W Płocku ruszył festiwal filmów studenckich "Młode Kadry"
W Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki rozpoczął się w czwartek Światowy Festiwal Filmów Studenckich Młode Kadry, na którym pokazanych zostanie 87 obrazów z 25 krajów. To czwarta edycja imprezy, podczas której prezentowane są dokonania młodych twórców, kształcących się w szkołach filmowych.
Wydarzeniem festiwalu będzie "Indian Fokus", czyli pokazy najciekawszych filmów dyplomowych z ostatnich czterech lat z dwóch najbardziej prestiżowych szkół filmowych w Indiach: Film and Television Institute of India oraz the Asian Academy of Film and Television.
Tematyka filmów jest różnorodna: od historii 10-letniej Angeli, która odkrywa tajemnice matki, skrywane w pokoju, który rzekomo zamieszkuje potwór - w filipińskim "Hulagpos" w reżyserii Maita Lirra Renesa Lupac po alternatywny świat marzeń dziewczyny czekającej na samolot - w szwedzkim "Drawn to you" w reżyserii Emila Ryderupa i Molkmosa Folkhogskola.
Jest też amerykański "Only you" w reżyserii Leva Polyakova - tragikomedia o dyktatorze, który musi stawić czoła duchom swoich złych uczynków, singapurski "The Miracle" w reżyserii Dinuksha Wattegama - dramat pielęgniarki, która musi podjąć decyzję, czy wbrew sobie przeprowadzić eutanazję pacjenta, a także albański "Cigarja e fundit" w reżyserii Kujtima Cashu - kryminał z historią detektywa, który został zamordowany we własnym biurze.
Na zakończenie festiwalu, w sobotę wieczorem w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki odbędzie się uroczysta gala z wręczeniem nagród autorom najlepszych filmów.
Jak powiedziała PAP Paulina Bielawska z Fundacji Ciemna Art, głównego organizatora festiwalu, filmy prezentowane w konkursie oceni jury profesjonalne i jury studenckie. "W festiwalowym konkursie nie ma specjalnych kategorii. Nagrody, a jest ich w tym roku osiem, otrzymają filmy, które w ocenie jurorów są obrazami szczególnie interesującymi, wyróżniającymi się i przyciągającymi uwagę. Może to być fabuła, zdjęcia, montaż, ale też pomysł, przekaz lub dojrzałość w sposobie realizacji danego tematu" - powiedziała Bielawska.
Dodała, iż festiwal, organizowany dotychczas w Warszawie, w tym roku trafił do Płocka, by przyciągnąć nową publiczność i zagościć w tym mieście już na stałe. Wśród obrazów, które będą prezentowane podczas festiwalu znalazły się produkcje fabularne i animowane, w tym m.in. z Albanii, Bułgarii, Hiszpanii, Izraela, Niemiec, Portugalii, Turcji i Szwecji, a także z Australii, Chile, Filipin, Korei, Meksyku, Singapuru, Sri Lanki oraz USA.