Wspominamy tych, którzy odeszli (2007/2008)

Wspominamy tych, którzy odeszli (2007/2008)
Źródło zdjęć: © AP

02.12.2008 | aktual.: 24.01.2017 12:32

Pierwsze dni listopada to czas wspomnień. Wśród tych, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku znaleźli się również i ludzie filmu.

Wspaniały i wielki aktor, wybitna postać polskiego teatru, Gustaw Holoubek, legendarny gwiazdor hollywoodzkich produkcji, Paul Newman czy niezwykle utalentowany młody aktor, Heath Ledger to tylko niektóre z wielkich postaci, które opuściły nas w minionym roku. Wspomnijmy ich jeszcze raz...

1 / 20

27 grudnia 2007: Jerzy Kawalerowicz

Obraz
© AKPA

Jeden z największych reżyserów w historii polskiego kina, współtwórca polskiej szkoły filmowej. Od 1951 roku zrealizował 17 filmów fabularnych.

W 1960 roku Kawalerowicz wyreżyserował film "Matka Joanna od Aniołów", na motywach opowiadania J. Iwaszkiewicza.

W roku 1966 reżyser zekranizował "Faraona" Bolesława Prusa, za którego otrzymał nominację do Oscara.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

2 / 20

5 stycznia 2008: Edward Kłosiński

Obraz
© AKPA

Autor zdjęć do ponad 60 filmów fabularnych. Prywatnie mąż Krystyny Jandy.

Edward Kłosiński był długoletnim współpracownikiem Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna, Jerzego Stuhra, Feliksa Falka oraz Krzysztofa Zanussiego. Pracował także z Krzysztofem Kieślowskim, Konradem Swinarskim, Markiem Koterskim, Juliuszem Machulskim, Axelem Cortim, Bernhardem Wickim, Larsem Von Trierem, Janem Shüttym.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

3 / 20

15 stycznia 2008: Brad Renfro

Obraz
© EastNews

Jako aktor został odkryty przez reżysera Joele Schumachera, podczas castingu do filmu „Klient”, w którym zagrał u boku Susan Sarandon i Tommy Lee Jonesa. Jego doceniony przez krytykę występ szybko zaowocował nowymi propozycjami ról filmowych.

Nie jest tajemnicą że przez ostatnie lata aktor walczył z uzależnieniem od narkotyków, a w 2006 roku przyznał się przed sądem do próby zakupu heroiny.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

4 / 20

22 stycznia 2008: Heath Ledger

Obraz
© AP

Heath Ledger znany był między innymi z ról: ‘Zakochanej złośnicy’, ‘Patriocie’, ‘Obłędnym rycerzu’ i ‘Czekając na wyrok’. Kolejnymi punktami w rozwoju jego kariery były ‘Cena honoru’ i ‘Zjadacz grzechów’.

Za rolę w kontrowersyjnym filmie Anga Lee, "Tajemnica Brokeback Mountain", był nominowany do Oscara. Jego ostatnim filmem był "Mroczny rycerz", gdzie wcielił się w postać Dżokera.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

5 / 20

10 lutego 2008: Roy Scheider

Obraz

Amerykański aktor Roy Scheider był dwukrotnie nominowany do nagrody Oscara. Najbardziej znany jest z roli szefa policji w filmie Stevena Spielberga "Szczęki" oraz z roli choreografa w filmie Boba Fosse'a "Cały ten zgiełk".

Pierwszą nominację do Oscara otrzymał w 1971 r. za film "Francuski łącznik", w którym partnerował Gene'owi Hackmanowi, a 8 lat później - za "Cały ten zgiełk".

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

6 / 20

22 lutego 2008: Joanna Wizmur

Obraz
© AKPA

Aktorka i reżyserka dubbingowa takich wielkich animowanych hitów, jak "Shrek", "Rybki z Ferajny", "Artur i Minimki".

Jej głos to m.in. pamiętny siostrzeniec Hyzio z Kaczora Donalda, Babe - świnka w mieście, Dexter z laboratorium Dextera i Phoebe w polskiej wersji językowej serialu "Przyjaciele" emitowanego przez 7 lat w płatnej telewizji.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

7 / 20

6 marca 2008: Gustaw Holoubek

Obraz
© AKPA

Aktor, jedna z najwybitniejszych postaci polskiego teatru. Gustaw Holoubek polskim widzom był znany między innymi jako Gustaw-Konrad z "Dziadów".

Odtwórca głównych ról w filmach "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Pętla", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Lawa" czy "Napoleon i Marysieńka". Niezapomniany Profesor Tutka w telewizyjnej adaptacji znanego cyklu opowiadań Jerzego Szaniawskiego.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

8 / 20

24 marca 2008: Richard Widmark

Obraz
© AP

Richard Widmark w swej karierze aktorskiej Widmark grywał tzw. twardych facetów, kowbojów i czarne charaktery. Listę jego ról "New York Times" nazwał "galerią starych drani". Życiowym przełomem był dla Widmarka rok 1947. Aktor zagrał wtedy w filmie "Pocałunek śmierci" ("Kiss of Death") Henry'ego Hathawaya.

Do najbardziej znanych ról Widmarka należą ponadto kreacje w filmach: "Warlock" E. Dmytryka, "The Alamo" J. Wayne'a, "Wyrok w Norymberdze" S. Kramera oraz "Morderstwo w Orient Expressie" S.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

9 / 20

5 kwietnia 2008: Charlton Heston

Obraz
© AP

Rolą życia Charltona Hestona niewątpliwie była kreacja bohatera, Ben Hura w ekranizacji powieści historycznej, „Ben Hur” (1959). Heston zdobył dużą popularność także dzięki roli Mojżesza w filmie "Dziesięcioro przykazań", które było hitem roku.

Charlton Heston był firmową twarzą Hollywoodu – dobrze zbudowany, postawny (191 cm wzrostu), z ostrymi rysami twarzy, brzmiącym głosem. Siła jego prezencji budziła duży respekt w otoczeniu.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

10 / 20

20 czerwca 2008: Piotr Łazarkiewicz

Obraz
© AKPA

W 1977 ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, w 1981 roku uzyskał dyplom na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Jako reżyser zadebiutował w 1985 r. filmem "Kontrapunkt". Do jego najważniejszych obrazów należą "Ostatni dzwonek", "Odjazd" i "Pora na czarownice". Był także reżyserem i scenarzystą między innymi takich filmów jak "Tele morele" i "Martwa królewna". Jego ostatnim filmem był "010".

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

11 / 20

23 czerwca 2008: Marian Glinka

Obraz
© AKPA

Marian Glinka najczęściej był obsadzany w rolach potężnych mężczyzn i typowych twardzieli. Widzowie z pewnością zapamiętają kreacje Glinki w takich serialach jak "Bao- Bab, czyli zielono mi", "Daleko od noszy", czy "Samo życie".

Aktor cierpiał na raka trzustki. Mimo natychmiastowego leczenia i chemioterapii Marian Glinka przegrał z chorobą.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

12 / 20

24 czerwca 2008: Sydney Pollack

Obraz
© Film Polski

Jeden z czołowych amerykańskich reżyserów filmowych, reżyser takich filmów jak "Tootsie", "Tacy byliśmy" i "Pożegnanie z Afryką".

Za film "Pożegnanie z Afryką" Pollack został w 1986 r. dwukrotnie uhonorowany nagrodą Oscara.

Był również trzykrotnie nominowany do tej nagrody w latach 2008, 1983 i 1970 za filmy "Michael Clayton", "Tootsie" i "Czyż nie dobija się koni?" .

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

13 / 20

24 czerwca 2008: Jozef Szajna

Obraz
© EastNews

Uprawiał malarstwo, grafikę, scenografię, reżyserię teatralną, był autorem scenariuszy do własnych przedstawień, teoretykiem teatru. Na jego twórczość artystyczną znaczący wpływ miały dramatyczne przeżycia wojenne, pobyt w obozach koncentracyjnych.

Sam wielokrotnie mówił o celu własnej działalności artystycznej jako o "wiecznej potrzebie odkupienia".

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

14 / 20

8 lipca 2008: Wieńczysław Gliński

Obraz
© AKPA

Aktor zaczynał od postaci znamiennej, tragicznej: porucznika Zadry w "Kanale" Andrzeja Wajdy. Wcześniej był też ważny film z 1955 roku "Sprawa pilota Maresza" L. Buczkowskiego. Od 1945 roku współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Jego charakterystyczny głos zjednał mu ogromne rzesze słuchaczy.

