Wspominamy tych, którzy odeszli (2007/2008)
Pierwsze dni listopada to czas wspomnień. Wśród tych, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku znaleźli się również i ludzie filmu.
Wspaniały i wielki aktor, wybitna postać polskiego teatru, Gustaw Holoubek, legendarny gwiazdor hollywoodzkich produkcji, Paul Newman czy niezwykle utalentowany młody aktor, Heath Ledger to tylko niektóre z wielkich postaci, które opuściły nas w minionym roku. Wspomnijmy ich jeszcze raz...
27 grudnia 2007: Jerzy Kawalerowicz
Jeden z największych reżyserów w historii polskiego kina, współtwórca polskiej szkoły filmowej. Od 1951 roku zrealizował 17 filmów fabularnych.
W 1960 roku Kawalerowicz wyreżyserował film "Matka Joanna od Aniołów", na motywach opowiadania J. Iwaszkiewicza.
W roku 1966 reżyser zekranizował "Faraona" Bolesława Prusa, za którego otrzymał nominację do Oscara.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
5 stycznia 2008: Edward Kłosiński
Autor zdjęć do ponad 60 filmów fabularnych. Prywatnie mąż Krystyny Jandy.
Edward Kłosiński był długoletnim współpracownikiem Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna, Jerzego Stuhra, Feliksa Falka oraz Krzysztofa Zanussiego. Pracował także z Krzysztofem Kieślowskim, Konradem Swinarskim, Markiem Koterskim, Juliuszem Machulskim, Axelem Cortim, Bernhardem Wickim, Larsem Von Trierem, Janem Shüttym.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
15 stycznia 2008: Brad Renfro
Jako aktor został odkryty przez reżysera Joele Schumachera, podczas castingu do filmu „Klient”, w którym zagrał u boku Susan Sarandon i Tommy Lee Jonesa. Jego doceniony przez krytykę występ szybko zaowocował nowymi propozycjami ról filmowych.
Nie jest tajemnicą że przez ostatnie lata aktor walczył z uzależnieniem od narkotyków, a w 2006 roku przyznał się przed sądem do próby zakupu heroiny.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
22 stycznia 2008: Heath Ledger
Heath Ledger znany był między innymi z ról: ‘Zakochanej złośnicy’, ‘Patriocie’, ‘Obłędnym rycerzu’ i ‘Czekając na wyrok’. Kolejnymi punktami w rozwoju jego kariery były ‘Cena honoru’ i ‘Zjadacz grzechów’.
Za rolę w kontrowersyjnym filmie Anga Lee, "Tajemnica Brokeback Mountain", był nominowany do Oscara. Jego ostatnim filmem był "Mroczny rycerz", gdzie wcielił się w postać Dżokera.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
10 lutego 2008: Roy Scheider
Amerykański aktor Roy Scheider był dwukrotnie nominowany do nagrody Oscara. Najbardziej znany jest z roli szefa policji w filmie Stevena Spielberga "Szczęki" oraz z roli choreografa w filmie Boba Fosse'a "Cały ten zgiełk".
Pierwszą nominację do Oscara otrzymał w 1971 r. za film "Francuski łącznik", w którym partnerował Gene'owi Hackmanowi, a 8 lat później - za "Cały ten zgiełk".
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
22 lutego 2008: Joanna Wizmur
Aktorka i reżyserka dubbingowa takich wielkich animowanych hitów, jak "Shrek", "Rybki z Ferajny", "Artur i Minimki".
Jej głos to m.in. pamiętny siostrzeniec Hyzio z Kaczora Donalda, Babe - świnka w mieście, Dexter z laboratorium Dextera i Phoebe w polskiej wersji językowej serialu "Przyjaciele" emitowanego przez 7 lat w płatnej telewizji.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
6 marca 2008: Gustaw Holoubek
Aktor, jedna z najwybitniejszych postaci polskiego teatru. Gustaw Holoubek polskim widzom był znany między innymi jako Gustaw-Konrad z "Dziadów".
