Trwa ładowanie...

Wojciech Malajkat podjął radykalną decyzję. Gliński: "Wprowadza pan w błąd"

Akademia Teatralna ma przejść na nauczanie zdalne w dwa najzimniejsze miesiące. Rektor uczelni Wojciech Malajkat informuje o problemach finansowych. Resort Piotra Glińskiego twierdzi, że nie mówi prawdy.

Wojciech Malajkat odpowiedział Piotrowi GlińskiemuWojciech Malajkat odpowiedział Piotrowi GlińskiemuŹródło: AKPA
d1g10fd
d1g10fd

Wojciech Malajkat, rektor warszawskiej Akademii Teatralnej, jednej z najlepszych europejskich szkół kształcących aktorów, reżyserów i teatrologów, podjął decyzję o zamknięciu szkoły na dwa najzimniejsze miesiące w roku. - Mamy takie straszne czasy i to nas zmusza do tego, aby praktycznie podejść do tej sytuacji i zorganizować tak naukę, by nieco zaoszczędzić, ale też, żeby studenci nie stracili na tym. Brakuje nam po prostu pieniędzy jak wszystkim: przez wojnę inflację i pandemię - mówił Malajkat.

Rektor uczelni alarmuje, że sytuacja finansowa Akademii Teatralnej jest krytyczna: - Prognozując działanie szkoły, wysłałem prośbę, jak co roku, o uruchomienie rezerwy, którą Ministerstwo posiada. Dostałem jedynie połowę tego, o co poprosiłem, jak zresztą od paru lat. I te 'połowy' zsumowały się właśnie w 4,5 mln deficytu.

Jak donosi wyborcza.pl, resort prowadzony przez Piotra Glińskiego odniósł się do decyzji Malajkata o zamknięciu placówki na miesiące zimowe. W oświadczeniu stwierdzono, że rektor Akademii Teatralnej wprowadza w błąd opinię publiczną.

15 września Malajkat uczestniczył w spotkaniu z wicepremierem Glińskim, podczas którego padły zapewnienia o planowanym zamrożeniu cen energii dla instytucji publicznych. Rektor uczelni podobno nie zadawał żadnych pytań, choć miał ku temu okazję.

d1g10fd

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS mści się za „Dziady”? Teatr bez państwowych dotacji

Zgodnie z deklaracją Glińskiego, Akademia Teatralna, podobnie jak inne uczelnie artystyczne, ma otrzymać środki na zwiększenie wynagrodzeń o 4,4 proc., a od maja 2023 r. o dalsze 3,4 proc. W oświadczeniu wspomniano też o algorytmie przyznającym dotacje oraz o dodatkowych środkach przyznanych Akademii w poprzednich latach.

Malajkat odpowiedział ministerstwu w długim liście. "O co miałem zapytać, Panie Premierze? Czy o to, co znaczy, że 'te 4,4 proc. to tak na 50 proc.?' (przywołuję Pańskie słowa z pamięci); czy może: jak mam rozumieć fakt, że w połowie września, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku akademickiego, Minister mówi o planowanym zamrożeniu cen energii dla instytucji publicznych?".

Rektor uczelni wyliczył też, że w 2022 r. Akademia otrzymała o 1,3 mln zł mniej niż rok wcześniej, a w stosunku do 2019 r. o 1,7 mln zł. Utrzymuje też, że do 3 października nie otrzymał oficjalnej informacji o przyznaniu dodatkowych środków również w kolejnym roku. Przypomniał też, że 7 mln zł Akademia wydała na prace remontowe i że utrzymuje scenę teatralną, która w każdym sezonie produkuje 10 premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1g10fd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g10fd