W Poznaniu rusza Transatlantyk, Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki

Prawie 150 filmów, w tym ponad 40 premierowo w Polsce, pokazanych zostanie podczas rozpoczynającego się w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest laureat Oscara *Jan A.P. Kaczmarek. Festiwal potrwa do 13 sierpnia. Formuła imprezy oparta jest na pokazach filmowych zorganizowanych w kilkunastu cyklach tematycznych, obejmuje też serię koncertów, warsztaty, panele dyskusyjne i wydarzenia ekologiczne.*

W Poznaniu rusza Transatlantyk, Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki

Jak powiedział twórca festiwalu, Jan A.P. Kaczmarek, Transatlantyk jest festiwalem idei, a jego założeniem jest mówienie o ważnych sprawach społecznych przy użyciu języka filmu i muzyki. W trakcie piątkowej gali otwarcia w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wręczone zostaną pierwsze festiwalowe nagrody.

Transatlantyk Oceans Award - za najciekawszą muzykę filmową młodego kompozytora w minionym roku - otrzyma Bartosz Chajdecki, autor m.in. muzyki do polskiego serialu "Czas honoru".

Nagrodę Transatlantyk Glocal Hero Award - dla osobistości, której praca ma istotne znaczenie lokalne, a zarazem globalne - otrzyma duński naukowiec Bjorn Lomborg, badający m.in. kwestię zmian klimatycznych.

Poza projekcjami filmów w Multikinie 51, kinie Muza i Auli UAM, zaplanowano pokazy plenerowe. Organizatorzy przedsięwzięcia zapowiadają prezentację ważnych filmowych premier, najciekawszych produkcji sezonu 2010/2011, filmów nagradzanych na światowych festiwalach oraz kontrowersyjnych dokumentów. Zapowiedziano też retrospektywę Milosza Formana.

W ramach festiwalu odbędzie się m.in. przedpremierowy pokaz hiszpańskiego kandydata do tegorocznych Oscarów - "Nawet deszcz" w reżyserii Iciar Bollain, polska premiera filmu "Poliss" w reż. Maiwenn Le Besco, uhonorowanego Nagrodą Specjalną Jury tegorocznego 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, oraz polska premiera filmu "Happy, Happy", w reż. Anne Sewitsky, który zdobył World Cinema Grand Jury Prize na tegorocznym festiwalu w Sundance.

W ramach prezentacji filmowych zaplanowano m.in. pokazy filmów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, kina niemieckiego i skandynawskiego. W programie znalazły się też prezentacje niskobudżetowych i amatorskich filmów z Hollywood z lat 50. oraz prezentacje kina kulinarnego, w ramach którego seansom filmów związanych z kuchnią towarzyszyć będą degustacje.

Ponadto zaplanowano pokazy dokumentów poświęconych kwestiom ekologii, dokumentów muzycznych oraz zaangażowanych społecznie, dotyczących m.in. praw człowieka, globalnych zależności, kryzysu finansowego i sprawiedliwego handlu.

Seansom niejednokrotnie towarzyszyć będą spotkania z realizatorami i współtwórcami filmów. Wezmą oni też udział w warsztatach mistrzowskich.

Wśród gości festiwalu, uczestników wykładów, seminariów i warsztatów znajdą się m.in. kompozytorzy William Goldstein, Christopher Young i Peter Golub, producenci Richard Gladstein, Michael Phillips i Roy Conli, pisarze i scenarzyści, a także laureat Oscara, reżyser Zbigniew Rybczyński, oraz nominowany do tej nagrody amerykański aktor James Cromwell.

Osobnym elementem festiwalu będą wydarzenia muzyczne, do których zaproszeni zostali uznani wykonawcy różnych nurtów muzyki. Zaplanowano m.in. pokaz filmu Zbigniewa Rybczyńskiego "The Orchestra" z muzyką na żywo wykonywaną przez utworzoną specjalnie na tę okazję Rozbitek Symphony Orchestra pod kierownictwem Adama Banaszaka.

W programie znalazły się też występy grającego jazz polskiego kwartetu smyczkowego Atom String Quartet, awangardowego zespołu Balanescu Quartet, a także norweskiego producenta i DJ Todd Terje. Z jedynym koncertem w Polsce 10 sierpnia wystąpi brytyjska formacja Kitty, Daisy & Lewis.

Wykonany zostanie też "Koncert Jankiela" Jana A.P. Kaczmarka, napisany z okazji 200-lecia rozpoczęcia akcji "Pana Tadeusza" na specjalne zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza.

Jednocześnie z otwarciem festiwalu zostanie zainaugurowana regularna działalność Instytutu Rozbitek. Instytut został założony w 2004 roku przez Jana A.P. Kaczmarka. Jest pomyślany jako miejsce roboczych spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Rozbitek ma ambicję stać się forum działalności edukacyjnej. Seminaria, warsztaty, konferencje prowadzić tam będą wybitni praktycy światowego kina, kompozycji i sztuk performatywnych.

W trakcie festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs Transatlantyk Film Music Competition, w ramach którego należało skomponować muzykę do dwóch krótkich filmów. Zwycięzca otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2011 oraz nagrodę w wysokości 20 tys. dolarów.

Drugim z festiwalowych konkursów jest Transatlantyk Instant Composition Contest, w którym uczestnicy po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego będą musieli na żywo, na fortepianie solo, zaimprowizować do niego utwór. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów. ZOBACZ TAKŻE:

**[

Niedaleko pada jabłko od jabłoni ]( http://film.wp.pl/najseksowniejsze-matki-i-corki-duzego-ekranu-6025273914229377g )*
*
[

Dołącz do nas na Facebooku! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )*
*
[

Emmanuelle - ikona erotyki po latach ]( http://film.wp.pl/pamietacie-czarna-emanuelle-zobaczcie-jak-sie-zmienila-6025274286928513g )*
*
[

Co się stało ze słodkimi bliźniaczkami? ]( http://teleshow.wp.pl/blizniaczki-olsen-skonczyly-25-lat-6026604625773185g )*
*
[

Prawdziwe nazwiska polskich gwiazd! Wstyd? ]( http://film.wp.pl/prawdziwe-nazwiska-polskich-gwiazd-6025274598372481g )*
*
[

Spis grzechów Kuby Wojewódzkiego ]( http://teleshow.wp.pl/spis-grzechow-kuby-wojewodzkiego-6021644374000769g )**

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)