Zbliża się kolejna Tarnowska Nagroda Filmowa

W dniach 9 - 16 maja odbędzie się po raz 24. Tarnowska Nagroda Filmowa, najstarszy festiwal polskich filmów. W południowej Polsce nie ma drugiej tak istotnej w zakresie upowszechniania rodzimej kultury filmowej, imprezy. Festiwal obfituje w seanse premierowe oraz spotkania z artystami.

Zbliża się kolejna Tarnowska Nagroda Filmowa

Zasadniczą część festiwalu stanowi konkurs filmów fabularnych, w którym w tym roku udział wezmą m.in.: Dom zły, Handlarz cudów, Jestem twój, Moja krew i Świnki. Nieodłącznym elementem projekcji konkursowych są, wspomniane, spotkania z twórcami prezentowanych filmów. Na szczególna uwagę zasługuje nagroda, w postaci Statuetki Wierność za całokształt twórczości i wkład w rozwój polskiej kinematografii.

Podczas 24. Tarnowskiej Nagrody Filmowej zostanie ona wręczona wybitnemu kompozytorowi, Wojciechowi Kilarowi. Wydarzeniu temu będą towarzyszyć projekcje specjalne, przybliżające twórczość laureata. Na tarnowskim Rynku, w dniach 11 - 13 maja, szerokiej publiczności zostaną zaprezentowane 3 filmy, do których muzykę skomponował kompozytor.

Tarnowska Nagroda Filmowa to nie tylko konkurs filmów fabularnych, ale również projekcje specjalne, składające się z pokazów retrospekcyjnych i monograficznych. Podczas tegorocznej edycji widzowie będą mogli zapoznać się m.in. z: Lasem w reżyserii Piotra Dumały i nominowanym do Oskara Królikiem po berlińsku. W cyklu Rodzinne spotkania z filmem Marcel i Paweł Łozińscy zaprezentują publiczności swoje najznakomitsze filmy dokumentalne, po projekcji których publiczność będzie miała możliwość porozmawiać z twórcami o prezentowanym w ich dziełach świecie.

Barwnym epizodem Tarnowskiej Nagrody Filmowej jest przegląd Kina Młodego Widza. Podczas 24. edycji festiwalu poza projekcjami konkursowymi filmów dla najmłodszych, odbędzie się także pokaz retrospektywny pt. Gala najciekawszych dobranocek, połączony z plebiscytem na najlepszą dobranockę oraz balem bajkowych bohaterów, w którym wezmą udział laureaci szkolnych konkursów na najciekawszy kostium bajkowy. Dzień dobranocek zostanie zakończony plenerowym koncertem Marii Peszek na tarnowskim Rynku.

Ponadto w ramach przeglądu Kina Młodego Widza lokalni pedagodzy i animatorzy kultury pracujący z dziećmi będą mieli szansę zapoznać się z autorskimi programami edukacji filmowej, sprawdzonymi i funkcjonującymi w całej Polsce. Na festiwal składają się nie tylko wydarzenia filmowe, ale także rozliczne wystawy, debaty i koncerty, poszerzające kontekst obrazu filmowego jako wydarzenia artystycznego. Podczas tegorocznej edycji publiczność festiwalu będzie mogła zapoznać się z rysunkami z cyklu Inne spojrzenie na film polski autorstwa Henryka Sawki oraz fotografiami Sergiusza Sachno O aktorach inaczej.

Zaś atmosferę tarnowskiego Rynku ożywią koncerty plenerowe, m.in.koncerty finałowe, połączone z Galą Wręczenia Nagród, w wykonaniu Orkiestry pod dyrekcją Waldemara Malickiego oraz zespołu Włodzimierza Pawlika, który wykona muzykę z filmu Rewers. Również Galę Otwarcia zaplanowano uświetnić wydarzeniem muzycznym recitalem Ewy Błaszczyk.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)