Trwa ładowanie...
w objęciach węża
02-02-2016 10:54

"W objęciach węża" w ramach "Czarno-białego poniedziałku" w Ale kino+

"W objęciach węża" w ramach "Czarno-białego poniedziałku" w Ale kino+Źródło: East news
dtalbp6
dtalbp6

Dzień 29 lutego zdarza się raz na cztery lata. Z tej okazji Ale kino+, autorski kanał platformy nc+, zaplanowało „Czarno-biały poniedziałek”, a w nim cykl siedmiu wyjątkowych czarno-białych filmów. Wśród tytułów znajdą się m.in. „Frances Ha”, „Windą na szafot”, „Sól Ziemi” oraz - po raz pierwszy w polskiej telewizji – nominowany w tym roku do Oscara® kolumbijski obraz *"W objęciach węża". Jego premierę poprzedzi specjalne wydanie magazynu „Kino Mówi”. „Czarno-biały poniedziałek” 29 lutego, od 08:25 tylko w Ale kino+.*

Przestępny poniedziałek 29 lutego upłynie w Ale kino+ pod znakiem czarno-białych filmów w reżyserii mistrzów światowego kina - od Orsona Wellesa i Louisa Malle’a, po Wima Wendersa. Wśród tytułów na uwagę zasługuje kolumbijski „W objęciach węża” – nominowana w tym roku do Oscara i nagrodzona Grand Prix Art Cinema Award na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes opowieść o podróży do serca Amazonii. Ale kino+ pokaże film jako pierwsza telewizja w Polsce, zaledwie 3 miesiące po jego kinowej premierze. Przed emisją – specjalne wydanie magazynu „Kino Mówi”, a w nim rozmowa na temat znaczenia czarno-białej fotografii we współczesnym kinie.

"Ptasznik z Alcatraz" – godz. 08:25
Oparty na faktach film Johna Frankenheimera. Obraz otrzymał nominacje do Oscara w 4 kategoriach, w tym dla Burta Lancastera jako najlepszego aktora. Robert Stround (Burt Lancaster) zostaje skazany na dożywocie. Pewnego dnia zauważa na więziennym podwórku zranionego ptaka. Zajmuje się nim, leczy. Powoli budzi się w nim pasja do ornitologii. Staje się wybitnym znawcą ptaków, jednym z najpopularniejszych na świecie. Niespodziewanie zostaje przeniesiony do nowego więzienia, jednego z najcięższych w Stanach Zjednoczonych - Alcatraz. Warunki są w nim dużo trudniejsze, a rygor ostrzejszy. Stround postanawia przyłączyć się do buntu więźniów i wymusić na władzach więziennych pozwolenie na dalsze opiekowanie się ptakami.

"Windą na szafot" – godz. 11:05
Zamknięta w jazzującym klimacie, wielkomiejska opowieść o romansie i zbrodni ze wspaniałą rolą Jeanne Moreau. Film, który miał być reżyserskim ćwiczeniem początkującego Louisa Malle’a, stał się jednym z pomników francuskiej Nowej Fali. Florence Carala (Jeanne Moreau) namawia swojego kochanka, Juliena (Maurice Ronet), aby zamordował jej męża. Mężczyzna bez większego trudu dostaje się do gabinetu pana Carali, zabija go i pozoruje samobójstwo. Jego dopracowany plan kończy się jednak w momencie, kiedy zostaje uwięziony w windzie.

dtalbp6

"Dotyk zła" – godz. 12:50
Ostatni film, który wielki Orson Welles nakręcił w Hollywood. Stworzył kryminalne arcydzieło, które krytycy okrzyknęli „najlepszym filmem klasy B jaki kiedykolwiek nakręcono”. Miasteczko na amerykańsko-meksykańskim pograniczu. Kwitnie tu korupcja, przemyt i podejrzane interesy. Pewnego dnia na przejściu granicznym wybucha samochód, w którym ktoś podłożył bombę. W zamachu ginie lokalny biznesmen. Przypadkowym świadkiem zdarzenia jest Vargas (Charlton Heston), meksykański agent narkotykowy, który właśnie wybiera się z żoną na miesiąc miodowy do USA. Oficer podejrzewa, że eksplozja może mieć coś wspólnego ze śledztwem, które prowadzi w Meksyku. Vargas postanawia zostać w miasteczku i przyjrzeć się sprawie. Wchodzi w ten sposób w paradę tutejszemu szeryfowi, kapitanowi Hankowi Quinlanowi (Orson Welles).

