Trwa ładowanie...
Megafon.pl
20-09-2016 07:38

W Argentynie będą uczyć o kinie w podstawówkach. W Polsce robią to od dawna

Argentyńczycy starają się przekonać do kina najmłodszych. Polska robi to od dawna, chociaż ciągle przed nauczycielami filmowymi wiele pracy.

W Argentynie będą uczyć o kinie w podstawówkach. W Polsce robią to od dawnaŹródło: AFP
d18mk8t
d18mk8t

Argentyna jest kolejnym po Francji krajem, które zamierza uczyć sztuki filmowej i zachęcać do chodzenia do kin już od najmłodszych lat. Kilka tygodni temu w kraju ruszył program "Szkoły idą do kina" (inicjatywa identyczną nazwę ma we Francji - "College au Cinema").

W ramach przeznaczonego dla podstawówek programu dzieci brane są do kin po to, żeby oglądać w nich argentyńskie produkcje. Wyjściu towarzyszy również lekcja podstaw analizy dzieła. Zdaniem pomysłodawców, INCAA Film Institute, dzieci oglądają niewiele filmów, a jeżeli już - rzadko są to tytuły argentyńskie, rzadko też ma to miejsce w kinie.

Inicjatywa wprowadzona jest w siedmiu z 24 regionów. Za kilka tygodni organizatorzy podsumują pierwsze tygodnie i zaczną pracować nad strategią na rok 2017.

INCAA Film Institute ponadto zaprosił dzieci i młodzież do udziału w konkursie zatytułowanym "Que Necesita el Cine Argentino Para Que Chicos como Vos Lo Vean?" ("Co powinno zrobić kino argentyńskie, żeby dzieci chciały je oglądać"). Jury, w którym znaleźli się laureat Oscara Juan Jose Campanella oraz Sebastian Borensztein wybrało już siedem ciekawych pomysłów, które wkrótce zostaną ogłoszone.

W Polsce od lat przy kinach działają akademie filmowe (m.in. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej). Od niedawna rozwijany jest też ogólnopolski program Filmoteka Szkolna, w ramach którego lekcje kina prowadzą krytycy. Więcej informacji na temat tej inicjatywy można znaleźć pod tym adresem. Niemniej w kinach brakuje najmłodszych widzów, a także rodzimych propozycji dla nich. Polski Instytut Sztuki Filmowej pod dyrekcją Magdaleny Sroki podjął niedawno nowe działania mające sytuację tę poprawić.* - Brakuje nam filmów dla dzieci, brakuje nam kinematografii familijnej i mimo, że Polski Instytut Sztuki Filmowej od lat uważa tę dziedzinę filmu za priorytetową, niewiele się w tym temacie zmienia* - mówiła kilka miesięcy temu Magdalena Sroka. - Odnosimy sukcesy w dziedzinie animacji, ale jeżeli chodzi o kino fabularne ciągle nie doczekaliśmy się takiego rynku, który wprowadzałby go w sposób trwały do dystrybucji.

Teraz, od 17 do 25 września, w kinach w całej Polsce trwa 3. Festiwal Filmowy Kino Dzieci (organizowany przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty). Seansom towarzyszą warsztaty, spotkania, koncerty, a nawet pikniki. Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć pod tym adresem.

d18mk8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18mk8t