Odtwórca głównych ról w filmach "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Pętla", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Lawa" czy "Napoleon i Marysieńka". Niezapomniany Profesor Tutka w telewizyjnej adaptacji znanego cyklu opowiadań Jerzego Szaniawskiego.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
24 marca 2008: Richard Widmark
Richard Widmark w swej karierze aktorskiej Widmark grywał tzw. twardych facetów, kowbojów i czarne charaktery. Listę jego ról "New York Times" nazwał "galerią starych drani". Życiowym przełomem był dla Widmarka rok 1947. Aktor zagrał wtedy w filmie "Pocałunek śmierci" ("Kiss of Death") Henry'ego Hathawaya.
Do najbardziej znanych ról Widmarka należą ponadto kreacje w filmach: "Warlock" E. Dmytryka, "The Alamo" J. Wayne'a, "Wyrok w Norymberdze" S. Kramera oraz "Morderstwo w Orient Expressie" S.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
5 kwietnia 2008: Charlton Heston
Rolą życia Charltona Hestona niewątpliwie była kreacja bohatera, Ben Hura w ekranizacji powieści historycznej, „Ben Hur” (1959). Heston zdobył dużą popularność także dzięki roli Mojżesza w filmie "Dziesięcioro przykazań", które było hitem roku.
Charlton Heston był firmową twarzą Hollywoodu – dobrze zbudowany, postawny (191 cm wzrostu), z ostrymi rysami twarzy, brzmiącym głosem. Siła jego prezencji budziła duży respekt w otoczeniu.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
20 czerwca 2008: Piotr Łazarkiewicz
W 1977 ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, w 1981 roku uzyskał dyplom na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
Jako reżyser zadebiutował w 1985 r. filmem "Kontrapunkt". Do jego najważniejszych obrazów należą "Ostatni dzwonek", "Odjazd" i "Pora na czarownice". Był także reżyserem i scenarzystą między innymi takich filmów jak "Tele morele" i "Martwa królewna". Jego ostatnim filmem był "010".
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
23 czerwca 2008: Marian Glinka
Marian Glinka najczęściej był obsadzany w rolach potężnych mężczyzn i typowych twardzieli. Widzowie z pewnością zapamiętają kreacje Glinki w takich serialach jak "Bao- Bab, czyli zielono mi", "Daleko od noszy", czy "Samo życie".
Aktor cierpiał na raka trzustki. Mimo natychmiastowego leczenia i chemioterapii Marian Glinka przegrał z chorobą.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
24 czerwca 2008: Sydney Pollack
Jeden z czołowych amerykańskich reżyserów filmowych, reżyser takich filmów jak "Tootsie", "Tacy byliśmy" i "Pożegnanie z Afryką".
Za film "Pożegnanie z Afryką" Pollack został w 1986 r. dwukrotnie uhonorowany nagrodą Oscara.
Był również trzykrotnie nominowany do tej nagrody w latach 2008, 1983 i 1970 za filmy "Michael Clayton", "Tootsie" i "Czyż nie dobija się koni?" .
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
24 czerwca 2008: Jozef Szajna
Uprawiał malarstwo, grafikę, scenografię, reżyserię teatralną, był autorem scenariuszy do własnych przedstawień, teoretykiem teatru. Na jego twórczość artystyczną znaczący wpływ miały dramatyczne przeżycia wojenne, pobyt w obozach koncentracyjnych.
Sam wielokrotnie mówił o celu własnej działalności artystycznej jako o "wiecznej potrzebie odkupienia".
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
8 lipca 2008: Wieńczysław Gliński
Aktor zaczynał od postaci znamiennej, tragicznej: porucznika Zadry w "Kanale" Andrzeja Wajdy. Wcześniej był też ważny film z 1955 roku "Sprawa pilota Maresza" L. Buczkowskiego. Od 1945 roku współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Jego charakterystyczny głos zjednał mu ogromne rzesze słuchaczy.
