślił metropolita krakowski.

dd2025e

Kardynał Dziwisz powiedział dziennikarzom, że "Tryptyk rzymski" jest tekstem trudnym dla czytelnika, dlatego nie spodziewał się, iż ktoś spróbuje przenieść go na ekran. - To jest głęboka medytacja teologiczna i filozoficzna, zwieńczenie myśli Ojca Świętego o Stwórcy i o człowieku. Trzeba było mieć dużo odwagi, żeby podjąć się tego zadania, dlatego bardzo gratuluję twórcom, że podjęli ten trud - dodał hierarcha.

Przyznał, że film oglądał z głębokim zainteresowaniem. - Mam nadzieję, że ułatwi on poznanie treści, będziemy mogli wspólnie przeżyć ten testament Ojca Świętego, bo tak czytelnicy nazywają "Tryptyk rzymski" - ocenił kard. Dziwisz.

Jak wyjaśnia reżyser Marek Luzar, film "Tryptyk rzymski" wymyka się konwencjom i trudno zaklasyfikować go do jakiegoś konkretnego gatunku. Obraz, podobnie jak jego literacki pierwowzór, składa się z trzech części. Znalazły się w nim zarówno obrazy animowane inspirowane freskami Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej, fragmenty aktorskie poddane obróbce komputerowej, a także zdjęcia plenerów oraz archiwalne fotografie Karola Wojtyły: z okresu przed jego pontyfikatem - od lat 50., oraz z okresu, gdy był już papieżem. Zdjęcia przedstawiają m.in. Karola Wojtyłę wędrującego po górach czy spotykającego się z wiernymi podczas swoich papieskich pielgrzymek.

Film trwa 65 minut i jest trzy razy dłuższy, niż na początku prac nad nim zakładał reżyser; w pierwotnej formie miał to być obraz krótkometrażowy. Narratorem jest Krzysztof Kolberger, który czyta fragmenty poematu Jana Pawła II. "Tryptyk rzymski" powstawał przez trzy lata w studiu filmowym Anima Media w Bielsko-Białej, działającym przy kurii diecezji bielsko-żywieckiej. Autorem muzyki jest Rafał Rozmus.

dd2025e

Marek Luzar (ur. 1962 w Krakowie) zajmuje się malarstwem, grafiką, scenografią, fotografią, filmem i animacją. Jest reżyserem filmów animowanych, realizatorem programów telewizyjnych, dokumentalistą i reżyserem teatralnym.

Poemat Jana Pawła II "Tryptyk rzymski. Medytacje" ukazał się w roku 2003. Złożone z trzech części dzieło jest refleksją nad pięknem, przemijaniem świata i człowieka oraz nad tajemnicą stworzenia. Książkę wydała w Polsce niewielka oficyna krakowskiej Kurii Metropolitalnej - Wydawnictwo św. Stanisława. - "Tryptyk rzymski" jest pełen treści i można go czytać bez przerwy, ciągle znajdując nowe znaczenia. Pozwala przy tym zapomnieć o formie, co jest cechą prawdziwej poezji - mówił po ukazaniu się tego poematu Czesław Miłosz.

dd2025e

Podziel się opinią

Share
dd2025e
dd2025e