Trwa ładowanie...

Zasłużeni filmowcy otrzymali medale Gloria Artis

Share
Zasłużeni filmowcy otrzymali medale Gloria Artis
Źródło: AKPA
d1lvw30

Aktorzy Jadwiga Barańska i Franciszek Pieczka, reżyserzy Jerzy Antczak i Ryszard Bugajski, operator filmowy Witold Sobociński oraz historycy i krytycy filmowi Stanisław Janicki i Jerzy Płażewski zostali uhonorowani złotymi medalami Gloria Artis.

Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" jest nadawany osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczając odznaczenia dziękował artystom za lata pracy na najwyższym poziomie, z której wszyscy mogą być dumni.

d1lvw30

Franciszek Pieczka, który zagrał w ponad stu filmach i serialach, odbierając nagrodę skromnie tłumaczył, że on miał po prostu szczęście do reżyserów. Zagrał między innymi w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Hasa, "Weselu" i "Ziemi obiecanej" Wajdy, "Perle w koronie" Kutza, "Potopie" Hoffmana i "Quo vadis" Kawalerowicza. Niesłychaną popularność zyskał jako Gustlik Jeleń w telewizyjnym serialu "Czterej pancerni i pies".

Złotymi medalami Gloria Artis uhonorowana też została małżeńska para filmowa: reżyser Jerzy Antczak i aktorka Jadwiga Barańska. Największy sukces i popularność przyniósł obojgu film "Noce i Dnie" w reżyserii Jerzego Antczaka z wielką kreacją Jadwigi Barańskiej jako Barbary Niechcicowej. Film zdobył ogromną ilość wyróżnień na całym świecie, w tym nominację do Oscara za Najlepszy Film Obcojęzyczny.

W Polsce zobaczyło dzieło ponad 22 miliony widzów, co jak dotąd pozostało rekordem. Jerzy Antczak dziś wspominał także inne swoje dokonania, w tym pracę w Teatrze Telewizji Polskiej, gdzie wyreżyserował około 130 spektakli czy ostatni film zrealizowany wspólnie z żoną "Chopin. Pragnienie miłości".

Medalem Gloria Artis wyróżniony został również historyk i krytyk filmowy Stanisław Janicki - znany przede wszystkim jako autor cyklicznego programu "W starym kinie". Pojawiający się ponad 30 lat program był najdłużej nadawanym programem filmowym w historii polskiej telewizji.

d1lvw30

Docenione też zostały dokonania innego krytyka i historyka filmu Jerzego Płażewskiego - kierownika i założyciela warszawskiego Kina Dobrych Filmów "Wiedza" i autora wielu książek, między innymi "Historii filmu dla każdego".

Glorią Artis odznaczono także Witolda Sobocińskiego, operatora filmowego, który współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Wojciechem Jerzym Hasem, Jerzym Kawalerowiczem, Krzysztofem Zanussim i Romanem Polańskim.

Medal Gloria Artis otrzymał też Ryszard Bugajski - reżyser między innymi legendarnego filmu "Przesłuchanie", który zrealizował według własnego scenariusza.

d1lvw30

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lvw30
d1lvw30