Trwa ładowanie...

Zanussi turystą roku

Share
Zanussi turystą roku
dfji07i

Statuetkę "Turysty 2006" - nagrodę specjalną kończącego się w Płocku I. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych odebrał Krzysztof Zanussi. Nagrodę przyznano za całokształt pracy twórczej reżysera i jego ogromny wkład w budowanie pozytywnego wizerunku Polski w świecie.

Dzięki zmianom politycznym i ekonomicznym podróżowanie staje się coraz bardziej popularne. To wielka zmiana cywilizacyjna. Ja jestem podróżnikiem i podróżuję z wielką satysfakcją. Dla ludzi wychowanych za "żelazną kurtyną", którzy nabrali głodu podróżowania, jest ono oczywistą chęcią wyrwania się i zobaczenia, poznania czegoś nowego - powiedział Zanussi, odbierając statuetkę.

dfji07i

Nagrodę wręczył laureatowi dr Antonio Conte, inicjator festiwalu, włoski dziennikarz, prezes Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej.

Cieszę się, że specjalną statuetkę pierwszej edycji festiwalu otrzymuje wielki reżyser. Wierzę, iż to znak, że impreza ta będzie się rozwijała w latach następnych, przyciągając nowych twórców i widzów - podkreślił Conte.

Podczas festiwalu zaprezentowano 60 filmów krajoznawczych z całego świata. Nagrodę główną - Grand Prix Poland "Turysty 2006" otrzymał obraz "City dance" o Wiedniu, wyprodukowany przez Court Faudon i Faudon Movies N.Y.

Za najlepsze zdjęcia nagrodzono film pt. "Is it possible to visit S.A. Right now?" - ukazujący atrakcje turystyczne RPA (film wyprodukowany przez grupę SATOUR), a za oryginalność tematu - obraz Galiny Adamowicz pt. "My God", będący wzruszającą opowieścią o religijności na białoruskiej wsi (film trafił na festiwal dzięki specjalnej pomocy Europejskiego Radia dla Białorusi).

dfji07i

Nagrodę specjalną za niezwykłą wrażliwość otrzymała artystka fotograf Gita Memmena z Łotwy, która podczas festiwalu pokazała cykl zdjęć pt. "Powrót do domu", ukazujących wioskę rybacką nad Morzem Bałtyckim, w której ludzie nadal utrzymują się z rybołówstwa.

I Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych w Płocku zorganizowali wspólnie International Tour Film Festiwal z siedzibą w Rzymie (Włochy) oraz Fundacja "Europe 2004" z Warszawy. To impreza, która w Polsce gościła po raz pierwszy.

Widzowie mogli obejrzeć blok filmów przedstawiających kraje Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonię i Koreę), kraje Azji Południowo- Wschodniej (Sri Lankę i Indonezję) oraz obrazy opowiadające o RPA, Dubaju, Węgrzech, Słowenii, Turcji, Finlandii, Cyprze i Brazylii. Pokazano też serię filmów podróżniczych National Geographic.

dfji07i

Podziel się opinią

Share
dfji07i
dfji07i