Ostatni raz jako aktor pojawił się w filmie J. Bławuta "Jeszcze nie wieczór".
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
10 sierpnia 2008: Bernie Mac
Bernie Mac zasłynął jako autor i producent programu "The Bernie Mac Show", za który otrzymał dwie nominacje do nagród Emmy i Złotych Globów.
Międzynarodową popularność przyniosły mu występy w przebojach kinowych "Ocean's Eleven", "Ocean's Twelve" i "Ocean's Thirteen", oraz "Aniołki Charliego" i "Transformers".
Aktor zmarł w wyniku powikłań, jakie zaatakowały jego organizm po zapaleniu płuc.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
12 sierpnia 2008: Halina Wyrodek
Halina Wyrodek ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej PWST. Była aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego, ale sławę zdobyła jako gwiazda "Piwnicy pod Baranami", gdzie zasłynęła wykonaniem piosenki "Ta nasza młodość".
Wystąpiła w wielu filmach, m.in. w "Zmorach" W. Marczewskiego,"Grzesznym żywocie Franciszka Buły" J. Kidawy, "Dwóch księżycach" A. Barańskiego.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
26 września 2008: Paul Newman
Paul Newman zapisał się w historii kina kreacjami w filmach "Cool Hand Luke", "Butch Cassidy i Sundance Kid" czy "Żądło".
Przełomem okazał się być występ w dramacie "Między linami ringu ". Już dwa lata później rola w obrazie "Kotka na gorącym, blaszanym dachu" przyniosła gwiazdorowi pierwszą nominację do Oscara. Łącznie Newman nominowany był do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej dziesięciokrotnie, w tym raz jako reżyser obrazu "Rachel, Rachel".
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
13 października 2008: Dariusz Siatkowski
Dariusz Siatkowski zaraz po ukończeniu krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej Siatkowski związał się z łódzkim "Jaraczem". Łodzianie pamiętają go m.in. jako Johannesa w "Dzienniku uwodziciela" S. Kierkegaarda, Kopyrdę w "Ferdydurke" W. Gombrowicza, Tamburmajora w "Woyzecku" G. Buchnera, Edypa w tragedii Sofoklesa, Oberona w "Śnie nocy letniej" W. Szekspira, Sawy w "Śnie srebrnym Salomei" J. Słowackiego czy Astrowa w "Wujaszku Wani" A. Czechowa.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
13 października 2008: Guillaume Depardieu
Guillaume Depardieu, syn aktora Gerarda Depardieu, zmarł w wyniku komplikacji związanych z nagłym przypadkiem zapalenia płuc.
Na ekranie zadebiutował w wieku trzech lat w filmie "Nie taki zły". Jako nastolatek nadużywał alkoholu i narkotyków oraz wchodził w kolizje z prawem. Przez lata był także w konflikcie z ojcem.
Pierwszą dorosłą rolę zagrał w wieku 20 lat u boku ojca w dramacie muzycznym "Wszystkie poranki świata". Za tę kreację otrzymał nominację do nagrody Cesara za najbardziej obiecujący debiut. Dwa lata później ponownie zdobył nominację za rolę w komedii kryminalnej "Czuły cel".
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )
20 października 2008: Krzysztof Zaleski
Aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta Krzysztof Zaleski. Prywatnie mąż aktorki, Marii Pakulnis.
Jako aktor wystąpił m.in. w filmach "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy, "Gorączce" Agnieszki Holland, "Matce królów" Janusza Zaorskiego czy "Obywatelu Piszczyku" Andrzeja Kotkowskiego, a także w serialach m.in. "Zmiennicy" Stanisława Barei, "Twarzach i maskach" Feliksa Falka.
[
]( http://wirtualnyznicz.pl )