Trwa ładowanie...
Agnieszka Kwiatkowska
01-11-2018 19:53

Zmarł Mariusz Chwedczuk, scenograf i kostiumolog

Był mężem Xymeny Zaniewskiej. Od lat 60. tworzył scenografie, reżyserował, pisał scenariusze.

Zmarł Mariusz Chwedczuk, scenograf i kostiumologŹródło: Facebook.com
d4burh3
d4burh3

Chwedczuk urodził się 28 sierpnia 1933 roku w Hrubieszowie. Był związany z Xymeną Zaniewską, projektantką, która zmarła w 2016 roku. Artysta odszedł w wieku 85 lat.

Informacja o śmierci Chwedczuka pojawiła się na facebookowym profilu Andrzeja Golimonta: "Niestety stało się to, czego baliśmy się od kilku dni. Zmarł Mariusz Chwedczuk. Scenograf i kostiumolog. Felietonista. Erudyta. Człowiek ciepły i uczestnik wielu nocnych Polaków rozmów. Wspólnie z żoną Xymeną Zaniewską autor wspaniałych scenografii na scenach całego świata".

Scenograf, reżyser i scenarzysta w 1962 roku skończył studia na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Natychmiast zaczął pracę zawodową - wykonywał scenografię do spektakli telewizyjnych, filmów. W 1976 roku otrzymał Wyróżnienie Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za osiągnięcia w scenografii telewizyjnej.

d4burh3

Działał do końca lat 90.

Andrzej Golimont wspomina Chwedczuka w rozmowie z WP: "Był wielkim przyjacielem Adama Hanuszkiewicza. Potrafili przegadać cała noc. Wiele lat temu jesteśmy na wspólnym urlopie w Osiekach. Mariusz czyta gazetę. W pewnym momencie odkłada ją i zwraca się do siedzącego obok Hana:

- Adasiu, w "Głosie Wybrzeża" jest artykuł o tobie.
- Gdzie? - Adam łapie gazetę.
- O tu: "Kilkaset tysięcy ludzi przyjechało nad Bałtyk". Przecież to o tobie. Jesteś tu.

Takie miał poczucie humoru".

d4burh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4burh3