Trwa ładowanie...
d3owjnt

Zmarł Mariusz Chwedczuk, scenograf i kostiumolog

Był mężem Xymeny Zaniewskiej. Od lat 60. tworzył scenografie, reżyserował, pisał scenariusze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mariusz Chwedczuk
Mariusz Chwedczuk (Facebook.com)
d3owjnt

Chwedczuk urodził się 28 sierpnia 1933 roku w Hrubieszowie. Był związany z Xymeną Zaniewską, projektantką, która zmarła w 2016 roku. Artysta odszedł w wieku 85 lat.

Informacja o śmierci Chwedczuka pojawiła się na facebookowym profilu Andrzeja Golimonta: "Niestety stało się to, czego baliśmy się od kilku dni. Zmarł Mariusz Chwedczuk. Scenograf i kostiumolog. Felietonista. Erudyta. Człowiek ciepły i uczestnik wielu nocnych Polaków rozmów. Wspólnie z żoną Xymeną Zaniewską autor wspaniałych scenografii na scenach całego świata".

Scenograf, reżyser i scenarzysta w 1962 roku skończył studia na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Natychmiast zaczął pracę zawodową - wykonywał scenografię do spektakli telewizyjnych, filmów. W 1976 roku otrzymał Wyróżnienie Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za osiągnięcia w scenografii telewizyjnej.

d3owjnt

Działał do końca lat 90.

Andrzej Golimont wspomina Chwedczuka w rozmowie z WP: "Był wielkim przyjacielem Adama Hanuszkiewicza. Potrafili przegadać cała noc. Wiele lat temu jesteśmy na wspólnym urlopie w Osiekach. Mariusz czyta gazetę. W pewnym momencie odkłada ją i zwraca się do siedzącego obok Hana:

- Adasiu, w "Głosie Wybrzeża" jest artykuł o tobie.
- Gdzie? - Adam łapie gazetę.
- O tu: "Kilkaset tysięcy ludzi przyjechało nad Bałtyk". Przecież to o tobie. Jesteś tu.

Takie miał poczucie humoru".

d3owjnt

Podziel się opinią

Share

d3owjnt

d3owjnt