Warszawski Festiwal Filmowy na półmetku
W miniony piątek uroczystym pokazem niemieckiego filmu „Światła” rozpoczęła się 19 edycja Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Film w reżyserii Hansa-Christiana Schmida, z udziałem polskich aktorów Zbigniewa Zamachowskiego, Julii Krynke i Aleksandry Justy, otrzymał Nagrodę Dziennikarzy na tegorocznym festiwalu w Berlinie.
08.10.2003 14:01
Autorem zdjęć jest polski operator Bogumił Godfrejow (autor zdjęć do nominowanej do Oscara Męskiej sprawy)
.
Za nami prawie połowa Festiwalu i mnóstwo niezwykłych filmów. Anglofile nie powinni przegapić 24 hour party people w reżyserii Michaela Winterbottoma, opowiadającego o narodzinach kultury klubowej w Wielkiej Brytanii i legendarnej wytwórni Factory Records, dla której nagrywali m.in. New Order, Joy Division i Happy Mondays.
Podkręć jak Beckham to genialna komedia oparta na pomyśle starym jak świat czyli zderzeniu dwóch grup etnicznych mieszkających w Londynie. Tradycyjna rodzina Hinduska nie chce pozwolic na to, żeby ich córka grała zawodowo w piłkę nożną. Do tego dochodzi fascynacja Davidem Beckhamem, przyjaźń z Brytyjką i romans z Brytyjczykiem, ale jak to bywa w takich filmach wszystko kończy się happy endem.
Zaskakująco śmieszny jest także nowy film Ridleya Scotta Naciągacze, zupełnie inny od monumentalnego „Gladiatora” czy fantastycznego „Obcego”. Nicolas Cage gra w nim oszusta wyłudzającego od ludzi pieniądze. Nagle w polu widzenia pojawia się jego córka, która skutecznie przeszkadza mu w pracy. Film ma zaskakujące zakończenie i bardzo dobrą obsadę (podobno Cage ma za tę rolę otrzymać Oscara), a na dodatek w tle przygrywa muzyka Gotan Project.
Jeszcze przez pięć dni w czterech warszawskich kinach: Bajce, Silver Screenie, Lunie i Relaxie widzowie mogą obejrzeć mnóstwo premierowych filmów z całego świata.
Oto kilka filmów z programu Festiwalu, których w ciągu następnych 5 dni nie powinno się przegapić:
Przemiany / Changes - Polska, 2003, 78 min.
Reżyseria Łukasz Barczyk (jego film telewizyjny „Patrzę na ciebie, Marysiu” otrzymał liczne nagrody). W filmie występują aktorzy Teatru Rozmaitości: Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, Aleksandra Konieczna, Katarzyna Herman, Maja Maj, Wojciech Kalarus.
Teknolust - USA, 2002, 85 min.
Reżyseria Lynn Hershman Leeson. Jest profesorem sztuk elektronicznych uniwersytetu kalifornijskiego. W latach 70-tych była pionierem w dziedzinie wykorzystania interaktywnych mediów do działalności artystycznej. Retrospektywę jej twórczości prezentowały National Gallery of Canada oraz CSW w Warszawie. W rolach głównych: Tilda Swinton (jako Rosetta, Ruby, Marinne, Olive).
Pyton / The Python - Łotwa, 2003, 85 min.
Reżyseria Laila Pakalnina. Film pokazywano na festiwalu w Wenecji 03. To wymyślona historia oparta na autentycznych wydarzeniach. W pewnej zwyczajnej, łotewskiej, postkomunistycznej szkole zdarzył się wypadek. Ktoś narobił na szkolnym strychu. Pani Dyrektor – tyran szkoły – rozpoczyna dochodzenie w tej sprawie.
Wrzesień / September - Niemcy, 2003, 115 min. -
Film prezentowany na festiwalu w Cannes 03 w sekcji Un Certain Regard. Max Farberböck zdobył sławę filmem „Aimée i Jaguar” (1999). Niemcy po 11. września 2001 roku. Ósemka bohaterów i ich wspomnienia z tego tragicznego dnia oraz jego konsekwencje.
Człowiek Roku / The Man Of The Year - Brazylia, 2002, 115 min.
Reżyser José Henrique Fonseca pracował jako asystent reżysera z Hectorem Babenco i Walterem Sallesem. Scenariusz na podstawie powieści "O Matador" Patrícii Melo. Opowieść o tym, jak kiepska fryzura zmienia zwykłego faceta w zawodowego mordercę.
