Trwa ładowanie...
11-04-2007 13:41

Wielopak Toffi

Wielopak Toffi
d1qzd1r
d1qzd1r

Dwie europejskie premiery nowych polskich filmów krótkometrażowych otworzą 13 kwietnia Wielopak Toffi - festiwal filmów z Torunia i Bydgoszczy.

Widzowie odbywającego się jednocześnie w obu miastach festiwalu zobaczą blisko 50 filmów, animacji i eksperymentów nakręconych przez twórców związanych z Toruniem i Bydgoszczą. Firmowana i wymyślona przez festiwal filmowy TOFFI inicjatywa po raz pierwszy pokazuje kompleksowo dorobek ludzi wywodzących się z tych miast. To także pierwsza tego rozmiaru, festiwalowa panorama kina stworzonego przez autorów związanych z jednym, konkretnym regionem w Polsce.

Festiwal otworzą dwie europejskie premiery filmów krótkometrażowych. W Toruniu „Najważniejsze słowo świata”, w reżyserii torunianina Waldemara Grzesika, zdobywcy Srebrnego Medalu Światowego Festiwalu Filmów Niezależnych w Korei’2006. W Bydgoszczy „Autonaprawa” Tomasza Matuszczaka laureata festiwali w Cergy-Pontoise i Los Angeles.

W prezentowanych podczas Wielopaku filmach - nagradzanych od Paryża po Toruń - zagrali tacy aktorzy jak Zbigniew Zamachowski, Adam Hanuszkiewicz, Renata Dancewicz, Andrzej Grabowski, Joanna Brodzik, Borys Szyc, Jan Machulski, Jerzy Bończak, Joanna Koroniewska czy… Steffen Moller. W ramach festiwalu pokazani zostaną też laureaci nagrody promującej filmowy region kujawsko-pomorski - Flisaka Toffi i wybór nieznanych dotąd produkcji niezależnych, etiud studenckich czy animacji, eksperymentów i teledysków.

d1qzd1r

Idea Wielopaku narodziła się trzy lata temu wraz z nagrodą Flisaka. To coroczne wyróżnienie przyznaje podczas Toffi, Prezydenta Miasta Torunia i honoruje nim najlepszy film festiwalu, stworzony przez… autora związanego z Kujawami i Pomorzem. Dotychczas Flisaka zdobyli Iwona Strzałka i Mariusz Kata, Maciej Cuske, Tomasz Szafrański oraz Rafał Kapeliński. Trafność wyboru potwierdziły składy jurorskie innych festiwali. Zdobywców Flisaka nagradzano od Moskwy po St. Louis.

Celem Wielopaku jest pokazanie filmowej siły stolic Kujaw i Pomorza. Toruń i Bydgoszcz to miasta wyjątkowe. Przez wieki konkurujące ze sobą, dziś zaczynają iść wspólną drogą i tworząc dwumiasto mające szansę stać się jednym z najsilniejszych ośrodków kulturalnych w kraju. Wielopak to inicjatywa firmowana przez festiwal Toffi, pokazująca nieznane dotychczas – filmowe oblicze tej części Polski. Ideą Wielopaku jest promowanie prac filmowców i osób twórczo wykorzystujących w swojej sztuce film, a wywodzących się z Torunia i Bydgoszczy – stolic regionu.

A oba miasta mają powody do dumy. Nie trzeba fachowcom reklamować takich postaci jak Maciej Cuske, Marcin Sauter, Łukasz Karwowski czy Tomasz Szafrański. Wszyscy oni wywodzą się z tego regionu podobnie jak Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Koroniewska czy wschodząca gwiazda, nominowana do niemieckich nagród filmowych Anna Antonowicz iznakomity młody aktor Piotr Głowacki. To dzięki związanemu z Toruniem Markowi Żydowiczowi powstał festiwal Camerimage. Dziś region reprezentuje godnie Toffifest – czyli międzynarodowy festiwal filmowy Toffi. Wielopak – jak nazwa wskazuje – to wiele różnych filmów. Od fabuł, przez dokumenty, po eksperymenty czy produkcje wykorzystujące obraz filmowy tylko jako nośnik. Prezentuje zarówno postaci będące już marką w polskim młodym kinie – jak Maciej Cusze (Flisak Toffi’2004) czy Tomasz Szafrański (Flisak i Złoty Manekin Toffi’2005, nagroda Jury Slamdance’2006), jak i autorów mających wielki potencjał twórczy jak Jacek Szymczak, Jacek Czapnikczy
Łukasz Romanow. Jest tu teledysk „Liga Polskich Rodzin” kontrowersyjnej grupy „Butelka” i etiudy satyryczne kolektywu Kompania M3 (autorów scenariusza do głośnej komedii niezależnej „1409 - afera na zamku Bartenstein”).

d1qzd1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qzd1r