Trwa ładowanie...
d1ptapp
Aktualności

Zmarł Wadim Jusow, wybitny operator filmowy

Share
Zmarł Wadim Jusow, wybitny operator filmowy
Źródło: PAP/EPA / Valery Sharifulin
d1ptapp

Wadim Jusow, jeden z najwybitniejszych operatorów filmowych w Rosji, zmarł nagle w piątek w Moskwie w wieku 84 lat. Znany był m.in. ze współpracy z Andriejem Tarkowskim przy filmach "Solaris", "Andriej Rublow" i "Dziecko wojny".

W listopadzie 2012 roku podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy otrzymał Nagrodę za Całokształt Twórczości.

Jusow urodził się 20 kwietnia 1929 roku w miejscowości Kławdino w obwodzie leningradzkim. W roku 1954 ukończył prestiżową moskiewską uczelnię WGIK (Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii).

d1ptapp

Poza Tarkowskim współpracował z innymi wybitnymi rosyjskimi reżyserami, w tym Gieorgijem Daneliją ("Chodząc po Moskwie", "Paszport"), Siergiejem Bondarczukiem ("Oni walczyli za ojczyznę", "Borys Godunow"), Nikitą Michałkowem ("Anna od 6 do 18") i Iwanem Dychowicznym ("Czarny mnich", "Moskiewska parada", "Kopiejka").

Za swoją pracę Jusow był wielokrotnie nagradzany w Rosji i poza jej granicami, m.in. w 1988 roku na festiwalu w Wenecji za zdjęcia do "Czarnego mnicha".

Był też wybitnym pedagogiem. Od 1971 roku wykładał we WGIK-u, a od 1983 roku kierował Wydziałem Sztuki Operatorskiej tej uczelni.

d1ptapp

Podziel się opinią

Share
d1ptapp
d1ptapp