Boska interwencja / Divine Intervention – Francja/Palestyna, 2002, 92 min.
Reżyseria Elia Suleiman. Słynna, międzynarodowa produkcja palestyńskiego reżysera, która w ubiegłym roku podbiła Cannes (Nagroda Jury i Nagroda Krytyków, Europejska Nagroda Filmowa 02 dla filmu zagranicznego). Tragikomiczna kronika życia codziennego w Palestynie. Czarny humor w połączeniu z melancholijnym spojrzeniem na lęki i frustracje wynikające z trudności politycznych, a do tego efekty specjalne rodem z „Matrixa”.
American Splendor - USA, 2003, 100 min.
Reżyseria Shari Springer Berman, Robert Pulcini. Scenariusz według serii komiksów Harveya Pekara "American Splendor" i Joyce Brabner "Our Cancer Year". Film otrzymał Wielką Nagrodę Jury Festiwalu Sundance 03 i nagrodę krytyków w Cannes 03. Biografia rysownika komiksów Harvey’a Pekara. Film nakręcony z użyciem taśmy filmowej, wideo i animacji, który łamie wszelkie zasady filmowych biografii.
Prawdziwe kobiety są zaokrąglone / Real Women Have Curves - USA, 2002, 90 min.
Reżyseria Patricia Cardoso. Film otrzymał wiele nagród, m.in. na festiwalu Sundance 02 - Nagrodę Publiczności i Specjalną Aktorską Nagrodę Jury, a w San Sebastian 02 Nagrodę Jury Młodych. Ana ma być pierwszą w swojej latynoskiej rodzinie, która pójdzie na studia. Jej plany krzyżuje siostra, która prosi Anę o pomoc. Ten pełen ciepła film powstał w oparciu o autobiograficzną sztukę Josefiny Lopez.
Kinomania / Cinemania – USA/Niemcy, 2002, 80 min.
Reżyseria Stephen Kijak i Angela Christlieb. Chodzisz często do kina? Uczestniczysz w projekcjach festiwalowych? Bywasz w dyskusyjnych klubach filmowych? Uważasz się za kinomaniaka? To film dla Ciebie. Dowiedz się, czy w pełni zasługujesz na to miano. Sprawdź, jak wygląda życie piątki nowojorskich wielbicieli kina. Plus wiele praktycznych porad i przepisów postępowania!
Rekonstrukcja / Reconstruction - Dania, 2003, 89 min.
Reżyseria Christoffer Boe. Najlepszy debiut na tegorocznym festiwalu w Cannes (nagrodzono go Złotą Kamerą), w rolach głównych: Nikolaj Lie Kaas i Maria Bonnevie. Współscenarzystą filmu jest legendarny Mogens Rukov, który pracował m.in. z Larsem von Trierem. Psychologiczny dramat romantyczny o mężczyźnie, który zapomina o swej przeszłości i musi uwierzyć w miłość, aby mieć przyszłość.
Zus & Zo - Holandia, 2001, 106 min.
Reżyseria Paula van der Oest. Nominacja dla najlepszego filmu zagranicznego do Oscara, holenderski Golden Calf – dla najlepszego aktora. Romantyczna komedia przemienia „Trzy siostry” Czechowa w zwariowaną mieszankę, gdzie zacierają się różnice między płciami. Prawa do realizacji remake'u tego filmu zostały sprzedane do Stanów Zjednoczonych.
Słoń / Elephant - USA, 2003, 81 min.
Reżyseria Gus Van Sant. Film stał się sensacją tegorocznego festiwalu w Cannes - pierwszy raz w historii tej imprezy film otrzymał zarówno Złotą Palmę, jak i nagrodę dla najlepszego reżysera. Paradokumentalny film zainspirowany strzelaninami jakie miały miejsce w kilku amerykańskich szkołach. Plus znakomici młodzi aktorzy.
Pornografia - Polska 2003, 117 min.
Najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego. W rolach głównych Krzysztof Majchrzak i Adam Ferency. Film brał udział w konkursie festiwalu w Wenecji, a także był lub dopiero będzie pokazywany na festiwalach w Pusan, Nowym Jorku, Haifie, Los Angeles. Adaptacja powieści Witolda Gombrowicza.