Trwa ładowanie...
11-12-2002 12:44

Zemsta w Katowicach

Zemsta w Katowicach
d142j7m
d142j7m

Kostiumy z różnych realizacji "Zemsty" Aleksandra Fredry, fotosy ze spektakli i filmów, meble i fragment muru, które grały w filmie Wajdy, zgromadzono na wystawie w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach - czytamy w serwisie PAP.

Na otwartej w poniedziałek wystawie zaprezentowano również unikatowe fotosy i odtworzone projekty scenograficzne pierwszej ekranizacji komedii Fredry - w reżyserii Bohdana Korzeniewskiego i Antoniego Bohdziewicza z 1956 r.

Przy wejściu na wystawę umieściliśmy mur, którego część wisi w powietrzu. Młodzież nazwałaby ten mur wirtualnym. Chcemy pokazać młodym ludziom, którzy przyjdą obejrzeć tę wystawę, że odpowiedź na apel Fredry - o zgodę - jest w nas. Ten mur wisi w powietrzu między ludźmi i to, czy kogoś lubię, czy nienawidzę, jest właśnie we mnie - powiedziała PAP kurator wystawy Ewa Moroń.

Staramy się też pokazać, jak powstaje filmowa iluzja i wielkie filmowe oszustwo, choćby przez to łóżko Cześnika -pomalowane tylko ze stron, które obejmie kamera - czy mur z filmu Wajdy, który nie jest murem - cegły są ze styropianu - dodała.

d142j7m

Zemsta, obecna na polskich scenach od 1834 r., była grana przez najwybitniejszych aktorów. Scenografie projektowali również artyści najwyższej miary. Na wystawie pokazano kostiumy, projekty i fotosy z najsłynniejszych Zemst teatralnych, zrealizowanych m.in. w Teatrze Ateneum w 1990 r. w reżyserii Gustawa Holoubka i scenografii Marcina Stajewskiego czy Narodowym Starym Teatrze w Krakowie w reżyserii Andrzeja Wajdy i scenografii Krystyny Zachwatowicz z 1986 r.

Na wystawie można też zobaczyć odtworzoną unikatową makietę z przedwojennej realizacji utworu w Teatrze we Lwowie w reżyserii K. Tatarkiewicza.

Zwiedzającym towarzyszą odtwarzane z taśmy fragmenty filmowej "Zemsty"Wajdy.

Pracownicy Centrum Scenografii przygotowali też program zajęć dydaktycznych, adresowany do młodzieży szkolnej i studentów. Podczas zajęć będą wykorzystywane nagrania wybranych scen z czterech powojennych realizacji radiowych Zemsty, udostępnione przez Archiwum Polskiego Radia w Warszawie.

d142j7m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d142j7m