Trwa ładowanie...
więzień labiryntu
04-09-2014 15:04

"Więzień labiryntu": Już 19 września kinach

Share
"Więzień labiryntu": Już 19 września kinachŹródło: Studio Munka-SFP
d11fflq

19 września swoją premierę będzie miał film *"Więzień labiryntu". Produkcja powstała na podstawie powieści Jamesa Dashnera.*

Thomas budzi się w windzie, która powoli jedzie w górę. Kiedy w końcu się zatrzymuje i otwierają właz, dowiaduje się, że trafił do Strefy zamieszkałej przez Streferów. To ogromna polana ogrodzona wysokim, betonowym murem. Chłopak niczego nie pamięta – kim jest, skąd pochodzi, jak się tam znalazł. Nie wie, kim są jego rodzice i jak ma na imię.

Nikt nie wie, jak trafił do Strefy. Każdego ranka ściany muru się rozsuwają, otwierając Labirynt, który zamyka się o zachodzie słońca. Co miesiąc do Strefy przyjeżdża nowy chłopak. Pojawienie się Thomasa nie zaskakuje, ale gdy tydzień później z windy wychodzi Teresa, wszystko się komplikuje. To pierwsza dziewczyna, która znalazła się w Strefie.

d11fflq

Każdy Strefer ma swoją rolę – odpowiada za sadzenie roślin, budowę albo jest zwiadowcą, próbującym ustalić budowę Labiryntu, który zmienia się każdej nocy. Zwiadowcy walczą z czasem i pokonują jak najdłuższe trasy, póki nie zapadnie zmrok, ściany się zamkną, a Bóldożercy wyjdą ze swoich kryjówek.

Mimo że Thomas jest „świeżuchem”, Labirynt i Strefa wydają mu się podejrzanie znane. W jego pamięci kryje się klucz do rozwiązania zagadki tajemniczego miejsca.

Film jest ekranizacją bestsellera Jamesa Dashnera. Książkę wydano w 2009 roku i trafiła na szczyt listy bestsellerów „New York Timesa”. Recenzenci porównują ją do „Władcy much”, „Igrzysk śmierci” i kultowego serialu „Zagubieni”. Autor podkreśla, że mimo podobieństw, jego powieść jest inna: „Bohaterowie tamtych książek mają inną naturę niż moi. Napisałem powieść przygodową, której przesłaniem są nadzieja i siła ludzkiego ducha.”

d11fflq

Dzieło Dashnera zwróciło uwagę Ellen Goldsmith-Vein i Lee Stollmana z The Gotham Group. „Trafia do nas wiele książek dla młodzieży. Szczególną uwagę przykuwają te, które są oryginalne i z których bohaterami możemy się identyfikować. Ta rzuciła nas na kolana.” - mówi Stollman.

Wytwórnia zwróciła się do Wycka Godfreya, który pracował nad filmowymi adaptacjami książek z serii „Zmierzch”. „Moje dzieci piszczały z zachwytu, gdy usłyszały, że powstanie ekranizacja ich ukochanej książki.” - śmieje się producent.

Reżyserię powierzono Wesowi Ballowi, który ma na swoim koncie siedmiominutowe „Ruin”, będące internetowym hitem. „Prowadzę niewielką firmę, specjalizującą się w efektach wizualnych. Po kilku latach postanowiłem zrealizować coś własnego. Wrzuciłem film do Internetu i podbił serca milionów widzów.” - mówi Ball.

„Ruin” to animacja, której akcja rozgrywa się w przyszłości. Kiedy producenci 20th Century Fox się z nią zapoznali, nie mieli wątpliwości, że Ball sprawdzi się jako reżyser ekranizacji „Więźnia labiryntu”.

d11fflq

Gdy złożyli mu propozycję i przeczytał książkę, nie wahał się. „W mojej głowie od razu pojawił się obraz Strefy. Wyobraziłem sobie mroczną, trochę niebezpieczną polanę, ogrodzoną wysokim betonowym murem. Zapragnąłem wziąć udział w tym projekcie.” - mówi reżyser i dodaje: „Thomas nie boi się iść naprzód, nawet gdy wszyscy inni robią krok wstecz. Jest odważny i stawia czoło nieznanemu. Jego dociekliwość przeraża pozostałych chłopaków, ale to właśnie dzięki niej ma szansę wydostać się ze Strefy. Film, pokazuje zupełnie inny świat. Mieszkańcy Strefy zbudowali swój nowy dom i próbują zmierzyć się z Labiryntem. To fascynujące.”

Ball i Godfrey szybko znaleźli wspólny język. „Kiedy zaczął mi opowiadać o swojej wizji Labiryntu, zachwyciłem się.” - mówi Godfrey.

Kolejnym etapem pracy nad produkcją było zaangażowanie odtwórców ról Streferów. Każdy z chłopaków odpowiada za inną dziedzinę wspólnego życia. Tworzą grupę, która jest zżyta, ale nie brakuje zawiści czy walki o władzę.

