Trwa ładowanie...
22-12-2006 22:33

Wenecki Złoty Lew dla Davida Lyncha

Share
Wenecki Złoty Lew dla Davida Lyncha
d2p7gw0

"Western staje się polskim gatunkiem" - tak o zaprezentowanym na festiwalu w Wenecji filmie "Summer love" Piotra Uklańskiego pisze "Corriere della Sera". Wydarzeniem będzie wręczenie Złotego Lwa za całokształt twórczości Davidowi Lynchowi (na zdjęciu). Amerykański reżyser zaprezentuje swój najnowszy film "Inland Empire", zrealizowany częściowo w Polsce.

"Bang! Pojedynek w słońcu Lido. Spaghetti western contra polski western. Z jednej strony mamy powrót odrestaurowanego klasycznego filmu 'Za kilka dolarów więcej' wielkiego Sergio Leone, a z drugiej - pojawienie się osobliwego pop westernu Piotra Uklańskiego" - tak o swoistej konfrontacji tych dwóch filmów, do jakiej dochodzi podczas 63. festiwalu w Wenecji, pisze wysłannik największej włoskiej gazety. Właśnie w czasie weneckiej imprezy zostanie po raz pierwszy zaprezentowana nowa odnowiona wersja westernu Leone.

"Na Dzikim Zachodzie podoba mi się wszystko; kapelusze kowbojów, konie, pistolety" - powiedział cytowany przez dziennik Uklański, w którego filmie występują Katarzyna Figura, Bogusław Linda i Val Kilmer.

d2p7gw0

Dodał: "Kino jest środkiem eksperymentowania nad nowymi formami ekspresji, poruszania kwestii tożsamości etnicznej i kulturowej mojego kraju. Mit granicy, podstawa westernu, jest także mitem dla nas, Polaków, którzy zawsze chcielibyśmy mieszkać gdzie indziej".

"Corriere della Sera" zauważa, że w filmie wiele jest typowych dla tego gatunku stereotypów i schematów.

Gazeta przedstawia Uklańskiego jako debiutującego w roli reżysera "prowokacyjnego artystę", którego prace pokazywano w Nowym Jorku i wcześniej na Biennale w Wenecji.

Najważniejszym wydarzeniem będzie na festiwalu wręczenie nagrody Złotego Lwa za całokształt twórczości Davidowi Lynchowi. Amerykański reżyser zaprezentuje swój najnowszy film "Inland Empire" z Laurą Dern, Jeremy Ironsem, Julią Ormond, Krzysztofem Majchrzakiem i Leonem Niemczykiem. Film został zrealizowany częściowo w Polsce. (js)

d2p7gw0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7gw0
d2p7gw0