Trwa ładowanie...
d2doofy

Wiedźma (The Witch: Part 1. The Subversion)

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
"Wiedźma", znane też jako "The Witch: Part 1. The Subversion", to południowo koreański film akcji w reżyserii Park Hoon-junga. Produkcja opowiada o losach uczennicy szkoły średniej, która, walcząc z amnezją, stara się dowiedzieć, co się z nią stało. Drążąc temat, sprowadza jednak na siebie dużo większe kłopoty. Główne role w filmie zagrali między innymi Kim Da-mi, Jo Min-su, Choi Woo-shik i Park Hee-soon.
d2doofy
2
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Wiedźma - opis fabuły

Fabuła filmu "Wiedźma" opowiada historię 7-letniej dziewczynki, która ucieka z tajemniczego budynku rządowego. Tak dramatyczne przeżycie odciska swoje piętno na jej psychice, dlatego wskutek szoku zapada ona na amnezję. Ja-yoon (w tej roli Da-mi Kim) nie wie, kim jest, ani skąd pochodzi, co nie ułatwia rozwiązania problemu, a co gorsza nie pomaga rozwiązać zagadki, dlaczego dziewczynka znalazła się w takiej sytuacji. Ratuje ją starsze małżeństwo, które postanawia się nią zaopiekować.

Dzięki ich trosce i zaangażowaniu główna bohaterka wyrasta na wyjątkowo inteligentną i dzielną nastolatkę. Mimo lepszej sytuacji osobistej zagadka jej amnezji wciąż jednak pozostaje niewyjaśniona. Mija 10 lat od momentu, gdy rodzice zdecydowali się nią zaopiekować. Chcąc pomóc swoim przyszywanym rodzicom, Ja-yoon występuje w programie telewizyjnym, co okazuje się przełomowym momentem w jej życiu. Okazuje się bowiem, że po jej wizycie w studiu telewizyjnym ludzie twierdzą, że już ją kiedyś widzieli. Dziewczyna, wyraźnie zdezorientowana sytuacją, stara się wkrótce dowiedzieć prawdy o swojej przeszłości.

Wiedźma - bohaterowie, obsada

Główną bohaterką filmu "Wiedźma" jest 7-letnia dziewczyna o imieniu Ja-yoon, w której rolę wcieliła się Kim Da-mi. Ważnymi postaciami w produkcji są również Nobleman, Dr. Baek i Mr. Choi, których role odegrali odpowiednio Choi Woo-shik, Jo Min-su oraz Park Hee-soon. Oprócz nich w obsadzie filmu "Wiedźma" pojawiają się tacy południowokoreańscy aktorzy jak Go Min-si, Choi Jung-woo, Oh Mi-hee, Daeun i Kim Byeong-ok. W obrazie pojawia się też wiele postaci trzecioplanowych, które nie zostały uwzględnione w czołówce.

Wiedźma - scenariusz, reżyseria

Reżyserem filmu "Wiedźma" jest Park Hoon-jung, który pełnił tę samą rolę w przypadku południowokoreańskich produkcji "V.I.P.", "The Tiger: An Old Hunter's Tale", "New World" i "The Showdown". Jego talent reżyserki przyniósł mu wiele wyróżnień i nagród w swoim kraju. Jest on też jednocześnie scenarzystą i kierownikiem produkcji, a w drugiej z ról wspomagał go Yeon Young-sik. Muzyka w filmie "Wiedźma" jest dziełem Mowga, południowokoreańskiego kompozytora, który tworzył już melodie do poprzednich produkcji Hoon-junga. Firmą odpowiedzialną za produkcję jest Gold Moon Film Production, natomiast dystrybucja obrazu spoczywa w rękach wytwórni Warner Bros.

Wiedźma - budżet, recenzje

Budżet filmu "Wiedźma" określono na około 5,5 miliona dolarów. W Korei Południowej produkcja miała swoją premierę 27 czerwca 2018 roku i zajęła 1. miejsce na tamtejszej liście box office w danym tygodniu. Według stanu na sierpień 2018 roku film obejrzało w kinach ponad 3 miliony osób, co pozwoliło mu zanotować ponad 24 miliony dolarów. Recenzje filmu "Wiedźma" okazały się bardzo pozytywne dla jego twórców. W serwisie Rotten Tomatoes film uzyskał 100% pozytywnych recenzji, a krytycy mocno docenili nie tylko grę aktorską, lecz także konstrukcję scenariusza i sposób poprowadzenia historii.

Wiedźma - premiera

Premiera filmu "Wiedźma" odbyła się 27 czerwca 2018 roku w Korei Południowej. Niecały miesiąc później, 22 lipca, film został wyświetlony podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. W kolejnych miesiącach "Wiedźma" miała swoją premierę w Japonii, Portugalii oraz Filipinach. Polska premiera filmu "Wiedźma" miała miejsce 1 marca 2019 roku. Następnego dnia produkcja została też premierowo wyświetlona w Wielkiej Brytanii podczas Festiwalu Filmowego w Glasgow.

Wiedźma (The Witch: Part 1. The Subversion)
Tytuł oryginalny

Ma-nyeo

Gatunek

film akcji, thriller

Kraj produkcji

Korea Południowa

Rok produkcji

2018

Data światowej premiery

27.06.2018

Data polskiej premiery

01.03.2019

Czas trwania

125 min.

Reżyser

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2doofy
d2doofy
d2doofy