7 maja w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa filmu „Wałęsa” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
W konferencji prowadzonej przez Dorotę Wellman wzięli udział: reżyser Andrzej Wajda, scenarzysta Janusz Głowacki, aktorzy: Agnieszka Grochowska (Danuta Wałęsowa), Robert Więckiewicz (Lech Wałęsa), a także Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i producent Akson Studio Michał Kwieciński.
Okazją do zwołania konferencji było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Prezydentem Miasta Gdańska, Pawłem Adamowiczem, a producentem i szefem firmy Akson Studio, Michałem Kwiecińskim. Zanim rozpoczęło się spotkanie, zgromadzonym w sali dziennikarzom i zaproszonym gościom zaprezentowano kilka dotychczas nakręconych fragmentów filmu. Szczególne zainteresowanie materiałem promocyjnym wykazali aktorzy kreujący głównych bohaterów – Lecha i Danutę Wałęsów. Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz dołączyli do widowni krótkiego pokazu, by razem z reporterami przyjrzeć się efektom swojej pracy.
Andrzej Wajda przyznał, że „Wałęsa” stanowi największe wyzwanie w jego życiu. Jego zdaniem film jest o tyle trudny w przygotowaniu, o ile trudną do zaakceptowania w ostatnich latach wydaje się postać byłego prezydenta. Według reżysera, sytuacja w Polsce bardzo się zaostrzyła, a samo społeczeństwo jest tak podzielone, że jego najnowszy projekt z pewności nie zaspokoi oczekiwań wszystkich i wielu osobom wyda się kontrowersyjny.
Scenarzysta, Janusz Głowacki, podzielił opinię reżysera dodając, że na potrzeby filmu przygotował sześć wersji scenariusza – ostatnią kończąc na dzień przed konferencją prasową. Zanim jednak zasiadł do przygotowywania skryptu zapoznał się „z wszystkimi książkami o Wałęsie”, w tym budzącą wiele emocji publikacją historyków IPN-u. Nie chciał jednak zdradzić, ile dokładnie informacji zaczerpnął z książki Sławomira Cenckiewicz i Piotra Gontarczyka.
Ciekawość dziennikarzy wzbudziła również wydana w listopadzie ubiegłego roku autobiografia Danuty Wałęsy - „Marzenia i tajemnice” - a zwłaszcza stosunek portretującej byłą pierwszą damę Agnieszki Grochowskiej do zawartych w niej informacji. Aktorka przyznała, że książka okazała się niezwykle pomocna i miała „kluczowe znaczenie” dla sposobu, w jaki wykreowała swoją bohaterkę na ekranie.
Wcielający się w przywódcę Solidarności Robert Więckiewicz wyznał, że w „Wałęsie” nie ma łatwych scen. „Trudność polega na zbliżeniu się do rzeczywistości, tak aby moja rola nie była prostym naśladownictwem” - powiedział aktor. Jego zdaniem najtrudniejsze sceny to te, w których widzowie poznają prywatne życie przyszłej prezydenckiej pary. „Nie wiemy jak wyglądało ich życie, kiedy nie filmowała ich kamera. Tego nie możemy zobaczyć w archiwalnych materiałach” - dodał Więckiewicz.
Podczas konferencji potwierdzono nazwisko osoby, która w obrazie Andrzeja Wajdy wcieli się w postać Henryki Krzywonos. Słynną działaczkę solidarnościową zagra dziennikarka i prezenterka Dorota Wellman.
„Kiedy zadzwoniono do mnie z propozycją zagrania w filmie Andrzeja Wajdy, pomyślałam, że ktoś robi sobie ze mnie żarty" – śmiała się Dorota Wellman. "Dopiero po dłuższej chwili zdałam sobie sprawę, że propozycja jest jak najbardziej poważna. Do tej pory czuję się zaskoczona. Od dawna fascynuje mnie postać Henryki Krzywonos. Uważam ją za bohaterkę naszych czasów. Tym bardziej zagranie Heni – którą prywatnie mam szczęście dobrze znać - to dla mnie duże wyzwanie, zaszczyt, a także życiowa przygoda” - dodała prezenterka. Wellman zwróciła się do również obecnej na sali Henryki Krzywonos słowami: „Mam nadzieję, że nie zrobię ci wstydu, Heniu”.
Film „Wałęsa” jest pierwszym filmem pokazującym fenomen przywódcy polskiej opozycji. Twórcom zależy na wykreowaniu obrazu Polski i wydarzeń sprzed 30 - 40 lat, tak aby film nie miał lokalnego zasięgu. „Wałęsa” jest przeznaczony dla publiczności w Polsce i na świecie.
Scenariusz obejmuje lata 1970-1989. Ukazuje Lecha Wałęsę zarówno w kontekście wielkiej historii, jak i codziennego życia, wśród licznej rodziny. Film nie powinien stanowić pomnika historycznego - pokazuje Wałęsę jako prawdziwego człowieka, który ma wątpliwości, obawy, wady, ale potrafi je pokonywać. Zdarzają mu się błędy, lecz dąży do ich naprawienia.