V Węgiel Student Film Festiwal
29 filmów studentów uczelni filmowych z całej Polski zostanie zaprezentowanych podczas rozpoczynającego się we wtorek w Katowicach V Węgiel Student Film Festiwalu.
Trzydniowa impreza jest organizowana przez studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
- Filmy są bardzo zróżnicowane tematycznie, trwają od 3 do 30 minut, a ich budżety sięgają od 1 tys. zł do 96 tys. zł. Poziom jest w tym roku bardzo wysoki. Warto je zobaczyć i sprawdzić, jak wygląda młoda polska kinematografia - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach koordynatorka festiwalu Monika Nowak.
Nagrody będą przyznane w czterech głównych kategoriach - za najlepszy film, najlepsze zdjęcia, reżyserię, przyznana też zostanie nagroda publiczności. Nagrodami są wartościowy sprzęt i usługi filmowe. Wstęp na wszystkie pokazy w katowickim kinie Rialto jest bezpłatny.
Węgiel Student Film Festiwal jest wydarzeniem nietypowym, bo organizowanym przez studentów kierunku organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej w ramach zaliczenia.
Podczas poniedziałkowej konferencji omawiano też program Dnia Otwartego świętującego właśnie 30-lecie Wydziału Radia i Telewizji (WRiTV) im. Krzysztofa Kieślowskiego, zwanego potocznie katowicką szkołą filmową.
O miejsce na prestiżowym wydziale, gdzie wykłada m.in. Jerzy Stuhr, Krzysztof Zanussi, Filip Bajon czy Andrzej Fidyk, walczy nieraz ponad 20 osób. "Zgłaszają się do nas ludzie z całego kraju. Zainteresowanie jest ogromne, bo oferujemy poszukiwane kierunki. Wszystkie trzy kierunki dają szansę zrobienia kariery" - podkreśliła Wanda Rajman z WRiTV.
16 kwietnia podczas dnia otwartego w kinie Rialto będzie można spotkać się z reżyserami, operatorami i kierownikami produkcji. Będą warsztaty operatorskie, reżyserskie czy analiza filmu.
Spotkania organizowane przez WRiTV są częścią Dni Otwartych Uniwersytet Śląskiego, które odbędą się 16 i 17 kwietnia. Połączono je ze Studenckim Festiwalem Nauki. Na katowickim Rynku pojawi się stoisko festiwalowo-promocyjne.
Można będzie zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej, rywalizować w grach ulicznych, czy posłuchać muzyki oraz odwiedzić uczelniane laboratoria z nowoczesnym sprzętem badawczym.