„Nasi aktorzy dali z siebie wszystko i bardzo zaangażowali się w swoje role i wykreowany świat.” - mówi Godfrey. W Thomasa wcielił się Dylan O'Brien znany z serialu „Teen Wolf: Nastoletni wilkołak”. „Przypomina mi młodego Toma Hanksa. Jest przystojny, ale nie za bardzo wymuskany, a przy tym wystarczająco wysportowany, by podołać roli zwiadowcy.” - mówi Godfrey. Młody aktor zauważa, że trudne i przerażające doświadczenie, jakim jest nagłe trafienie do Strefy, wydobywa z Thomasa wszystko, co w nim najlepsze. „Nie wiemy, jak wyglądało jego życie, ale prawdopodobnie było dość bezpieczne. Kiedy Thomas budzi się w Strefie, rodzą się w nim pokłady heroizmu. Stawia czoło nowej sytuacji i walczy o przetrwanie.” - mówi O'Brien. Thomas dowiaduje się, że od trzech lat winda co miesiąc przywozi nowego chłopaka.

Przywódcą Streferów jest Alby. „Pełni rolę ojca. Jest pierwszym, który trafił do Strefy i przez miesiąc był w niej sam, nie mając pojęcia, gdzie jest i nie mogąc liczyć na pomoc. Potem pojawił się kolejny chłopak i Alby wziął na siebie rolę lidera.” - mówi Godfrey.

d11fflq

W młodego przywódcę wcielił się Aml Ameen znany z „Kamerdynera” Lee Danielsa. „Ma w sobie coś, co przywodzi na myśl młodego Denzela Washingtona.” - mówi producent.

Ameen skupił się na zdolnościach przywódczych i silnym charakterze swojego bohatera. „Alby tworzy swoistą mitologię Strefy i zasady, według których żyją chłopcy. Streferzy stanowią rodzinę i co by się nie działo, trzymają się razem. Granie Alby'ego to wspaniałe aktorskie wyzwanie.” - mówi aktor.

Will Poulter znany z „Syna Rambow” i „Millerów” wcielił się w Gally'ego – bystrego i budzącego grozę chłopaka, który staje się wrogiem Thomasa. „Bardzo się różnią. Thomas dzielnie stawia czoło nieznanemu, a Gally robi wszystko, żeby się nie narażać i zachowywać pozory normalności.” - mówi producent i dodaje: „Will świetnie wypadł w tej roli. Stworzył postać inteligentnego chłopaka, któremu lepiej nie podpadać.”

„Gally stoi na straży zasad, bo wie, że bez nich Streferzy po prostu by zginęli. Dlatego spiera się z Thomasem, który nie zawsze je respektuje.” - mówi Poulter.

d11fflq

Autor książki również uważa, że Gally nie jest klasycznym czarnym charakterem: „To rywal Thomasa, ale nie jest zły. Po prostu ma inny punkt widzenia. Zależało mi na tym, by czytelnicy to rozumieli.”

Newta, czyli prawą rękę Alby'ego, zagrał Thomas Brodie-Sangster znany z serialu „Gra o tron” i filmu „To właśnie miłość”. „Mimo że stoi wysoko w hierarchii, nie jest gotowy na przejęcie odpowiedzialności za Streferów i bycie liderem. To jeszcze dzieciak.” - mówi Godfrey.

„Gdyby Alby'emu coś się stało, Newt zająłby jego miejsce, ale nie odnalazłby się w tej roli. Nie potrafi przewodzić przewodzić grupą i często ściera się z Gallym, który ma silną osobowość.” - dodaje reżyser.

Newt kuleje, ale nikt nie wie dlaczego, bo chłopak nie chce o tym mówić. „Wszyscy się z nim dogadują. Jest duszą towarzystwa. Streferzy mu ufają i dzielą się z nim swoimi problemami.” - mówi aktor.

d11fflq

W Teresę- jedyną dziewczynę pośród Streferów- wcieliła się Kaya Scodelario znana z serialu „Kumple”. „Ma silny charakter i potrafi się odnaleźć w miejscu zamieszkałym przez samych chłopaków.” - mówi Godfrey, a Kaya dodaje: „Jest twardzielką i w niczym im nie ustępuje. To niezależna, silna dziewczyna, z którą lepiej nie zadzierać.”

„Jest równie tajemnicza jak Strefa i Labirynt, a na dodatek łączy ją coś z Thomasem. Kiedy wychodzi z windy, wszystko się zmienia.” - mówi reżyser.

Najmłodszym ze Streferów jest Chuck, który nie sprawdza się w żadnej z ról przydzielanych nowo-przybyłym. „To miły, uroczy chłopak, który staje się dla Thomasa młodszym bratem. Daje z siebie wszystko i radzi sobie w trudnych momentach, mimo że nikt się tego po nim nie spodziewa.” - mówi Ball.

„Chuck i Thomas bardzo się zaprzyjaźniają. Łączy ich silna więź.” - mówi Blake Cooper, który zagrał Chucka. Chłopak skontaktował się z Dashnerem i Ballem za pomocą Twittera i zapytał, czy może wziąć w castingu. Załączył też wideo, a kiedy twórcy je obejrzeli, nie mieli wątpliwości, że właśnie znaleźli Chucka.

Strefa i Labirynt to tajemniczy program, który prowadzi DRESZCZ – Departament Rozwoju Eksperymentów Strefa Zamknięta Czas Zagłady. Na czele organizacji stoi Ava Paige, w którą wcieliła się Patricia Clarkson znana z takich filmów jak „Wyspa tajemnic” czy „Łatwa dziewczyna”.

„Pragnąłem poruszyć kwestie dobra i zła. Nazwa dobrze oddaje charakter organizacji.” - mówi Dasher.

d11fflq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11fflq
d11fflq