Trwa ładowanie...

Wrocław z szansą na tytuł najbardziej filmowego zakątka Europy. To tutaj powstał oscarowy "Most szpiegów"

Wrocław znalazł się w finale konkursu na najlepszą europejską lokację filmową dekady. Ulice, na których Steven Spielberg kręcił "Most szpiegów" konkurują m.in. z plenerami i zamkami z "Gry o tron".

Wrocław z szansą na tytuł najbardziej filmowego zakątka Europy. To tutaj powstał oscarowy "Most szpiegów"Źródło: Materiały prasowe
d14xdfg
d14xdfg

O wyborze laureata zadecydują internauci-widzowie, którzy swój głos oddać mogą do 25 października na tej stronie. Do finału konkursu zakwalifikowało się 11 miejsc z całej Europy. O tytuł najlepszej lokacji rywalizują całe miasta, wyspy oraz pojedyncze budowle. Wśród finalistów znalazły się aż trzy lokacje znane z serialu HBO "Gra tron": Dubrownik, forteca Kaštilac koło Splitu oraz hiszpańska wysepka San Juan de Gaztelugatxe. Głosować będzie można także na niemieckie miasto Görlitz, gdzie Wes Anderson zrealizował "The Grand Budapest Hotel"; rzymskie termy Karakalli, które "zagrały" w oscarowym "Wielkim pięknie"; widowiskowo położony norweski hotel Juvet Landscape z filmu "Ex Machina"; Wiedeń, który służył za plan zdjęciowy twórcom "Mission Impossible: Rogue Nation" czy wreszcie lodowiec Val Senales z Południowego Tyrolu, który udawał Himalaje w filmie "Everest".

Obejrzyj zwiastun filmu "Most szpiegów":

Polski reprezentant w konkursie, a zarazem jedyna lokacja z Europy Środkowo-Wschodniej, to wrocławskie ulice Miernicza, Łukasińskiego, Ptasia i Kurkowa, które w 2014 zostały wykorzystane przez Stevena Spielberga do wykreowania Berlina z epoki zimnej wojny. Ekipa spędziła we Wrocławiu 6 dni zdjęciowych, a na potrzeby produkcji w Polsce odtworzono m.in. słynne przejście graniczne Checkpoint Charlie oraz sceny wznoszenia Muru Berlińskiego.

- Przy przygotowywaniu zgłoszenia współpracowaliśmy blisko z naszymi kolegami i koleżankami z Wrocław Film Commission, którzy pomagali amerykańskim twórcom zorganizować produkcję "Mostu szpiegów" w stolicy Dolnego Śląska - mówi Tomasz Dąbrowski, dyrektor Film Commission Poland, instytucji, która zgłosiła Polskę do konkursu. - Cieszymy się, że dostrzeżony został potencjał Wrocławia, który już niejednokrotnie miał okazję z powodzeniem odgrywać rolę innych europejskich miast i zachęcamy do głosowania.

Konkurs na najlepszą europejską lokację filmową został zorganizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Komisji Filmowych (EUFCN) z okazji 10-lecia jego istnienia we współpracy z paneuropejską platformą filmową Cineuropa. Celem jest wyłonienie najlepszego w ostatniej dekadzie pleneru lub obiektu filmowego w Europie. Finalistów wybrało gremium ekspertów i krytyków współpracujących z portalem Cineuropa.

Osoby, które oddadzą swój głos w plebiscycie same będą walczyć o trzydniową wycieczkę dla dwóch osób do zwycięskiej lokacji.

Ogłoszenie wyników i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 listopada w Brukseli, w Parlamencie Europejskim.

d14xdfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14xdfg