Ostatni raz jako aktor pojawił się w filmie J. Bławuta "Jeszcze nie wieczór".

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

15 / 20

10 sierpnia 2008: Bernie Mac

Obraz
© AP

Bernie Mac zasłynął jako autor i producent programu "The Bernie Mac Show", za który otrzymał dwie nominacje do nagród Emmy i Złotych Globów.

Międzynarodową popularność przyniosły mu występy w przebojach kinowych "Ocean's Eleven", "Ocean's Twelve" i "Ocean's Thirteen", oraz "Aniołki Charliego" i "Transformers".

Aktor zmarł w wyniku powikłań, jakie zaatakowały jego organizm po zapaleniu płuc.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

16 / 20

12 sierpnia 2008: Halina Wyrodek

Obraz
© AKPA

Halina Wyrodek ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej PWST. Była aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego, ale sławę zdobyła jako gwiazda "Piwnicy pod Baranami", gdzie zasłynęła wykonaniem piosenki "Ta nasza młodość".

Wystąpiła w wielu filmach, m.in. w "Zmorach" W. Marczewskiego,"Grzesznym żywocie Franciszka Buły" J. Kidawy, "Dwóch księżycach" A. Barańskiego.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

17 / 20

26 września 2008: Paul Newman

Obraz
© AFP

Paul Newman zapisał się w historii kina kreacjami w filmach "Cool Hand Luke", "Butch Cassidy i Sundance Kid" czy "Żądło".

Przełomem okazał się być występ w dramacie "Między linami ringu ". Już dwa lata później rola w obrazie "Kotka na gorącym, blaszanym dachu" przyniosła gwiazdorowi pierwszą nominację do Oscara. Łącznie Newman nominowany był do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej dziesięciokrotnie, w tym raz jako reżyser obrazu "Rachel, Rachel".

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

18 / 20

13 października 2008: Dariusz Siatkowski

Obraz
© Film Polski

Dariusz Siatkowski zaraz po ukończeniu krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej Siatkowski związał się z łódzkim "Jaraczem". Łodzianie pamiętają go m.in. jako Johannesa w "Dzienniku uwodziciela" S. Kierkegaarda, Kopyrdę w "Ferdydurke" W. Gombrowicza, Tamburmajora w "Woyzecku" G. Buchnera, Edypa w tragedii Sofoklesa, Oberona w "Śnie nocy letniej" W. Szekspira, Sawy w "Śnie srebrnym Salomei" J. Słowackiego czy Astrowa w "Wujaszku Wani" A. Czechowa.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

19 / 20

13 października 2008: Guillaume Depardieu

Obraz
© AFP

Guillaume Depardieu, syn aktora Gerarda Depardieu, zmarł w wyniku komplikacji związanych z nagłym przypadkiem zapalenia płuc.

Na ekranie zadebiutował w wieku trzech lat w filmie "Nie taki zły". Jako nastolatek nadużywał alkoholu i narkotyków oraz wchodził w kolizje z prawem. Przez lata był także w konflikcie z ojcem.

Pierwszą dorosłą rolę zagrał w wieku 20 lat u boku ojca w dramacie muzycznym "Wszystkie poranki świata". Za tę kreację otrzymał nominację do nagrody Cesara za najbardziej obiecujący debiut. Dwa lata później ponownie zdobył nominację za rolę w komedii kryminalnej "Czuły cel".

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

20 / 20

20 października 2008: Krzysztof Zaleski

Obraz
© AKPA

Aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta Krzysztof Zaleski. Prywatnie mąż aktorki, Marii Pakulnis.

Jako aktor wystąpił m.in. w filmach "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy, "Gorączce" Agnieszki Holland, "Matce królów" Janusza Zaorskiego czy "Obywatelu Piszczyku" Andrzeja Kotkowskiego, a także w serialach m.in. "Zmiennicy" Stanisława Barei, "Twarzach i maskach" Feliksa Falka.

[

Obraz

]( http://wirtualnyznicz.pl )

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)