Trwa ładowanie...
06-06-2006 11:45

W obronie Bolka i Lolka

Share
W obronie Bolka i Lolka
d3x7fuy

Około tysiąca podpisów zebrali członkowie "Inicjatywy Obrony Wizerunku Bolka i Lolka Bielsko-Biała 2006" pod petycją do polskich władz.

Obrońcy Bolka i Lolka oczekują, że władze sprzeciwią się wykorzystywaniu ich wizerunków w materiałach reklamujących udział niemieckich homoseksualistów w warszawskich Dniach Równości.

"W ciągu dwóch dni akcji sami zebraliśmy ok. 750 podpisów wśród mieszkańców Bielska-Białej. Kolejne 250 spłynie jeszcze od ludzi, którym rozdaliśmy listy, by zebrali podpisy wśród znajomych. To chyba wystarczające społeczne poparcie, by zwrócić się do władz o zapewnienie przestrzegania prawa" - powiedział lider Inicjatywy, Andrzej Plewniak.

Wizerunki Bolka i Lolka zamieszczone zostały na okładce berlińskiego pisma dla gejów i lesbijek "Siegessaeule", a także w materiałach reklamujących wyjazd do Polski na Dni Równości, które oferuje jedno z biur turystycznych w stolicy Niemiec.

d3x7fuy

Użycie wizerunków bohaterów kreskówki oburzyło właścicieli majątkowych praw autorskich do nich. Jak podkreślił syn pomysłodawcy przygód Bolka i Lolka, Roman Nehrebecki, postacie Bolka i Lolka zostały wykorzystane bez uzyskania zgody w tej sprawie. Zgody nie było także na przeróbkę postaci Bolka, który wskutek niej stał się kobietą.

Członkowie Inicjatywy chcą, by polskie władze zakazały wykorzystywanie wizerunku Bolka i Lolka w kontekście imprez mających się odbyć w ramach Dni Równości - od 10 do 12 czerwca w Warszawie. Domagają się także "zagwarantowania ochrony praw i wolności światopoglądowej ogółu obywateli, w szczególności dzieci, przed działaniem mającym charakter agresji światopoglądowej".

Jak poinformował Plewniak, petycja o wprowadzenie zakazu rozpowszechniania wizerunków Bolka i Lolka w kontekście Dni Równości, zostanie przesłana do ministra kultury. O petycji mają też zostać powiadomieni parlamentarzyści, ministrowie spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości, edukacji, a także urzędnicy warszawskiego ratusza.

d3x7fuy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x7fuy
d3x7fuy