Wietnamskie kino w Warszawie
Około 30 filmów - wśród nich "Sowa i wróbel" w reżyserii Stephane'a Gaugera - pokazanych zostanie na 2. Festiwalu Filmów Wietnamskich "Kino w pięciu smakach", który odbędzie się w Warszawie w dniach 2-5 października.
Następnie - w kolejnych dniach października - ten sam festiwal będzie organizowany w Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu.
Na program imprezy w Warszawie złożą się projekcje filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych, a także m.in. panele dyskusyjne, wykłady na temat Wietnamu i Wietnamczyków oraz wystawy fotografii. Festiwal będzie organizowany w dwóch warszawskich kinach - Muranowie i Kinotece.
Wśród gości specjalnych festiwalu będą urodzony w Sajgonie, zamieszkały w Stanach Zjednoczonych reżyser i operator Stephane Gauger, amerykański operator i fotografik James Maxtone-Graham oraz wietnamski producent filmowy Dang Tat Binh.
Stephane Gauger pokaże w Warszawie swój film fabularny "Sowa i wróbel", będący wspólną produkcją Wietnamu i USA. Film - z akcją osadzoną w Sajgonie - jest ciepłą opowieścią o ludziach osamotnionych we współczesnej metropolii. Troje głównych bohaterów to 10-letnia Thuy - która przybyła do Sajgonu z prowincji, piękna stewardesa Lan oraz pracujący w zoo Hai.
James Maxtone-Graham otrzymał stypendium Fulbrighta na realizację projektu fotograficznego o współczesnych kulturach młodzieżowych w Wietnamie. W warszawskim kinie Muranów zaprezentowana zostanie wystawa jego fotografii, wykonanych w latach 2007-2008 w Hanoi.
Dang Tat Binh przyjedzie do Warszawy jako reprezentant wietnamskiego przemysłu filmowego. Jest dyrektorem jednej z najważniejszych wytwórni filmowych w Wietnamie - Hang Phim Truyen 1.
Oprócz "Sowy i wróbla", wśród filmów pokazywanych na festiwalu - produkcji wietnamskich oraz filmów wyprodukowanych w innych krajach, lecz będących opowieściami o Wietnamie - znajdą się m.in. fabularny "Poganiacz bawołów" (Belgia/Francja/Wietnam, 2004, reż. Minh Nguyen-Vo) oraz dwa dokumenty - "Bolinao 52" (USA, 2007, reż. Duc Nguyen Wietnam) i "Dong co - na skraju płci" (Wietnam, 2007, reż. Nguyen Trinh Thi).
"Poganiacz bawołów" to - zgodnie z określeniem organizatorów festiwalu - "westernowa w stylu opowieść o dojrzewaniu". Nastolatek Kim po raz pierwszy samodzielnie odprowadza bawoły z delty Mekongu na wyżynne pastwiska. Poznaje przy tym brutalny kodeks kierujący życiem zawodowych poganiaczy bydła.
"Bolinao 52" jest poruszającym dokumentem o uciekinierach z komunistycznego Wietnamu, którzy weszli na pokład przepełnionej łodzi, aby na wodach Morza Południowochińskiego szukać wolności. Nękani przez piratów, ignorowani przez amerykańskie statki, umierali z głodu i pragnienia.
"Dong co - na skraju płci" to z kolei dokument o homoseksualistach. "Świątynie kultu Bogini Matki +Dao Mau+ skupiają środowisko homoseksualistów. W przeszłości tancerza +dong co+ - pół mężczyznę, pół kobietę, w którego wciela się duch, traktowano z szacunkiem. Dziś homoseksualizm nie jest akceptowany przez większość miejskiej społeczności" - piszą o filmie organizatorzy festiwalu.
br> Tematami festiwalowych dyskusji i wykładów będą m.in. historia Wietnamu oraz rola warszawskiego Stadionu Dziesięciolecia w życiu Wietnamczyków przebywających w Polsce.
Według dyrektora festiwalu "Kino w pięciu smakach", Jakuba Królikowskiego, w Polsce żyje najprawdopodobniej ok. 50 tys. Wietnamczyków, w tym aż 40 tys. w Warszawie. Większość przedstawicieli społeczności wietnamskiej w Polsce zajmuje się handlem (głównie tekstyliami) i gastronomią.
Warszawa to pierwsze miasto, w którym odbędzie się 2. Festiwal Filmów Wietnamskich "Kino w pięciu smakach". Następne miasta, w których zorganizowana zostanie ta impreza to: Poznań (5-11 października, kino Muza), Łódź (8-13 października, kino Charlie), Katowice (13-16 października, kino Światowid), Gdańsk (17-19 października, klub Żak), Kraków (21-26 października, kino Pod Baranami) oraz Wrocław (25-30 października, kino Warszawa).
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Arteria z Warszawy. Szczegółowe informacje na temat festiwalu, w tym opisy filmów, można znaleźć na stronie internetowej www.piecsmakow.pl.