"Frances Ha" – godz. 14:50
Wulkan pozytywnej energii, niepoprawna optymistka, której marzeniem jest kariera tancerki. Taka jest Frances Ha. Ma 27 lat i choć większość jej rówieśników wybrała sposób na życie, ona wciąż nie wie, co począć ze swoim. Stojąc na rozstaju dróg, tkwi między beztroskim życiem studentki a monotonią codzienności, gdy trzeba zapłacić rachunki i znaleźć stabilną pracę. Nieoczekiwany przewrót nastąpi, gdy jej przyjaciółka i współlokatorka wyprowadzi się z ich mieszkania. Czy Frances Ha nadal będzie uciekać od dorosłości? W roli tytułowej rewelacyjna Greta Gerwig, nominowana za swoją kreację do Złotego Globu.

"Ścieżki chwały" – godz. 16:25
Epicki obraz Stanleya Kubricka należący do żelaznej klasyki filmów antywojennych, z wielką kreacją Kirka Douglasa. Akcja toczy się w czasie I wojny światowej, ale przesłanie „Ścieżek chwały” ma charakter uniwersalny i wykraczający poza historyczny kontekst. Niewiele jest filmów, w których absurd, okrucieństwo i niesprawiedliwość wojny były przedstawione w sposób tak dosadny jak u Kubricka. Pułkownik francuskiej armii nazwiskiem Dax (Kirk Douglas) od miesięcy tkwi ze swoimi ludźmi w okopach. Pewnego dnia otrzymuje rozkaz ataku na silnie ufortyfikowane przez Niemców wzgórze. Misja jest bezsensowna i niewykonalna. Jej jedynym celem jest zaspokojenie wybujałych ambicji dowódcy. Dax musi wykonać rozkaz i prowadzi swoich żołnierzy do szturmu. "Sól Ziemi" – godz. 18:10
Dokument, w którym Wim Wenders pokazuje życie i twórczość Sebastião Salgado - światowej sławy brazylijskiego fotografa. Obraz zdobył m.in Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Specjalną w sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, Nagrodę Publiczności na Sundance, Cezara, a także nominację do Oscara® 2015 w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Sebastião Salgado przez ostatnich 40 lat podróżował po świecie i portretował ludzi, ukazując dramatyczną stronę życia. W 2013 roku zrealizował projekt nietypowy dla swojej twórczości, fotografując nie człowieka, a dziewicze tereny nieskażone cywilizacją. Cykl zatytułowany „Genesis” ukazuje piękno naszej planety, gdzie wciąż można znaleźć rajskie zakątki.

"W objęciach węża" – godz. 20:10. Polska premiera TV.
Niezwykły obraz kolumbijskiego reżysera Ciro Guerry przywołujący skojarzenia z „Jądrem ciemności” Josepha Conrada, czy jego luźną adaptacją - „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli. To pełna tajemnic i niebezpieczeństw wyprawa w głąb serca amazońskiej dżungli, którą odbywają szaman Karamate i dwóch białych naukowców. Poszukują oni Yakruny – rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby. Ich wyprawa trwa 40 lat i zamienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności, jakim stała się rzeczywistość kolonizowanej Amazonii.

Film powstał na podstawie dzienników podróży przez kolumbijską Amazonię, napisanych przez Niemca Theodora Kocha-Grunberga i Amerykanina Richarda Evansa Schultasa.

dtalbp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtalbp6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj