Trwa ładowanie...
cinemaforum
30-11-2015 12:39

Za nami 14. Festiwal Cinemaforum

Za nami 14. Festiwal CinemaforumŹródło: East news
d1akf3t
d1akf3t

Finał Międzynarodowego Konkursu Głównego 14. edycji Cinemaforum już za nami. Widzowie Festiwalu zobaczyli 22 filmy krótkometrażowe z całego świata.

Nagrodę główną - Grand Prix Sundance Channel, jury w składzie: Janusz Zaorski, Julia Kijowska, Chris Niedenthal oraz Magnus von Horn przyznało bułgarskiemu filmowi „Zeus” w reżyserii Pavela Vesnakova za „opowiedzianą z wielkim talentem filmowym współczesną wersję tragedii antycznej, rozgrywającą się na Bałkanach”. To emocjonująca historia dwóch braci, którzy w obliczu śmierci ojca muszą zmierzyć się z trudną przeszłością i pokonać wzajemne uprzedzenia. Wyróżnienia natomiast otrzymali: niemiecki reżyser Patrick Vollrath za film „Everything Will Be Okay” i reżyserka z Rosji Maria Guskova za „The Return of Erkin”. Jurorzy wręczyli również Nagrodę Specjalną Multimedia Polska dla najlepszego filmu produkcji polskiej. Otrzymał ją Vahram Mkhitaryan - reżyser filmu „Mleczny brat” za „piękną i przejmującą przypowieść filmową o ludzkiej tragedii i potrzebie kochania”. OFFowa Akademia Filmowa, w skład której w tym roku weszli: Anna Osmólska-Mętrak, Kuba Czekaj, Cezary Harasimowicz, Rafał Listopad oraz Andrzej Wolf,
postanowiła przyznać Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego następującym filmom:

• w kategorii „Najlepsza reżyseria”: Paweł Maślonaza film „MAGMA”
• w kategorii „Najlepszy scenariusz”: Maria Zbąska i Kazimierz Zbąski za film „PSUBRAT”, reż. Maria Zbąska
• w kategorii „Najlepsze zdjęcia”: Igor Połaniewicz za film „OBCY”, reż. Piotr Domalewski
• w kategorii „Najlepszy montaż”: Jerzy Zawadzki za film „MOJA WOLA”, reż. Bartosz Kowalski
• w kategorii „Najlepsza aktorka”: Agnieszka Krukówna za film „PSUBRAT”, reż. Maria Zbąska
• w kategorii „Najlepszy aktor”:* Łukasz Simlat* za film „MAGMA”, reż. Paweł Maślona
• w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”: Piotr Stasik za film „DZIENNIK Z PODRÓŻY”

W kategorii „Najlepszy film” Akademia przyznała nagrodę dla „Joanny” w reżyserii Anety Kopacz. Warto wspomnieć, że w tym roku film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy, krótkometrażowy film dokumentalny.

d1akf3t

Nagrodą im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego wyróżniono Rafała Listopada - autora montażu wielu nagradzany na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmów fabularnych, dokumentalnych oraz produkcji Teatru Telewizji. Współpracował z wieloma reżyserami, m.in. z Juliuszem Machulskim („Abmassada”), Andrzejem Wajdą („Katyń”), Michałem Kwiecińskim („Statyści”), Marcelem Łozińskim („Poste restante”), Grzegorzem Jarzyną („Między nami dobrze jest”) i Jerzym Zielińskim („Król życia”).

Podczas 14 edycji Festiwalu odbyły się także polsko – niemieckie warsztaty fotograficzne Fokus na Pałac, warsztaty realizacji filmowej Masterclass oraz warsztaty fotografii modowej i kulinarnej. Już po raz drugi zaprezentowano cieszącą się ogromną popularnością sekcję filmów modowych Fashion Film, a swój festiwalowy debiut miała sekcja filmów kulinarnych przygotowana we współpracy z popularną blogerką kulinarną Madame Edith. Wyjątkowym wydarzeniem było spotkanie z wybitnym fotografem Chrisem Niedenthalem, podczas którego autor zaprezentował i omówił kilkadziesiąt wybranych prac.

d1akf3t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1akf3t